CHP, İYİ Parti meclis üyelikleri dağılımı ve Hayati Yazıcı'nın tercihi!

Yüksel BAYSAL 12 Şubat 2019 Salı, 06:00

Zor...

Çok zor...

Dünya görüşü farklı iki parti arasında, iki tarafı da mutlu edecek bir uzlaşmayı yakalamak kolay değil...

****

Bütün bu zorluklara karşın CHP ile İYİ Parti anlaştı.

Önce belediye başkanlıklarında paylaşım oldu; koltuk hırsına kapılmış bazılarının farklı partilere kapağı atmasını bir kenara bırakırsak, çok büyük sorunlar çıkmadı.

Onlar da boylarının ölçüsünü sandıktan alacaklar nasılsa; Yıldırım'da Bahattin Kuşoğlu, Orhangazi'de Çetin Çoklar, Karacabey'de Ergun Koç bu kategoride sayabileceğim isimler...

Aslında Bahattin Kuşoğlu ile Çetin Çoklar'ın Siyasal Partiler Kanunu'nun 40. maddesine göre başka partilerden aday olması mümkün değil...

İtiraz edilirse, adaylıkları düşer.

****

CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, DSP'den aday olan Bahattin Kuşoğlu'na itiraz konusunda düşüncelerini dile getiren olduğunu ancak kendilerinin bu yola gitmeyeceklerini söyledi.

Galiba doğrusu da o, seçmen sandıkta dersini versin, herkes boyunun ölçüsünü alsın!

****

İstifa eden diğerlerine gelince...

Elbette istifa demokratik bir tepkidir ancak koltuk için, "Benim istediğim aday olmadı" güdüsüyle, "Ben aday değilsem parti batsın, ülke batsın" hırsıyla harekete demokratik tepki denmez, denemez.

Olsa olsa kişisel beklentisi karşılanmayan kaprisli, bencil kişilerin tepkisi denir.

****

Daha önce bir kez yazmıştım.

Hırs, Arapça Harese'den gelir. Çölde aç ve susuz kalan develer, "Harese" denilen çivi gibi dikenleri olan ottan yerler. Develer yedikçe o keskin otlar, devenin diş etlerini kanatır. Yedikçe kanama devam eder, bir süre sonra deve ölür.

Hırs öyle bir şeydir, hırsa kapıldıkça yanlış yaparsın!

****

Öte yandan, CHP ile İYİ Parti belediye meclis üyeliklerinde de anlaştılar.

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya, Kestel, Gürsu, Harmancık ve Gemlik'te birinci sıralar İYİ Parti'ye bırakıldı.

İYİ Parti'ye verilen 9 ilçenin ilk sırasında da CHP'li meclis üyeleri olacak.

Osmangazi'de, 1-4-8-11-23-24-25 sıralar İYİ Parti'nin oldu.

Yıldırım'da, 1-7-8-11-14-17 sıralar verildi.

Nilüfer'de, 1-7-22-23-25 sıralar İYİ Parti'de kaldı.

Mudanya-1-13-14-16-17-20-21...

***

Listeler dün akşam itibarıyla şekillenmeye başladı.

CHP'nin İYİ Parti'den gelecek birinci sıra adayları, Osmangazi'de Oğuz Hançer, Yıldırım veya Nilüfer'de Mehmet Temurtaş, Mudanya'da Aybars Yılanlı olacak gibi görünüyor.

****

Bu yazının dip notu: CHP Genel Merkezi, belediye meclis adaylarını da merkezden belirleme kararı aldı. Taslak hazırlanırken, "İl ve ilçe başkanları, büyük ve ilçe belediye başkan adayları ve milletvekillerinin azami mutabakatı"nı arayacak. Seçim Kurulu'na ise listeyi MKYK'nın yetkilendirdiği isim verecek.

HAYATİ YAZICI'NIN TERCİHİ!

Belediye meclis aday listelerini düzenlemek üzere Bursa'ya gelen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, toplantı sonrasında Faruk Çelik'le yemek yedi.

Aynı saatlerde Merinos'ta yapılan teşkilat yemeğine katılmayan Hayati Yazıcı'nın eski bakan Faruk Çelik ve ekibiyle yemeğe gitmesi dikkat çekti!..

*****

Öte yandan bu yazının yazıldığı saatlerde AK Parti'nin merkez ilçelerdeki liste başlarıyla ilgili de bazı isimler kulislere yansıdı. Buna göre Nilüfer'de daha önce AK Parti'ye muhalif görüşleriyle bilinen Hakan Evke liste başı olurken, Yıldırım'da Ali Mollasalih ile Hüdai Yazıcı'nın ön sırada olması bekleniyor.