Eğitim skandalı: Okul birincisi üniversiteye giremedi!

Yüksel BAYSAL 28 Ağustos 2019 Çarşamba, 06:18

Özlüce Uğur Anadolu Lisesi'ni birincilikle bitiren Simay Karaçavuş, okul yöneticilerinin ihmali nedeniyle üniversite tercihlerine yerleşemedi.

ÖSYM yöneticileri, Simay Karaçavuş'un okul birinciliğiyle ilgili ek puanının kuruma bildirilmediğini yazıyla aileye aileye iletti.

****

İlgili yazı şöyle:

"Sayın Simay Karaçavuş...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YK) Kılavuzu sayfa 32, 7.1 başlığı altında; '2018-2019  öğretim yılı okul birincileri bu kontenjanlardan, 2019-YKS'ye girmek koşuluyla sadece 2019 YKS'de yararlanırlar."

İşte kritik noktalardan biri de bu...

Eğer Simay Karaçavuş bu yıl okul birinciliğinden yararlanamazsa, hakkı kayboluyor.

Bu da büyük bir maddi-manevi zarara neden oluyor.

***

Yazının devamı da şöyle:

"Okul birincisi bilgisi, MEB, e-okul sisteminden 11 Temmuz 2019 tarihinde elektronik ortamda alınarak, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 11-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında kontrol etmeleri 19 Temmuz 2019 tarihi saat 16.00'ya kadar MEB e-okul sisteminde gereken düzeltmeleri yaptırmış olmaları gerekmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra düzeltme/değişikli yapılmayacaktır."

****

Yazıda bu anımsatma yapıldıktan sonra Gürsel Yumurtacı imzasıyla şu net yanıt verildi öğrenciye:

"Başvurunuz üzerine yapılan incelemede, 2019-YKS döneminde ortaöğretim kurumunuz tarafından okul birincisi olarak bildirilmediğiniz tespit edilmiş olup, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS sonucunda almış olduğunuz puan-puanların tercih etmiş olduğunuz yükseköğretim programlarına yerleştirilmeniz için yeterli olmadığı belirlenmiştir."

****

Yazıdan da anlaşılacağı gibi ÖSYM net bir şekilde sorumluluğun okulda olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili olarak Simay'ın babası Osman Karaçavuş'la görüştüm:

"Kızım 340 puan aldı. Her dalda okul birincisi olduğu için rahatlıkla istediği okula yerleşeceğini düşünüyorduk. Bayram sonrasında yerleşim sonuçları açıklandığında şoke olduk. Daha az puan alanlar yerleşmişken, neden bizim kız açıkta kaldı? Geçtiğimiz Perşembe Ankara'ya gidip ÖSYM yöneticileriyle görüştük. Simay'ın mezun olduğu okulun birinciliğiyle ilgili sonuçları sisteme girmediğini söylediler."

****

Okul yöneticileri ise tersini iddia ediyorlar, ancak sistemde birincilik puanı görünmüyor.

****

Baba Osman Karaçavuş, haklarını sonuna kadar kullanmak amacıyla hukuk yoluna başvurdu.

Avukat Hakan Dinçtürk kanalıyla Uğur-Bahçeşehir okullarına maddi-manevi tazminat davası açarken, ÖSYM'ye de yürütmenin durdurulmasını, kızının haklarının iadesi davası açtı.

Bakalım bu eğitim skandalı ve mağduriyet nasıl giderilecek?