Nilüfer adayları gerçekçi projelerle sahada!

Yüksel BAYSAL 16 Mart 2019 Cumartesi, 06:08

Büyükşehir'den sonra proje açıklama sırası ilçelere geldi.

Önceki gün, AK Parti Yıldırım adayı Oktay Yılmaz'ın ardından akşam saatlerinde Necati Şahin'in proje sunum toplantısındaydık.

Podyum Park'ta gerçekleştirilen toplantıya, başta Faruk Çelik olmak üzere AK Parti'nin önemli isimleri de katıldı.

NİLÜFERLİLER MERİNOS'A TAŞINMAYACAK!

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı olarak, bu şehrin ulaşım, altyapı, kentsel dönüşüm sorunlarına ilişkin önemli çalışmalar yapan, bugün de AK Parti Nilüfer Belediye başkan adayı olan Necati Şahin'in ilk ve en göz alıcı projesi "Nilüfer Kongre ve Kültür Merkezi" oldu.

15 bin metrekare alan üzerinde planlanan, bin kişilik konferans salonu, 10 bin kitaplık kütüphanenin de yer alacağı bu merkez Nilüfer'in önemli bir gereksinimini karşılayacak.

Bilindiği gibi Mustafa Bozbey döneminde, içinde Şiir Kütüphanesi bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ataevler'deki Uğur Mumcu Salonu ve Konak Kültür Merkezi yapılmıştı.

Ancak bunlar yeterli olmuyor, çok katılımlı etkinlikler için Nilüferli sanatseverler Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ne taşınıyordu.

İşte Necati Şahin'in bu projesi Nilüfer'in ruhuna uygun, yeni ve büyük bir adım olacak.

Böylece Nilüfer'de yaşayanlar, şehir merkezine gelmeden, kültürel, sanatsal etkinlikleri izleyebilecekler.

NECATİ ŞAHİN'DEN MEYDAN MÜJDESİ!

Şehrin duyarlılıklarını çok iyi bilen Necati Şahin, rantçıların göz diktiği Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki hastane alanıyla ilgili de Nilüfer'in yapısına uygun bir proje açıkladı.

Necati Şahin, "Milli bayramların kutlanacağı, açık hava kültür sanat etkinliklerinin düzenlenebileceği, bankları, süs havuzları ve yeşil alanları ile şehir meydanı ve toplanma alanı olması için hazırlığımızı yaptık" dedi.

Tam bu noktada Necati Şahin'e bir öneri-katkı sunmak isterim.

Nilüfer'de caddeler, yollar araçlarla dolmaya devam ediyor. Otopark ihtiyacı gün geçtikçe artıyor.

Başkan adayı Necati Şahin'in projeleri arasında yeraltı otoparkları var.

İşte hastane alanındaki 38 dönüm arazinin altı Fatih Sultan Mehmet'in bütün yükünü alacak bir otopark olarak düzenlenebilir.

****

Bu yazının dip notu: Necati Şahin özgeçmişini anlattığı küçük el ilanında Adalet Partisi Gençlik Kolları'nda başladığı siyasal yaşamından ve 5 dönem oda başkanlığından söz ederken, 2014 yılında CHP Bursa Büyükşehir Belediye başkan adaylığı ve 2015 seçimlerinde CHP milletvekili adayı olduğu bilgisine yer vermedi. Hayatının bu dönemini sildi attı galiba... Yoksa bu döneminden utanıyor mu?

TURGAY ERDEM TARIM VE ÇEVRE ÖNCELEDİ!

Dün sabahleyin de CHP adayı Turgay Erdem sahaya çıktı.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Erdem, yatırımlardan çok sosyal belediyecilik alanında proje açıkladı.

Çocuk Sokağı örneğin...

Yine çocukların tarımsal üretimi deneyleyerek yaşayacakları "Tohumdan Fidana" projesi gibi...

****

İki temel yatırım öngörüyor Mimar Turgay Erdem...

Bilim Merkezi ile Görükle Kültürevi...

Bilim Merkezi'nin nerede ve nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılar bizimle paylaşılmadı. Görükle Kültürevi'nin ise 7 bin 700 metrekare olacağı 882 kişilik çok amaçlı salona sahip olacağı bilgisine yer verildi.

****

29 Ekim ve Yüzüncü Yıl mahalleleri arasındaki Ayvalıdere rekreasyon alanı her iki adayın açıkladığı projeler arasında yer aldı.

EKOLOJİK TARIM VE KOMPOST GÜBRE ÜRETMEK!

Benim kişisel olarak önemsediğim proje, Konaklı'da belediyenin elinde bulunan 117 dönümlük arazide "Ekolojik Tarım" yapılması... Burada tıbbı aromatik bitkiler ekilecek, ortak üretim, ortak tüketim ilkesi gereğince pazarlara sunulacak. Ayrıca kurulacak bu tesisin enerjisi de güneş panelleriyle sağlanacak.

****

Yine çok önemli gördüğüm adımlardan biri "Çöpe Atmıyoruz Toprağa Kazandırıyoruz" projesi...

Kurulacak tesiste yemek ve bitkisel atıklar değerlendirilerek kompost gübre elde edilecek.

BOZBEY'DEN YANIT VAR!

Erdem'in konuşmasından sonra kürsüye Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey çıktı.

Kendisine yönelik Alinur Aktaş'ın eleştirilerine isim vermeden yanıt verdi:

"Anadolu Arastası'nı 31 Mart'tan sonra ele alacağız, kültürlerin bir arada yaşadığı barış projesini tamamlayacağız. Gönül istemezse göz görmez derler. İnsani gelişmiş indekslerinde geçen yıl 6. sırada olan Nilüfer, bu yıl 5. sıraya yükseldi. Adam sorar kendine, Benim yönettiğim ilçe sıralamada var mı?' Yoksa liste dışı mı kaldı?"

****

Bu yazının dip notu: Erdem'in açıklamasına Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Aydın Saldız başta olmak üzere 40 civarında muhtar katıldı. CHP İlçe Başkanı Özer Anaç ile İYİ Parti İlçe Başkanı Levent Öncü de toplantıda hazır bulundu. Toplantıya katılanlar arasında en ilgi çekici isim eski İl Başkanı ve Milletvekili Kemal Ekinci oldu.