Eyvahhh! Yine geç kalıyoruz!

Yüksel BAYSAL 14 Eylül 2018 Cuma, 06:22

Osmanlı, sanayi devrimini nasıl ıskalayıp çöktüyse; Türkiye Cumhuriyeti de bilimsel teknolojik gelişme trenini kaçırmak üzere...

Yöneticilerin halkın duygularına hitap eden boş söylemleriyle...

Osmanlı'nın bitik padişahlarını ısıtıp ısıtıp toplum önüne sunma çabalarıyla...

Tarihte olmayan, yalan üzerine kurgulanan kahramanlık öyküleri anlatarak böbürlenmelerle...

Elinde iki yedili ile gelişmiş ülkelere blöf yapmayla...

Bir yere varılamaz!..

****

Teknoloji üretiyorsan...

Tarımda kendine yetiyorsan...

Bilim alanında yeni keşiflere imza atıyorsan...

Patent almada dünya sıralamasına giriyorsan, başarırsın; aksi halde boş çuval nasıl dik durmazsa, sen de ayakta duramazsın!..

****

Önceki akşam, Türkiye'nin bu alandaki tek örgütlenmesi, kısa adı BUMİAD olan Bursa Mimar ve Mühendis İşadamları Derneği'nde Dr. İsmail Durgun'un sunumunu izleyince, "Eyvah!" dedim; "Tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi biz din-iman-cennet-cehennem-cami-imam hatip-karma eğitim" işleriyle uğraşırken adamlar aldı başını gitti.

TOFAŞ'ta üst düzey görevlerde bulunmuş olan Dr. Durgun teknolojik ilerleme alanında öyle örnekler verdi ki 'İnsanoğlu nelere kadir olmaya başladı' demekten kendimi alamadım!

DÜNYA AY'A BİZ YAYA!

Eskiden çok kullanılırdı, "Eller Ay'a giderken, biz yaya yola devam ediyoruz!"

Ne yazık ki o eğilim devam ediyor.

İşte bazı örnekler...

Bugünlerde sağda-solda görmeye başladığımız dronlar yakında uçan taksi, araç olarak karşımıza çıkabilir...

Eskiden belediye otobüslerinde biletçiler olurdu. Artık bunlar yok; köprülerdeki OGS, HGS geldi, gişeciler gitti. Şimdi marketlerdeki görevliler de çok yakında yerini elektronik okumaya bırakacak. Siz marketten ürünü aldığınızda fiyatı otomatik olarak okunacak ve kasada parayı verip veya kartınızı okutup çıkacaksınız!

Üç boyutlu yazıcıların yanı sıra dört boyutlu yazıcılar gündeme gelmeye başladı. Bu yolla yapay kalp bile yapılma aşamasına geldi.

İnsanı andıran demeyeceğim, insandan farklı olmayan robotlar artık yaşamımızın içinde... Sophia denilen robot kadına Mısır vatandaşlık bile verdi, dünyanın ilk robot vatandaşı oldu. Amerikan ordusu 2050 yılında savaşan robotlardan oluşacak.

Soruyorum acaba bu robot ordusunu kim, nasıl yenecek? Hangi iman gücü üretilen savaş silahlarıyla donatılmış robotlarla baş edecek?

*****

Bazı şehirlerde uygulamaya geçti. Kentlerin en işlek yerlerine "yüz taraması"  yapan kameralar konuldu. Suç işleyen birey o sokaklara girdiği andan itibaren "polis" uyarılacak, suçlular yakalanacak.

*****

Elektrikli araçlarla ilgili de önemli bir gelişme oldu. Bu araçların en önemli sorunu kabul edilen şarj sorunu ortadan kalktı. Bazı ülkelerde yol altına döşenen sistemle araç sürekli şarj edilebiliyor.

****

Tren ve uçaklarla ilgili de bir teknolojik gelişmenin hazırlığı var. Tren veya uçaklar istasyonda durmayacak, trenin içinden çıkan bir-iki vagon veya bir uzantı yolcuyu ilgili peronda bırakacak; uçak veya tren yoluna hızla devam edecek.

****

Son olarak, Amerika'da uygulamaya geçen yer altı otobanları...

Yer üstünün yeterince kalabalık olduğunu düşünen bilim insanları, yer altından bir otoban açmayı düşündüler ve bu konuda ilk adımlar atıldı.

****

Dr. İsmail Durgun, genç mimar ve mühendis adaylarına gelecekle ilgili önemli bir ufuk turu çizdi ve sonuç olarak dedi ki, "Bizde bunların hiçbiri yok. Ama umutsuz olmaya da gerek yok. Çok çalışarak başarabiliriz!"

Acaba gerçekten öyle mi?

Çok çalışıyor muyuz?

Üretiyor muyuz, yoksa sadece "Batı"nın ürettiği teknolojiyi mi tüketiyoruz?

Yanıtı siz biliyorsunuz!..

*****

Bu yazının dip notu: Bu organizasyon için teşekkürler BUMİAD Başkanı Orhan Efe, Kurucu Başkan İlker Özarslan, Gençlik Platformu Başkanı Ayberk Ferik... Bu arada belirtmiş olayım, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Önder Tanır, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim de toplantıyı izleyenler arasındaydı.