Servis araçlarına büyük gözaltı!

Yüksel BAYSAL 02 Ocak 2018 Salı, 06:09

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ziyaretimiz sırasında konu bir ara servis araçlarına gelmişti.

Bursa trafiğinin tıkanmasında rolleri olduğu düşünülen S plakalarla ilgili Başkan Aktaş, "Gelir gelmez satışı durdurdum. Bu bir finans yöntemi olarak kullanılamaz" demişti.

 

*****

 

Aynı sorunla ilgili olarak Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın önce aradı, sonra ziyarete geldi.

2 bin 400 S plaka satıldığı bilgisinin doğru olmadığına dikkat çektikten sonra şunları ifade etti:

"Ulaşım kentin en önemli sorunu... Biz bu soruna duyarsız kalmadık. Bizimle ilgili algı doğru değil. Çünkü Büyükşehir Yasası ile birlikte trafikte yetki büyükşehirlere devredildi. 2014 yılı öncesinde ilçe belediye meclisleri yetkiliydi ve bazı ilçeler S plaka satışı yaptılar. Bizden önce 2 bin 500'ün üzerinde korsan servis aracı vardı, çalışmalar yaptık, bunları büyük ölçüde önledik. Bu dönemde bin 600 adet servis plakası satıldı. Vergisini veren, denetim altındaki esnafımızı işin içine soktuk. Daha önce verilenlerle birlikte 3 bin 300 S plaka var. 2 bine yakın da ilçelerde var. İlçelerdeki büyük çoğunluk kendi sınırları içinde kullanıyor S plakaları."

 

*****

 

Eski başkan Recep Altepe'nin, 2011 yılında ticari olarak verilen plakaların yanlış olduğuna ilişkin açıklama yaptığını anımsatan Sadi Aydın, "Haksızlık yapılmaması lazım, sadece RENO'ya 90 servis aracı ama 3 bin özel araç gidiyor. Hangisi sakıncalı?" diye sordu.

 

*****

 

Başkan Alinur Aktaş'ın "Satışları durdurdum" sözlerine karşılık olarak Sadi Aydın, "Aslında bir yargı kararı var. Yılda iki defadan fazla S plaka satışı yapılamaz" dedi.

 

****

 

Bugün sadece 240 civarında kaçak S plaka çalışan olduğunu belirten Sadi Aydın, "Trafik ve ulaşımın rahatlaması için özellikle mesai saatlerinin değişmesi lazım. Sayın Valimiz bu konuda çok uğraştı. Organize Sanayi Bölgesi ve DOSAB'dan rica ettiler. Ne yazık ki Beyçelik dışında uygulayan olmadı. Sadece Beyçelik'in 840 aracı bile trafiği rahatlattı" dedi.

 

****

 

 Servis Araçları Odası Başkanı Sadi Aydın, trafik konusunda gelişmiş ülkeleri incelediklerine dikkat çekerek şu görüşleri savundu:

"Almanya'da, Berlin'i inceledik. Saat 05.30, 06.00, 06.30, 07.00 saatlerinde servis var. Eğitim kurumlarını da 08.30'dan sonraya bırakmışlar. Öyle olunca da trafik sorunu oluşmuyor. Sosyal yaşam da 15.00'ten itibaren başlıyor. Bursa'da her gün 400 bin araç trafiğe çıkıyor. 4 ayrı saate bölündüğünü düşünelim, 100 bin araç eder ki trafik rahatlamaz mı?"

 

 

ŞEHİR İÇİ AKILLI TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ...

 

Başkan Sadi Aydın, konuşması sırasında esnaf odalarına örnek olacak bir işin altına imza attıklarını açıkladı.

'Şehir İçi Akıllı Trafik Yönetim Sistemi' adını verdikleri çok önemli bir AR-GE'nin sonucunda hangi araç nerede, yolun durumu nedir? Bir kaza veya çalışma varsa, alternatif yoldan nasıl gidilebilir? hepsini o anda servis aracının şoförüne bildiren bir çalışma yaptılar.

ULUTEK'teki çalışmaları üç mühendis, iki teknik eleman ve bir hoca yürütüyor. Bakanlıktan onay alındı ve üretimi kendilerinin yaptığı sistemin montajlarına başladılar bile...

Yazılım onların, robotlar onların, kart tasarımı yine onların...

Araca bir cihaz takılacak. Araç içinde kamera olacak. Hem sürücü hem de servise binenler denetlenmiş olacak.

 

*****

 

Türkiye'de 682 oda içinde Bursa'nın bu önemli çalışmayı başardığını söyleyen Sadi Aydın, Bilim ve Teknoloji Bakanı'ndan tebrik aldıklarını kaydetti.

 

BURULAŞ'A ÖNERİ!

 

Sadi Aydın, yaptıkları yazılımı BursaRay için de kullanabileceklerini öne sürdü.

Aydın "Biz bunu başarabiliriz. Üç ayrı sistemle yönetilen rayları düzenleyebiliriz.  BURULAŞ eski Genel Müdürü Levent Fidansoy'a öneride bulunduk. Ama bir cevap alamadık. Umarım yeni genel müdür söylediklerimizi dikkate alır!" dedi.

Başkan Alinur Aktaş, BursaRay vagonlarının 4 dakikadan 2 dakikaya inmesi için çalışma yaptıklarını, Siemens'in 12 milyon avro istediğini, kendilerinin bunu yarı fiyatına yapmak için çalıştıklarını söylemişti.

İşte size somut çözüm önerisi, umarım dikkate alınır!..