Havuzlupark çürümeye terk edildi!

Yüksel BAYSAL 06 Temmuz 2019 Cumartesi, 06:00

Bursa'nın nefes aldığı yerdi.

Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin de ilk tesisleri arasındaydı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Bursa'nın ortasına su getirilmiş, yazın kavurucu sıcaklarında binlerce Bursalı orada serinlemişti.

Havuz o kadar ilgi görmüştü ki hemen yanı başında gölet misali bir havuz yapılarak, sandal yüzdürülmüştü.

****

Bursa tarihinin simgelerinden biri olan Kükürtlü'deki Havuzlupark'tan söz ediyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün arkadaşı Muhiddin Baha Pars tarafından yaptırılan tesis, 1940 yılında Havuzlupark adıyla kullanıma açılmıştı.

****

Uzun yıllar Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen, Bursa Büyükşehir Spor Kulübü yüzücülerinin de kullandığı tesis, iki yıldır kapalı durumda...

Bursa'nın orta yerinde, yüzlerce ağacın içinde, yeşillikler arasında kaybolan bu güzelim tesis atıl durumda çürümeye terk edildi.

Birkaç yıl Bursaspor tarafından işletilen tesis, Gençlik Spor İl Müdürlüğü'ne devredildi.

****

Konuya el atan Kükürtlü Muhtarı Canan Akın Erdem, önce Osmangazi Kaymakamı ile görüştü.

Muhtar Erdem, "Duyduk ki Bursa tarihi açısından çok önemli olan bu tesis birilerine verilmek isteniyor. Biz Kükürtlü Mahallesi olarak bunu kabul etmiyoruz. Havuzlupark, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kalmak üzere özel işletmeye kiralanabilir. Ancak tümüyle devredilmesine karşıyız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

****

Havuzlupark deyince akla gelen isimlerden biri de Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker...

Sık sık buranın öneminden söz eden Saker şunları söyledi:

"Bursa'da pek çok insan yüzmeyi Havuzlupark'ta öğrendi. Bizim çocukluğumuzun en güzide yeriydi. Bunu korumak lazım. Havuzlupark Bursa'nın efsanesidir."

*****

Gençlik Spor İl Müdürü Hüseyin Uysal ise umutlu konuştu:

"Yer bizim, ancak biz burayı Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne 49 yıllığına vermiştik. 2018 yılında süresi doldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi bize devretmek istedi. Komisyon kurduk. Devir aşamasında. Bazı eksikler var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile gittik, gezdik. Bir çalışma başlatıyoruz, orasını güzel bir mekân haline getireceğiz. Yüzme havuzundan tutun, her türlü spor faaliyetlerinin yapılabilecek bir yer olacak."

******

Tesisin devam edeceği müjdesini veren Uysal, "Bu konunun üzerinde duruyorum. Bursa'nın çok önemli bir değeri burası. Orayı eski haline getireceğiz. Hiç merak etmeyin. Benim için bir numaralı yer orası" diye konuştu.

*****

Havuzlupark'ta bir olimpik ölçülerde büyük, bir küçük çocuk havuzu ve bir de derin atlama havuzu var.

Tesiste, geçmiş yıllarda ulusal yüzme yarışmaları, animasyonlar ve müzik eşliğinde çeşitli gösteriler düzenlenmekteydi.