Yıkılacak okullara kaç para harcandı?..

Yüksel BAYSAL 09 Eylül 2017 Cumartesi, 06:00

Vicdanlı, işin içinde olan hangi AK Partili'ye sorarsanız sorun, "15-16 yıllık iktidarın başarılı olamadığı alan eğitimdir" der.

Kuşkusuz, "intikam" ve "rövanş" üzerine siyaset yapmanın başarılı olması da mümkün değil!

Müfredat adı altında dayatılmaya çalışılan derslerin ne kadar bilimsel olduğu, son birkaç günde medyaya yansıyanlardan görüldü!..

****

Ancak Bursa için esas büyük sorun, Türk Eğitim-Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu ile Eğitim-İş Başkanı Özkan Rona'nın gündeme getirdiği eğitim yılı başlarken 16 okulun yıkılma kararının alınması...

****

Özkan Rona, 2015 yılından bu yana 150 okulun depremle ilgili tahkik raporunun Milli Eğitim Müdürlüğü'nün elinde olduğunu öne sürerek, "Bu binaların sağlam olmadığı biliniyordu. Buna rağmen depreme dayanıksız binalarda binlerce öğrencinin ve öğretmenin bulunmasına iki yıl boyunca göz yumuldu" dedi.

****

Eğitim-İş Başkanı Rona'nın bir başka iddiası da 16 okulun dışında pek çok okulun, dayanıksız olduğu halde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan rapor gelmediği için kullanılmaya devam ettiği şeklinde...

****

Milli Eğitim Müdürü'nün söylediklerinin aksine Bursa, zaten derslik ihtiyacı içinde olan bir kent...

İkili eğitimin devam ettiği, sınıfların tıklım tıkış olduğu pek çok okul var.

Bu okulları yıkma kararı alınması demek, bu yükün daha da artması anlamına geliyor!

Dahası, Başkan Özkan Rona'nın dediği gibi, derslik olsa bile atölyelerde bulunan makinelerin taşınması, montajı, işler hale gelmesi için en az iki ay gibi bir zamana ihtiyaç var.

Zamanlama çok kötü!

****

Türk Eğitim-Sen Başkanı Selçuk Türkoğlu'yla konuyu ayrıntılı konuştum.

Bu konuda israfa dikkat çekti:

"Madde bir, yıkılacak bütün okullarda geçen yıllarda tadilat, bakım ve onarım yapıldı. En önemlisi de Fatih projesi kapsamında akıllı tahta için döşenen tesisattı. Hem internet hem de elektrik tesisatına milyarlarca lira para harcandı.

Madde iki, Tophane'deki okulun C blokunun bir yıl önce bütün camları ve kapıları sıfırlandı. Bir de yıkılacak blok var, o blokun elektrik tesisatı yenilendi, çatısı yeniden yapıldı.

Daha pek çok örnek verebilirim.

1999 yılından sonra kamu binalarının hepsiyle ilgili raporlar var. Hal böyleyken, bir yıl sonra yıkacağın okula milyonlarca lira masrafı hangi kafayla yapıyorsun? Allah'tan kork!

Madde üç, bir okuldan öteki okula öğrenci ve öğretmen göçü olacak. Kavimler göçü gibi! Okullar arasında uyum sorunu olacak. Bu eğitim kalitesini etkilemeyecek mi?"

****

Başkan Selçuk Türkoğlu, Milli Eğitim yetkililerini, son üç yılda yıkılacak okulların tadilatı ve bakımı için ne kadar para harcadığını açıklamaya çağırdı.

****

Milli Eğitim Müdürü Sarıkaya'nın ilk ve orta öğretimde 29, liselerde ise 23 kişilik sınıflar olduğu demecini soruyorum Selçuk Türkoğlu'na...

Şunları söylüyor:

"Büyük bir aldatmaca var!.. Örneğin İznik'in Boyalıca köyünden beş derslikli, az öğrencili okulu ortalamaya koyuyorlar. Bizim ilçe ve köylerde kalabalık sınıf sorunumuz yok. Öğrencilerin yüzde 70'inden fazlasının bulunduğu şehir merkezinde 45 kişiye yaklaşan sınıflar var. Gitsinler Atatürk Ortaokulu'na, Kükürtlü'ye, Setbaşı'na baksınlar. İstatistiki yalanlar bunlar!.."