Dronlar uçtu Gemlik huzur buldu

Yusuf KAYIŞOĞLU 11 Ekim 2018 Perşembe, 05:56

Bizim çocukluğumuzda deniz Gemlik'ti.

İzzet Kaptan teknesine binebilenler Kumla'ya gider, oraya kadar gidemeyenler ise sahili kucaklayan dev çınar ağaçlarıyla Manastır'a yönelirlerdi.

Zaman içinde Gemlik bu cazibesini yitirdi.

Bunun bir nedeni belki Eskişehir, Ankara gibi İç Anadolu şehirlerinde yaşayanların ulaşım imkânlarının artması, Gemlik'e gelmekten vazgeçip Akdeniz'e yönelmeleridir.

Ama nedenler arasında öne çıkan unsurlardan birisi de o zamanlar Gemlik'i esir alan asayişsizlikti.

Sürekli olayların çıktığı bir ilçe olarak Bursa'nın gündemine girerdi Gemlik.

Önceki gün CHP eski İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, 2. bölge milletvekili adayı Kemal Atan, Gemlik ilçe yönetiminden Saim Küçükakdere ve Caner Karcı'nın Gemlik Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin Şanlı'ya yaptığı ziyarette öğrendik ki...

Dört aydır Gemlik'te asayiş deyim yerindeyse "berkemalmiş."

Tam anlamıyla bir sükûnet hâkim olmuş Gemlik'e...

Muhtar Şanlı, bu huzuru hem polise hem de jandarmaya borçlu olduklarını söylüyor ama 'daha çok da dronlara!' diyor.

Yani...

Şu sıralar uçuşları izne tabi olan eskiden daha çok çocuklar için bir oyuncak gibi düşünülen ama sonradan film ve reklam sektörü için önemli bir hava kamerasına dönüşen dronları emniyet birimleri Gemlik'te asayiş için kullanır olmuşlar.

Dört ay önce başlayan bu uygulama sayesinde Gemlik'te asayişin hiç olmadığı kadar iyi sağlandığını, insanların daha bir güvenle dolaştığını ifade ediyor, Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin Şanlı.

Gemlik'in her sokağını bilecek kadar ilçeye hâkim, taşını toprağını karış karış dolaşmış isimlerden birisi olan CHP eski Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da Şanlı'nın bilgilerini teyit ediyordu.

Uygulamanın deniz ulaşımında da uygulanır olduğunu, bunun da birçok olumsuzluğu önlediğini belirtiyordu.

Sadece MOBESE kameralarıyla değil, havadan da gözlem altına alınan Gemlik'te kimi zaman polis ve jandarmadan kaçmaya çalışan suçluların drondan pek kurtulma şansı yok gibi...

Gemlik'te hangi sokağa, hangi caddeye, hangi bahçeye girerse girsinler karşılarında değil tepelerinde polisin veya jandarmanın kullandığı dronlar olacak.

Kısacası...

Gemlik, dronlarıyla daha bir mutlu, daha bir rahat, daha bir güvenli artık...

MUHTARLAR METRO İSTİYOR

Gemlik Muhtarlar Derneği Başkanı Necmettin Şanlı, ilçenin en büyük sorunu olarak ulaşımı gösteriyor.

Sorunun hem Bursa hem de Gemlik şehir içinde kendisini hissettirdiğini dile getiriyor.

Bursa'da Kent Meydanı'ndan Terminal'e kadar planlanan T2 tramvay hattının Gemlik'e kadar metro hattıyla uzatılmasının yaşanan ulaşım sorununun çözümünde önemli olacağını vurguluyor.

Dürdane-Kurtul arasına yapılacak bir tünel ile hattın Gemlik'e kadar uzatılmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Bunu da muhtarlar olarak istediklerini dile getiriyor.

Metro veya hafif raylı sistem; otobüs, minibüs gibi toplu ulaşım araçlarına göre daha rahat, kullanım açısından daha güvenli...

BursaRay'ı kullananlar günün belirli saatlerinde yaşanan yoğunluğa, üst üste gitme durumuna rağmen metronun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyorlar.

Haliyle...

Ulaşımda önceliğin metroya verilmesini istiyorlar.

Gemlik Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Demirsubaşı Mahallesi Muhtarı olan Necmettin Şanlı da yaşadığı ilçeyle Bursa arasındaki ulaşımın demir yoluyla sağlanmasını arzuluyor.

Daha akla yatkın daha güvenli bir ulaşımı kim istemez ki!..