Oktay Yılmaz'a Faruk Çelik desteği!

Yüksel BAYSAL 15 Mart 2019 Cuma, 06:00

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin favori olduğu bir ilçe Yıldırım...

Özgen Keskin'in iki dönem, İsmail Hakkı Edebali'nin bir dönem belediye başkanlığı yaptığı Yıldırım'da AK Parti, aday değiştirerek, Oktay Yılmaz ile sahaya çıktı.

Yılmaz'ın dün, Barış Manço Kültür Merkezi'nde yoğun katılımlı bir gövde gösterisiyle proje tanıtımı vardı.

Kentin en sorunlu bölgesine ilişkin önemli çözüm önerileri ortaya koydu.

***

Oktay Yılmaz, imar ve kentleşme ana başlığını anlattı önce...

Sonra ulaşım ve otoparklarla ilgili neler yapacaklarını açıkladı.

Oktay Yılmaz, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik'in de sık sık dile getirdiği gibi Yıldırım'da dikey yollar açacaklarını ifade etti:

"Yollar ana damarlarımızdır. Ankara yolu ise atardamardır. Ankara yolunun yükünü alacak paralel caddelerimiz var ama fonksiyonel değil. Karlıdağ, Vişne, Köklü caddelerini dikey kesecek yollar yapacağız. Eğitim (Ankara yolunun bir üstü), Çiçek (Teleferik-Zümrütevler'e giden yol) ve Tayyareci Mehmet Ali (Mesken-Yeşilyayla-Davutkadı) caddelerini kesen yolları açacağız."

****

Bilindiği gibi Yıldırım'ın sorunlarının başında otopark problemi geliyor.

Oktay Yılmaz'ın portföyünde bu önemli sorunun çözümü var.

Şevket Yılmaz Hastanesi civarında katlı otopark yapılacak, otoparkın üstü yeşil alan olarak düzenlenecek.

Park konusunda en sıkıntılı yerlerden biri de Teleferik civarı...

Orada mekanik dört katlı bir otopark öngörülüyor.

Ancak, Yılmaz'ın projesinde yer alan dört katlı otopark, Uludağ'ın siluetini bozacak bir proje gibi duruyor. Acaba yer altına alınamaz mı?

****

Oktay Yılmaz'ın ulaşım konusunda son kozu Yıldırım metrosu... Gürsu'dan başlayarak Acemler'de bitecek bu metro için "Hayırlı olsun" dedi. Finansman konusunda topu Ankara'ya attı.

****

AK Parti adayı Yılmaz, kentsel dönüşüme ilişkin, "Ortak akıl çerçevesinde yeni yaklaşıma geçiliyor" dedi ama ayrıntı vermedi.

****

AK Parti adayı Oktay Yılmaz, "Çok Yeşil Yıldırım" ana başlığı altında 225 dönümlük Vakıfköy Kent Parkı, 48 dönümlük Balaban ile 180 dönümlük Cumalıkızık mesire alanlarını düzenleyeceklerini kaydetti.

ALİNUR AKTAŞ, BOZBEY'İ HEDEF ALDI!

Oktay'dan sonra kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş çıktı.

"HDP destekli CHP adayı" diyerek rakibine yüklenen Başkan Aktaş, "Nilüfer'in ana caddelerinin hepsini Büyükşehir yaptı. Orada çiçekleri bile Büyükşehir dikti. 20 yıldır belediye başkanısın, yaptığın 10 projeyi açıkla. Benim kızım 14 yaşına geldi ama Anadolu Arastası hale bitmedi" dedi.

FARUK ÇELİK KÜRSÜYE ÇIKTI!

Proje açıklama toplantısına Faruk Çelik damga vurdu.

Kürsüye çıktı, tonu yüksek bir konuşma yaptı, yoğun alkış aldı.

Faruk Çelik'in ilk sözleri eğitim ve cehalet üzerine oldu.

İslam coğrafyasında cehaletin egemen olduğunu anlatarak, "Bunları önlemek içi peygamberler eliyle din gönderildi. Ancak din bidatçıların hegemonyasına kaldı. Bizim komşumuz Almanya, Belçika değil, Suriye, Iran, Yunanistan; problemlerin deryası bir coğrafya... Burada uzağı görenler ancak tuzağı görebilir" dedi.

*****

Faruk Çelik bu noktada, bir uyarıda bulunarak  "Ben birilerini konuşmayı uygun bulmuyorum, herkes herkesi tanıyor" dedi.

****

Bu yazının dipnotu: Toplantı çıkışında ayaküstü söyleştiğim Faruk Çelik, kürsüye çıkacağını bilmediğini, hazırlıksız konuştuğunu söyledi. Oysa çok akıcı ve akılda kalıcı bir konuşma yaptı eski Bakan Çelik... Belli ki, kürsüde konuşmayı özlemiş, salona gelenler de onun konuşmasını...