Tayyip Erdoğan, Mehmet Özhaseki, Mevlüt Uysal, Alinur Aktaş! - Yüksel BAYSAL - YeniDönem Gazetesi

Tayyip Erdoğan, Mehmet Özhaseki, Mevlüt Uysal, Alinur Aktaş!

Yüksel BAYSAL 14 Kasım 2017 Salı, 06:04

         Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

Kentlerin betona boğulduğunu, ruhunu kaybettiğini söyledi.

Her ne kadar son 20-25 yıldır bütün büyük kentleri Refah-Fazilet-AKP zihniyeti yönetiyor olsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın durumun farkına varması yani hastalığa teşhis koyması, dahası bunun altını çizmesi önemliydi.

Elbette ve keşke, İstanbul'daki 121 gökdelenin 117'sinin altında Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası olmasa!..

Ancak en azından AK Partili yöneticilere bundan sonrası için referans gösterebileceğimiz bir konuşma var.

****

Yeni seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da kentsel dönüşüm adı altında rant paylaşımının farkında olmalı ki geçen günlerde şunları söyledi:

"Kentsel dönüşüm yerinde yapılacak. Hiçbir şekilde imar artışı olmayacak. Yani yıkılan binanın aynısı yapılacak. Büyükşehir olarak 2018'de kentsel dönüşüm için 1 milyar lira ayırdık. Biz yerinde dönüşüm yaparken vatandaşa (metrekaresini) yüzde 20 düşük vereceğiz. Vatandaştan para olarak hiçbir şey talep etmeyeceğiz."

*****

 

İşte doğru anlayış, doğru adım bu...

Büyük umutların bağlandığı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da bu sözleri dikkatle okumalı, özellikle Nilüfer'de yangından mal kaçırır gibi yapılmaya çalışılan, rant odaklı bina dönüşümüne izin vermemeli!..

****

 

Acaba Başkan Alinur Aktaş gördü mü bilmem ama buradan bir kez ben aktarmış olayım.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda "Bursa'da yapılan yüksek katlı binalar sizi rahatsız etmiyor mu?" şeklinde soruya şu yanıtı verdi:

"Uygulama hataları zamanında çok yapılmış. Elime geçseydi, gücüm yetseydi bir tane çivi çaktırmazdım oraya. Bakırköy sahiline baktığımız zaman bizi rahatsız etmiyor mu? Ediyor. Bursa Ulu Camii çevresindeki o yapı rahatsız etmiyor mu? Ediyor."

*****

 

İşte Bakan Özhaseki'nin üzerinde durduğu rahatsız edici yapılar şimdi Nilüfer'de yükselmeye devam ediyor.

Nilüfer, kendi kamburundan kurtulmaya çalışan Yıldırım haline geliyor, getiriliyor!

Recep Altepe'nin bu kente bıraktığı en kötü mirasın birincisi TOKİ Doğanbey ise Nilüfer'de en az 100 civarında yeni Doğanbey oldu, olmak üzere...

Bu gidişe mutlaka dur denmeli!..