ÜLKÜ OCAKLARI’NDAKİ DEĞİŞİMİN PERDE ARKASI!

Yüksel BAYSAL 11 Ocak 2017 Çarşamba, 06:08

Öyle görünüyor ki, başkanlık sistemine geçişe ilişkin referandum MHP içinde taşları yerinden oynatmakla kalmayacak, parti içinde ve çevresinde depremler yaratacak.

İlk artçı sarsıntı Bursa Ülkü Ocakları'ndan geldi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ın çok tutmadığı Başkan Fatih Rüştü Sütçü görevden alınarak yerine Kasım Güler atandı.

Bu atamanın, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nın ardından MHP İstanbul Milletvekili seçilen Atilla Kaya'nın istifasının ardından gelmesi de dikkat çekici...

Öyle görünüyor ki, MHP ve Ülkü Ocakları'nda muhaliflere yakın isimler "ayıklanacak!"

*****

Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde 'Orta Öğretim Sorumlusu' olarak görev yaptığı bildirilen Kasım Güler'in Yıldırım Ülkü Ocakları'nda yetiştiği, ailesinin Bursa'da yaşadığı, ocağın Yıldırım ve Bursa başkanlığını yapan Maksut Yazıcı'nın başkan olduğu dönemde görev aldığı öğrenildi.

 

 

ÇALIŞAN VE ÇALIŞTIRILMAYAN GAZETECİLER GÜNÜ!

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle çok sayıda yazılı ileti aldım.

Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Musa Kart, Hüsnü Mahalli gibi gazeteciler içerde ve çalışma hakkı engellenirken, bu günü kutlamak doğru değil...

Yine de geldikleri için Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona ve arkadaşlarına, telefonla aradıkları için de Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Selçuk Türkoğlu, İsmail Fedai ve Ercan Yenice'ye teşekkür ediyorum.

****

Ancak, bir mesajı özellikle paylaşmak istiyorum; değerli arkadaşım İlhami Yıldız'ın tanıştırdığı Bursa İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanlığı'nın ardından Bilecik Milletvekili olan Halil Eldemir'in bu günle ilgili iletisini:

"Güç çalışma koşullarında, iletişim özgürlüğünün korunması, demokrasinin işletilmesi, gerçeklerin ortaya çıkarılmasında gösterdiğiniz emeğe sonsuz saygı duyuyor, bu duygu ve düşüncelerle, basında her kademede görev yapan çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum."

 

 

MUDANYA'DA GERİ DÖNÜŞÜN ÖNÜNÜ MAHKEME KESTİ!

Mudanya'da CHP'li dört meclis üyesinin durumuyla ilgili her hafta yeni bir gelişme ortaya çıkıyor.

Hem parti içinde hem de mahkemelerde konuyla ilgili yoğun görüşmeler yapılıyor.

****

Dün yeni bir mahkeme kararı ortaya çıktı.

Bursa İkinci İdare Mahkemesi, Belediye Meclis Üyesi Mahmure Uçar'ın açtığı yürütmeyi durdurma isteğini reddetti.

Mahmure Uçar'ın meclis üyeliğine geri dönüş yolu şimdilik kapanırken, telefonla bilgi aldığım meclis üyelerinin avukatı Haydar Yılanlı, bir üst organ olan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz edeceklerini söyledi.

****

Mahmure Uçar'la ilgili verilen karar, istifası kabul edilen öteki meclis üyesi Mustafa Ay'ı da yakından ilgilendiriyor.

Çünkü Mustafa Ay hakkındaki kararı da Bursa 2. İdare Mahkemesi verecek.

****

Bilindiği gibi CHP'li meclis üyeleri Metin Uyanık ile Metin Bağcı da yerel seçim sonrasında verilen istifa mektubunun işleme konulmasına itiraz etmiş, Bursa Birinci İdare Mahkemesi itirazı yerinde görüp, meclis üyelerinin geri dönüşünü sağlamıştı.

Konu tam bir hukuk krizine dönmüş durumda...

Bakalım Bursa Birinci ve İkinci İdare mahkemelerinin verdiği iki farklı karar konusunda İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ne diyecek?