İçki, kumar, fuhuş; öyle mi?

Yüksel BAYSAL 21 Temmuz 2019 Pazar, 06:00

Bursa'da, birkaç gün önce, olaylara ideolojik körlükle bakan bir yayın gerçekleştirildi.

Nilüfer Belediyesi'nin, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiği 'Balkan Panayırı'na ilişkin, yerel bir gazetede "Fuhuş, kumar, içki" üçlemesinden oluşan bir suçlama yöneltildi.

Görükle Göçmen Konutları halkı, duruma isyan etti.

****

Dün, CHP öncülüğünde bir grup 'Balkan Panayırı'nın yapıldığı yerde açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın katıldığı basın toplantısında İlçe Başkanı Özer Anaç, klasik metinlerden çok farklı bir açıklama yaptı:

"Sene 1989...

Bursa'nın Yeşilyayla Mahallesi'nde tahta zeminli bir evin odasındayız; yerlere yatak seriyoruz, misafirlerimiz gelecekmiş. Annemle beraber dört odalı ve tuvaleti bahçede olan evimizin her odasına koca koca yataklar serdik. Bir sabah erkenden misafirlerimiz geldi, her odada bir aile yaşar oldu evimizde. Bahçedeki dut ağacı birden bire çocuklarla doldu. Sokaklar cıvıl cıvıl olmuştu. Bir tır şoförü, bir torna ustası kadın, bir fizik öğretmeni, bir hidrolik uzmanı ve bir fabrika işçisi babam aynı evde yaşıyorduk. Dört kişilik soframız on üç- on dört kişilik olmuştu. Sanki hepimiz aynı ailenin birer ferdiydik. Aslına bakarsanız zaten öyleydik, hepimiz kardeştik...

Çocukluğumda yaşadığım bu tecrübe bana, beraber yaşamayı, kadın erkek eşitliğini, kadının üretimdeki rolünü, bilimi, satrancı, sabah sporunu ve dut yaprağından sarma yapılabildiğini öğretti. Sekiz ay beraber yaşayan bu dört aile ve çocukları hiçbir zaman birbirlerini bırakmadılar. Sonsuza kadar kardeş oldular.

....

Ben, bugün burada Cumhuriyet Halk Partisi Nilüfer ilçe başkanı olarak değil, kardeşleri iftiraya uğramış bir aile ferdi olarak bulunuyorum. Bilinmelidir ki; aile bizim için kırmızı çizgidir. Bu sebeple bugün burada toplandık. Birkaç gün önce sözde yerel bir yayın organında sizlere bahsetmeye bile terbiyemin müsaade etmediği bir hakaret silsilesi yayınlandı.

Aslında bu ve bunu yapan zihniyete sahip karanlık düşünce mensupları ilk defa iftiraya sığınmıyorlar, her fırsatta ve toplumun gözünden düştükleri her anda gericilik, ırkçılık ve ötekileştirme silahına başvuruyorlar.

Yıllardır bölge halkının ve dışarıdan gelen misafirlerinin kucaklaştığı, herkesin mutlu mesut bir arada eğlendiği 'Balkan Panayırı'nı 300-500 adet zorla pazarlayabildikleri güdümlü kağıt parçalarında malzeme etmişlerdir. Buradan sesleniyorum, o satırlarda karaladıklarınız gerçekleri değil fantezi dünyanızı yansıtıyor olabilir. 

Aslında sizin gibi düşünmeyenleri farklı yaftalarda ötekileştiriyor, her defasında psikolojik şiddete başvuruyorsunuz.

Kimseye işini öğretme derdinde değiliz! Keşke bu aşağılık satırları masa başında kaleme almaktansa buradaki kahvehanelerde birer çay içip, lokantalarda birer kap yemek yemiş olsaydınız, o zaman akıllarınızı ve vicdanlarınızı başkalarına kiralamış olmazdınız.

Madem toplumun ahlaki değerleri konusunda bu kadar hassastınız; çocuk istismarları, kadın cinayetleri, çocuk evlilikleri gibi kanayan yaralarımızı gündeme getirmeyi neden tercih etmediniz?

Madem milli şuur ve irade vazgeçilmeziniz, unutmayın ki: Rumeli'yi vatan yapan, Rodopları mesken tutan, Silistre'den Yanya'ya türkülerimizi çağıran, Balkan Savaşları'nda düşmana karşı canını siper etmiş, hatta Belene Kamplarında işkencede çürümek pahasına özünden vazgeçmemiş has be has vatan evlatlarıyız biz."

****

Özetlemeye çalıştığım bu açıklamanın altındaki imza da ilginçti:

"İncitilmiş Balkan göçmeni kardeşlerim adına Özer Anaç!"

****

Özer Anaç'tan sonra konuşan İYİ Parti İlçe Başkanı Levent Öncü ise "Buraya herkes ailesi ve çocuklarıyla geliyor. Her yıl katılım daha da artıyor. Hata ve eksikler olabilir. Yalan haberlerle bu toprakların asli unsurlarını rencide ediyorlar.  Bölge esnafı 'Balkan Panayırı'na gelen on binlerce insandan kazanç elde ediyor" dedi.

****

Balkan Panayırı'nın kurucusu, Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, Balkan Mahallesi Muhtarı Yılmaz Eryılmaz ile Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Mehmet Saldız'ın da katıldığı toplantıda bölge esnafı da hazır bulundu.

Bölge esnafı, "Biz buradan ekmek yiyoruz. On binlerce insan geliyor, birlikte eğleniyoruz. Kime ne zararımız var?" dediler.

****

Nilüfer Belediyesi ile BAL-GÖÇ'ün ortaklaşa düzenlediği Balkan Panayırı, Eylül ayında gerçekleştirilecek.

****

Bu yazının dip notu: Birkaç yıl Görükle Göçmen konutları civarında oturdum. Karnaval gibi olan etkinlikte ne bir taşkınlık gördüm, ne kumar, ne de fuhuş... Balkan göçmenlerinden içki içenler olabilir ama en küçük bir olay çıkmaz.