Bursa ovasına bir hançer daha vuruluyor!

Yüksel BAYSAL 05 Temmuz 2019 Cuma, 06:00

Osmangazi Belediye Meclisi, geçen günlerde çok önemli bir karara imza attı.

Bursa'nın gözde yerleşim yeri Nilüferköy'de oto yan sanayi tesislerinin kurulmasının önünü açtı.

Meclis'in mayıs ayı toplantısında alınan karara göre, 549 sayılı parsel, tarım alanından çıkartılarak, konut dışı kentsel çalışma alanına alındı.

Oto yedek parça ve kalıp üretim tesisi, 12.50 yükseklik yapılaşma hakkı tanınan tarım arazisi üzerine "1-Her türlü yedek parça ve kalıp üretim tesisi yapılabilir. 2-Mevcut yapı ruhsata esas yapıdır. 3-BOTAŞ görüşü doğrultusunda ruhsatlandırılacaktır" şeklinde plan notları eklendi.

Böylece Nilüferköy'ün Ahmetbeyköy tarafında tarım arazileri üzerine kurulan fabrikaların tamamı yasal statüye kavuşma hakkı kazanırken, bölge bir tür oto sanayi bölgesi haline dönüşme yoluna girdi.

****

CHP'li Belediye Meclis üyeleri ile Şehir Plancıları Odası duruma itiraz ettiler.

Belediye Meclisi'nde ret oyu kullanan CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, 27 Haziran tarihinde yürütmeyi durdurma isteğiyle idare mahkemesine dava açtı.

Avukat Sefa Yılmaz, başvuru dilekçesinde, "Parselin yakın çevresi incelendiğinde halihazırda benzer kullanımların tarım alanları üzerinde yayılım gösterdiği ve bu bölgenin zaten yapılaşma baskısı altında olduğu görülmektedir. Tarım alanında yer alan taşınmaza söz konusu fonksiyonun verilmesi mevcut durumda bu yayılımı teşvik edici ve plan üzerinde de tarım alanlarının bütünlüğünü bozucu niteliktedir. Tarım alanlarında yapılan değişiklik kişi yararı taşıması nedeniyle yönetmeliğe aykırıdır" ifadelerine yer verdi.

****

Konuyla ilgili olarak Nilüferköy Mahalle Muhtarı Burhan Mandacı ile konuştum.

Ahmetbeyköy tarafındaki tarım arazi izni alınarak yapılan fabrikaların, imar affı başvurusunda bulunduğunu söyledi Muhtar Mandacı...

Yerel yönetimler konusunda uzman olan, bölge sakini Diş Hekimi Tahsin Bulut da bu gelişmeye tepki göstererek, "İmar verilmesi, onun devamında oranın sanayileşmesi anlamına gelir. Emsal gösterilerek, ötekiler de aynı hakkı elde edecekler. Müstakil bir binaya sanayi izni verilmesi görülen bir durum değildir" dedi.

****

Gerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gerekse eski bakan Faruk Çelik, Bursa ovasının 'Tarımsal sit' ilan edildiğini söylediler pek çok kez. Böyle olmasına karşın, Bursa'nın ortasındaki en önemli tarım arazilerinin bulunduğu Nilüferköy'de yeni bir sanayi bölgesine yol vermek hangi mantıkla izah edilebilir ki?