Bursa'nın büyük değeri Havuzlupark!

Yüksel BAYSAL 07 Temmuz 2019 Pazar, 06:10

Bursa'nın göz bebeği, Bursa tarihinin simge yerlerinden biri olan Havuzlupark'la ilgili dünkü yazım geniş yankı yarattı.

Okurlarım, gazeteci dostlarım aradı.

Çekirge Mahallesi Muhtarı Coşkun Altıntaş'ın maili oldukça ayrıntılıydı:

"Ben Çekirge Mahalle muhtarıyım. Sizi devamlı takip ediyorum kamuoyunda ses getiren  başarılı yorum ve yazılarınızı izliyorum. Son günlerde Havuzlupark hakkında görsel, yazılı ve sosyal medyada haberler çıkıyor; çok da iyi oluyor. Fakat bu yayınlarda eksik ve hatalı kısımlar var. Ben Havuzlupark'ın son 10 yılını neredeyse günü gününe bildiğimden kamuoyunu aydınlatmakta fayda olduğunu hissettim. 1940'lı yılların başında Atatürk'ün silah arkadaşı eski Milletvekili Baha Muhittin Pars tarafından mahalle çocukları için tamamen kendi imkanları ile yaptırdığı havuzun masrafını karşılayamadığından o zamanki devletin spor birimine devrediyor.

Anlaşmanın protokolünü bilmediğimiz için kullanım şartları nasıldır, kimler ne şekilde kullanır gibi bilgiler mevcut değil.

1997 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker,  Gençlik Spor Genel Müdürü Tevfik Sarpkaya ile Devlet Bakanı Yücel Seçkiner arasında yapılan protokol icabı tesisin intifa hakkı 49 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'ne veriliyor.

Büyükşehir burasını 2012 yılına kadar işlettikten sonra protokole aykırı şekilde Bursaspor'un kullanımına verdi. Bursaspor'un işlettiği kısa zaman zarfında bazı günlerde bin 200 kişiye kadar olan doluluk oranı; 10-15 lira olan havuz ücretlerini baştan 50 liraya, kimse gelmeyince 30 liraya indirilmesi sonucu havuza 5-10 kişi gelmeye başladı. Tesisin başına o zamanki Bursaspor yönetiminin koyduğu işle alakası olmayan şahıslar burasını işletemedi.

Yüzme öğrenmek için gelen çocuklara yüzme antrenörü değil voleybol kız takım antrenörlerini işin başına getirdi. Bunun üzerine tek başıma hemen her gün Sayıştay'a yaptığım çeşitli başvurular sonucu 1 yıl dolmadan Büyükşehir Belediyesi burasını geri almak zorunda kaldı.

2017 yıl yaz sezonu sonu yeni Büyükşehir Başkanımız tesisi işletmeyeceklerini Spor İl Müdürlüğü'ne geri vereceklerini açıkladı. Bu sıralarda havuzun suyu boşaltıldı defalarca söylememe rağmen havuzu boşa akan sıcak suyla doldurmayınca 2 yıl boyunca boş duran havuzun fayansları çatladı; tekrar komple değiştirilmesi gerekecek şu anki masrafın 3 milyon lira olacağı yönünde. Geçen yıl çektiğim fotoğraflarlar 50 adet kadar. Tesis kan ağlıyor. İçeri giren hırsızlar komple kabloları söküp götürmüş daha yazacak çok şey olmasına rağmen sütunlarınızın yetersiz kalacağı ile kısa kesmek durumundayım.

Okulların tatil olduğu şu günlerde çocuklarımız evlerinde boşa zaman geçiriyorlar içimiz kan ağlıyor. Varlık içinde yokluk bu olsa gerek ilgililerin bir an önce vakit kaybetmeden konuyu ele almalarını diliyorum saygılarımı sunuyorum."

****

Çok ayrıntılı bilgiler içeren Çekirge Muhtarı Altıntaş'ın iletisinin yanı sıra iki gazeteci dostumun söylediklerine de kulak vermenizi öneririm.

Biri, Bursa Belediyesi'nin son 30 yılını çok iyi bilen ve kent belleklerinden biri olan Serkan İnceoğlu...

Yazıyı okuduğunu söyleyen Serkan, "Bursaspor bu tesisi bile işletemedi. Bursaspor sportif bir tesisi bile işletme becerisi gösteremiyorsa, suçu kendisinde arasın. Erdoğan Bilenser döneminde, Bursaspor gelir elde etsin diye iyi niyetle verildi. Bırakın kiraları ödemeyi 250 milyar borç taktılar" dedi.

Diğer gazeteci, yazdığı kitaplarla Bursa tarihinin karanlık noktalarını aydınlatan Dr. Murat Kuter...

O da Pars ailesinin çok önemli olduğunu, Türkiye'de pek çok ilke imza attıklarını belirttikten sonra, "Üç kardeş bunlar. Biri hukukçu, biri müzisyen, Atatürk döneminde milletvekilliği yaptı iki kardeş. Muhittin Baha Pars, ilk Türk operasını besteledi. İlk müzik dergisini 1917 yılında çıkardı. Havuzlupark'ı bağışladı. Kaç kez yazdım, şu parkın kapısına bu adamın adını yazın" önerisini yineledi.

****
Bu arada, bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde ajanslardan konuyla ilgili sevindirici bir haber servis edildi. Tesisi bünyesinde barındıran Gençlik Spor İl Müdürü Hüseyin Uysal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Havuzlupark'ta incelemelerde bulunduğu ve gerekli çalışmaların başlatılacağı haberini aldık. Duyarlılık gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a teşekkür ediyorum.