Yapılanı yıktınız, yıktığınızı yapın!

Yüksel BAYSAL 26 Haziran 2019 Çarşamba, 06:08

23 Haziran'da, İstanbul halkı sandık başına giderken, Bursa'nın göbeğinde, Atatürk Caddesi'nin bir adım ötesindeki Demirtaşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin otlar bürümüş alanında bir grup insan piknik yaptı.

Yılların öğretmenleri, alanın bir kısmını temizledi, "Birliktelik Günü" okulun enkazında ancak bu şekilde yapılabildi.

2017 yılında alelacele yıkılan ve halen yapılmayan Demirtaşpaşa'nın 3 bine yakın öğrencisi üç ayrı okula dağıtıldı.

Göçebelikten kurtulamayan okulun, öğrenci sayısı da eridi.

****

Gidin Bursa'nın dört bir yanına bakın...

Camilere, imam hatiplere para yağarken, Türkiye'nin, Bursa'nın gelişimi için en önemli okul, ödeneksizliğe takılmış durumda...

Durun hemen cami, imam hatip düşmanı ilan etmeyin bunu söyleyeni!

Şu soruyu kendinize sorun, ülkenin eğitim önceliği ne olmalı?

Bursa'da deprem nedeniyle yıkılmış 13 okulun yerlerinde yeller eserken, Milli Eğitim'in imam hatiplere ilişkin ayrımcılığı kabul edilebilir mi?

****

Milli Eğitim, "Gidin sponsor bulun" diyor.

Ekonomik krizin pençesinden kurtulmaya çalışan iş adamları haklı olarak, 32 milyon liraya mal olacak bu büyüklükteki okulun yapımını tek başına üstlenmek istemiyor.

****

Bilindiği gibi, 1868 yılında kurulmuş olan Tophane Endüstri Meslek Lisesi'nden, 1975 yılında bağımsızlığını ilan ederek Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi ismini almıştı.

Okul mezunlarının oluşturduğu dernek yöneticileri, geçen hafta bir basın toplantısı düzenlemiş, "Okulumuzu geri istiyoruz" demişlerdi.

****

Basın toplantısının ardından iki gelişme oldu.

Birincisi, basın toplantısı sonrasındaki yazımda çağrıda bulunduğum Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Komisyonu, Demirtaşpaşa okulunun yapılmasına katkı verilmesi kararı aldı.

Gıyasettin Bingöl başkanlığında toplanan Oğuzhan Şahinkaya, Faruk Çolak, Mithat Rızvanoğlu, Nihat Alpay, Erdinç Şentürk ve Mustafa Doğrul'dan oluşan Komisyon, bu eğitim yuvasının yeniden ayağa kalkma isteğini BTSO Yönetim Kurulu'na iletti.

****

Okulla ilgili bir başka gelişme de CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği soru önergesi oldu.

Konuya duyarlılık gösteren Kayışoğlu, "Bursa'nın en eski okullarından birisi olan ve 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi iki yıl önce depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Öğrencileri üç farklı okula gönderildi. Temeli atılıp inşaatının başlaması beklenirken üstünden neredeyse üç yıl geçti" saptamasını yaptıktan sonra yanıtlanması isteğiyle şu soruları sordu:

"1-Depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle yıkılan Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi'nin yeni binası bugüne kadar neden yapılmadı?

2- Yıkılır yıkılmaz temelinin atılacağı söylenen Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi'nin temeli ne zaman ve nerede atılacak?

3- Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneği'nin iddia ettiği gibi okulun bulunduğu değerli arazide başka bir tasarruf mu söz konusu olacak?"

 ****

Erol Gülmez'in başkanlığını yürüttüğü Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nin düzenlediği ve Vehbi Varlık'ın konuşmacı olarak katıldığı pazartesi söyleşileri sırasında konu gündeme geldi.

Bir iş adamının konuyu gündeme getirmesi üzerine Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Özler söz olarak, okulla ilgili gelişmeleri anlattı.

****

Sonuç olarak, bu okulun yapımını "Bursa büyürse Türkiye büyür" diyen BTSO üstlenmeli...

Büyümek için işletmelerin teknik eleman ihtiyacının giderilmesi lazım.

Onun yolu da bu ve benzeri teknik okullara sahip çıkmakla olur.

Sanayici-iş adamı, ara eleman, teknik becerisi olan insan bekliyor.

****

Bu yazının dip notu: Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Özdilek'e "Burayı size verelim, siz de bize bu okulu yapın" teklifinde bulunmuşlar. Ama Özdilek bu öneriye sıcak yaklaşmamış!..