Oluşan hava suça teşvik ediyor…

Yusuf KAYIŞOĞLU 11 Ocak 2017 Çarşamba, 06:06

Baskı altındalar.

Öyle ki...

Rejim değişikliğini beraberinde getirecek Anayasa Değişikliği Teklifi'nin geneli üzerindeki görüşmelerden sonra yapılan oylamada milletvekilleri açık açık Anayasa suçu işlemeyi bile göze aldılar.

Kardeşi FETÖ'den tutuklu AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Genel Kurul Salonu'na dönüp elindeki evet pulunu gösteriyor.

Yani, "Eğer hayırlar fazla çıkarsa ben değilim" demek istiyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da aynı yöntemi devreye sokuyor.

Kendisine Anayasa suçu işlediğini söyleyenlere verdiği tepki ise "Hadi lan; suç işliyorum, sana mı sorucam" oluyor.

Burada dikkat çekici durum Deligöz gibi Akdağ'ın da Erzurum milletvekili olması.

Birden çok milletvekilinin aynı kabine girip oy kullandığı, bu şekilde kendisini garantiye aldığı bir Anayasa oylaması söz konusu...

Çok ciddi ve çok önemli bir değişiklikle ilgili yaşanan bu durum, 29 Ekim 1923'te adı konulan Anayasa'nın ikinci maddesiyle tanımlanan "Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir" ilkesinden sonra yeni bir sürecin başlangıcına işaret ediyor.

Bu yönüyle yüz yaşına doğru giden Cumhuriyet rejiminde kırılmaya da yol açacak böyle bir değişikliğin, Anayasa'ya uygun çerçevede oylanması kadar önemli daha başka ne olabilir?

Ancak artan baskı, milletvekillerini suç işleyecek boyutta oy kullanmaya mecbur kılıyor.

Ellerinde oylarının rengini gösteren pulları "Ben, FETÖ'cü değilim" diye afişe ederek FETÖ'cü olmadıklarını ortaya koymaya çalışıyorlar.

Oysa oylama FETÖ ile ilgili değil ki...

Anayasa değişikliğiyle ilgili ancak oluşturulan hava, hayır oyu vereceğini önceden açıklayan MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir'e yönelik linç girişimi milletvekillerini böyle bir baskı altında bırakmış gözüküyor.

İlk oylamadaki durum referanduma işaret ediyor.

Ama bu kesinlik arz etmiyor.

Çünkü Anayasa değişikliği oylamalarında bütün maddeler tamamlandıktan sonra yapılan oylamadan sonra 48 saat ara verilmesi gerekiyor.

Bu aradan sonra yeni bir oylama söz konusu...

Geçerli olan da bu...

48 saat aradan sonra yapılacak oylamada 330 yakalanmaz ise önceki oylamalarda 367'nin yakalanmış olması bile bir şey ifade etmeyecek.

Teklif kadük (düşmüş) kalmış olacak.

 

PARSAK'IN TWEETLERİ

 

Sosyal medyanın yaygın kullanımı, kimin daha önce ne söyleyip söylemediğini anında ortaya döküyor.

AK Parti'nin çok arzu ettiği başkanlık sisteminin önünü açan MHP'de, Anayasa Değişikliği Teklifi görüşmelerini yapan MHP Afyon Milletvekili Mehmet Parsak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan tweetlerinde, "Hala başkanlık peşindesin! Evet, bir gün başkan olacaksın ama bu, işlediğin suçların cezasını çekeceğin 'Koğuş başkanlığı' olacak!" diyor.

Yine başka bir tweetinde, "RTE: 'Başkanlık endişeye sevk ediyorsa partili cumhurbaşkanlığı veya yarı başkanlığa adım atılabilir.' Yani ölümü gösterip sıtmaya razı etmek!" notunu düşüyor.

MHP adına Meclis'te anayasa değişikliğini savunan konuşmanın altına imza atan Parsak'ın bu sözlerini unutmuş gibi davranması, haliyle arşivdeki bu paylaşımlarının sosyal medyada yankı bulmasına neden oluyor.

Rahmetli Demirel, bugünleri görseydi acaba yine de "Dün dündür bugün bugündür" der miydi acaba?