Doktorların gözünden Şehir Hastaneleri

Yusuf KAYIŞOĞLU 28 Temmuz 2019 Pazar, 06:03

Eskiden mürekkep kokulu bir dergiydi, Hekimce Bakış.

Belli periyodlarla gelirdi.

Sonradan dijitale döndü.

Artık internet üzerinden yine dergi tadında yayınlanıyor.

Bursa'nın sağlık sorunlarına doktorların gözünden mercek tutan derginin bu ayki sayısının konusu üzerinde çokça konuşulan Şehir Hastaneleri oldu.

Elbette...

Kapak konusu 16 Temmuz'da açılan Bursa Şehir Hastanesi'ydi.

Açılışından önce çıkan Hekimce Bakışı Dergisi'nin konuya ilişkin yazısı şöyle başlıyor:

"Bursalılar 16 Temmuz sabahına uyandıklarında 'kamu sağlık' hizmetleriyle ilgili 'zorlu, sancılı' bir sabaha uyanmış olacak.

'Uyanma' sözcüğünü teknik olarak düşünebilirsiniz, 'gerçekten' uyanmaları ve gerçekleri yaşayarak daha iyi görmeleri için biraz zamana ihtiyaçları olacak.

Ama bu 'acı' bir uyanma olacak.

Açıkçası bu uyanma konusu Türkiye halkı için, hepimiz için biraz sancılı, acı bir deneyime dönüşmüş durumda...

Şöyle geriye dönüp, örneğin son 20 yıla baktığınızda milyonları, toplumun tümünü yakından ilgilendiren kamu hizmet alanlarının nasıl çökertildiğini, acı bir deneyime dönüştüğünü görebilirsiniz..."

Bu girişin ardından ulaştırma, eğitim, enerji, tarım alanlarına tutulan aynanın ardından sağlıkla ilgili gelişmelere mercek tutuluyor.

Çok çarpıcı değerlendirmeler var.

Tam anlamıyla büyük bir özet söz konusu...

Sağlık mı?

Şöyle anlatılıyor:

"Bu kamu alanlarından herhalde en müstesna olanı insan yaşamındaki kıymetinin vazgeçilmez önceliği nedeniyle sağlık alanı...

Türkiye halkının sağlığı da diğer kamu alanlarında olduğu gibi özellikle son 17 yılda adım adım özel sektöre ve ranta teslim edildi.

Herhalde bu adımların zirvesi 'şehir hastaneleri' projesi oldu...

Çıplak bakışla bir 'kamu projesi', ama ayrıntılarıyla baktığınızda tam bir 'özel sektör projesi' olan 'şehir hastaneleri', eğer kısa sürede müdahale edilmediği takdirde muhtevası gereği önümüzdeki 20-25 yıl boyunca sağlık alanında milyonlarca insan için yine kabusa dönüşecek.

'Ticari sır' gerekçeleriyle 'şartnameleri ve sözleşmeleri' halktan gizlenen 'şehir hastaneleri' projesinin gerçekleri ortaya çıkarıldıkça, halk için "sağlık üretme mekanizmasından" ziyade, yerli ve uluslararası şirketler için bir 'rant üretme makinesi' olarak tasarlandığı görülüyor.

Bu konuyla ilgili bireysel olarak da Prof.Dr. Kayıhan Pala deyim yerindeyse yıllardır çırpınıyor.

Hatta "Şehir Hastaneleri - Türkiye'de Sağlıkta Kamu Özel Sektör Ortaklığı" ismiyle çok değerli bir kitap da yazdı.

Ne yazık ki, şehir hastaneleri konusu gündemde yeterince yer bulamadı...

Şehir Hastanesi ile birlikte Bursa merkezdeki bazı hastaneler de kapısına kilit vurularak, binlerce hasta şehrin kilometrelerce dışındaki bir hastaneye mahkûm ediliyor. Kapatılacak hastanelerin şunlar olacağı kaydediliyor:

Muradiye Devlet Hastanesi, Ali Osman Sönmez Onkoloji Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi.

Bu satırlardan sonra Bursa'nın üniversite içine sıkışmayan, kendi kariyeri yerine halkın gerçekleriyle dertlenen Kayıhan Hoca'nın daha önce birçok kez paylaştığı şu sözler alıntılanıyor:

"Hastane açıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı ihaleyi alan şirketlere 2 ana başlıkta ödeme yapıyor. Birincisi kira ve bakım onarımı içeren kullanım bedeli. Bu ihalede belirlenmiş sabit tutar ve 25 yıl ödenecek. Bu tutar dolar bazında belirlendiği için dövizdeki kur farkından etkilenecek, ayrıca paranın değeri analizi adını verdikleri analize göre kur farkı dışında enflasyondan da etkilenecek. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi bu yöntemle değil klasik ihale yöntemiyle yapılsa 2 milyar TL'ye mal olacaktı. Şimdi 25 yıl boyunca ödenecek kirayı topladığımızda yaklaşık 25 milyar TL ödenecek. 

Hesaplarımıza göre 3 buçuk 4 yıllık kiralarla bu hastanelerin tamamı klasik ihale yöntemiyle yapılabilir. Temel itirazımız modelin çok yüksek maliyet içermesine. Kalkınma Bakanlığı 2016 yılı raporunda da 18 şehir hastanesi yatırım bedelinin 10.3 milyar dolar, ödeyeceğimiz kira bedelinin 30 milyar dolar olduğunu ortaya koyarak bizi doğruladı. Bu sağlıkta özelleştirmenin yeni yöntemi. Tamamen uluslararası sermaye için yeni sermaye birikim aracı ve yeni kar maksimizasyonu modeli.

Bir hesap yaptık. Sağlık Bakanlığı 2018 bütçesine açılmış olan 4 şehir hastanesi ve bu yıl açılacak hastaneler için 2.6 milyar TL kira ödeme bedeli koydu. Bu 2.6 milyarla hastane yapsak arsalar hazineden 150 yataklı tam teşekküllü 64 hastane yapardık. Bir yıllık kira ile 150 yataklı 64 hastane yapabiliyorsak neden 25 yıl boyunca kira ödeyelim."

Yazı aslında çok daha ayrıntılı.

Şu iki notla birlikte özetini aldık buraya.

Şehir Hastanesi'nin yapımını üstlenen şirketlere yüzde 70 yatak ve diğer hizmetlerde doluluk garantisi veriliyor.

Kira bedel ve artışları enflasyon ve döviz kurlarındaki artışa bağlı olacak.

Burada devlet yaptığı hatayı anladı ve önlem almaya çalışıyor.

Ve en önemli noktalardan biri daha...

'Ticari sır' gerekçesiyle şartnameler ve sözleşmeler kamuya açıklanmıyor. Bazı bilgilere davalar aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Hukuksal uyuşmazlıklarda Türk mahkemeleri geçerli olmayacak. Olası uyuşmazlıklarda davalar Londra'daki mahkemelerde görülecek.

Şehir Hastaneleri'nin şehir merkezlerine uzaklıkları kadar bu yönleri de önemli olsa gerek.