Hayri Türkyılmaz Marmarabirlik'e rakip oldu!

Yüksel BAYSAL 08 Kasım 2019 Cuma, 06:00

Mudanya Belediyesi'nin davetiyle Antalya'dayız.

Tarihi Kentler Birliği, Mudanya Belediyesi'ne tarihsel mirasa yaptığı katkılar nedeniyle jüri özel ödülü verdi.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Mudanya Belediyesi'nin ekibi ödülü almak için de Antalya'ya çıkarma yaptı.

****

Özendirme ödülü üç konuda yapılan çalışmalardan ötürü verildi.

Birincisi, Myrliea antik kentiyle ilgili ortaya konulan taslak proje...

İlk adım olmakla birlikte Başkan Türkyılmaz Myrliea antik kentini Mudanya'ya kazandırmakta kararlı; çok kapsamlı bir proje öngörüyor.

Mudanya'ya gelen sadece taş görmeyecek, antik kentte pek çok etkinliğin içinde yer alacak.

****

İkincisi, Tirilye Sanatevi... Tirilye'deki eski tarihi belediye binası yenilendi, sanatsal üretim merkezi haline getirildi.

*****

Üçüncüsü,  Kumyaka'daki tarihi çevrenin sağlıklaştırılması... Tarihin korunarak geleceğe bırakılmasına ilişkin Mudanya Belediyesi'nin yaptığı bu çalışma tamamlandı.

İşte bu üç nedenle Mudanya Belediyesi jüri özel ödülüne layık görüldü.

****

Başkan Hayri Türkyılmaz'la dün Antalya'da kaldığımız otelde bir araya geldiğimizde "Hedefimiz gelecek yıl büyük ödülü almak. İnanıyorum ki, Tarihi Kentler Birliği,  Tirilye'deki Taş Mektep'te yaptığımız işlere büyük ödülü verecek" dedi.

*****

Belediye Başkanı Türkyılmaz, bitme aşamasına gelen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok önem verdiği Zübeyde Ana Çocuk Akademisi'nin açılışı için gün saydıklarını, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan gün beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin en büyük okul öncesi çocuk eğitim kurumu olacak olan Zübeyde Ana Çocuk Akademisi 2020-2021 eğitim yılında faaliyete başlayacak.

MUDANYA BELEDİYESİ ÜRETİCİNİN YANINDA!

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la konuşurken, bir de müjde verdi. Bilindiği gibi Mudanya Belediyesi kendi mülkiyetinde olan zeytinleri toplayıp, zeytinyağı yapıyor, onları da muhtaç ailelere dağıtıyordu.

Zeytin Dalı projesi kapsamında yapılan bu faaliyet biraz daha genişletilecek. Üreticiden 50 ton zeytin almayı düşünüyor Hayri Türkyılmaz...

Böylece hem zeytinde fiyat dengesi sağlanmış olacak hem de üretici mağdur edilmeyecek.

Başkan Türkyılmaz, Marmarabirlik'in verdiği fiyattan 50 kuruş veya bir lira daha fazla fiyat vereceklerini sözlerine ekledi.

****

Başkan Hayri Türkyılmaz, Marmarabirlik'in Tirilye zeytinine yeterince sahip çıkmadığını düşünüyor. 

Belediyenin piyasaya alıcı olarak girmesinin, üreticinin lehine bir tablo oluşturmasını ve fiyatları artırmasını amaçlıyor.

 Bilindiği gibi Marmarabirlik'in uyguladığı kotalar ve geçen yılla aynı fiyatı vermesi üreticinin tepkisine yol açmıştı!..

****

Bu yazının dip notu: Şimdiye kadar 'Nasıl rant elde ederim?' diye bakılan Mudanya, Hayri Türkyılmaz döneminde "Mudanya'nın değerlerini nasıl korurum?" noktasına geldi. Bu anlamda Başkan Türkyılmaz bir başka hedefi de Tirilye-Karacabey yolu üzerindeki eski bir zeytinyağı fabrikasını zeytin ve zeytinyağı müzesi haline dönüştürmek...

ÖDÜL ALMAYA GİDEN HEYET!

Tarihi Kentler Birliği ödülü almak ve kentleşmeyle ilgili sunumları izlemek üzere Mudanya Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Er, Mustafa Özçelik, Yusuf Akbulut, Enver Üçüncü, Ali Polat ile Hayati Samast Antalya'ya gelenler arasındaydı.

Ayrıca bu ödülün altyapısını oluşturan Fen İşleri Müdürlüğü'ndeki teknik ekipten Sadık Sadıkoğlu, Cemile Öztürk, Anıl Acar, Bensu Namlı, Bilal Çevik, Nuri Kurucu ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nden Aykut Şener, Hacer Elitok, Neslişah Cebi, Mustafa Bayraktar, Eray Demir, Murat Çilingir, Ersan Şanlı Antalya'da hazır bulundu.