GÜNEYE GES KUZEYDOĞUYA RES!

Yusuf KAYIŞOĞLU 09 Ocak 2020 Perşembe, 06:00

Büyükorhan'ın bir zamanların en önemli canlı et borsası özelliğine sahip Cuma Pazarı'nın eskisi kadar revaçta olmadığı bir süreçte dikkat çeken gelişmelerden birisi, pazarın kurulduğu bölgenin neredeyse içi sayılacak bir yere GES kurulması oldu!

Cuma Pazarı'nın bulunduğu bölgeye kurulan güneş panelleriyle elektrik üretiliyor.

Tarım ve hayvancılığın gerilediği bir süreçte boşalan köyler, ekilip biçilmeyen tarlalar, hali vakti yerinde olan iş adamları için yeni bir kulvar açmış durumda.

Kirazın, pırasanın, patatesin, buğdayın ekilip biçilmediği Anadolu'daki birçok arazi için geçerli olan Büyükorhan için de geçerli.

Güneşin eksik olmadığı topraklar artık ürünlerin değil, güneş panellerinin tarlaları oluyor.

Büyüklüğüne göre en fazla 7 kişinin istihdam edildiği GES'lerin bir benzeri de Orhaneli'ne kuruluyor.

Elektrikli araçların giderek öne çıktığı bir süreçte elektrikle ulaşım sağlayan Büyükşehir Belediyesi iştiraki Bursa Ulaşım Toplu Taşıma Şirketi'nin (BURULAŞ), güneş enerjisinden elektrik üretmek için harekete geçmesi bu nedenle anlaşılır duruyor.

BURULAŞ'ın güneş enerji santrali kurmak için harekete geçip başvuru yaptığı bölge Orhaneli'nin Söğüt Mahallesi'nin Korucak mevkisi...

Gerekli başvurularını yapan BURULAŞ, ÇED sürecinin sona ermesini bekliyor.

Orhaneli Söğüt Mahallesi, Korucak mevkisi, 1144-1137-1131-1130- 1129-1128-1127-1126 parsel numaralı arazilerde 86 bin 180 metrekarelik alanda kurulacak Güneş Enerjisi Santrali'nin gücü ise 5000 KWe(5MWe) olması planlanıyor.

Proje tamamlandığında söz konusu santralde 7 kişinin istihdam edileceğine dair bir not da var.

Orhaneli, Keles, Büyükorhan ve Harmancık bölgesindeki araziler maalesef verimli kullanılamıyor!

Göçün önüne geçecek projeler devreye sokulamıyorsa boş kalan arazilerin bu şekilde değerlendirilmesi doğru gözüküyor.

Büyükşehir'in bu hamlesi gelecekte bölgenin güneş tarlalarıyla dolmasının yolunu da açabilir.

Termik, doğal gaz, HES'lerden üretilen enerjinin doğaya verdiği tahribat düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi çevresel anlamda doğru sonuçlar verecek gibi duruyor.

Elbette yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaparken, ülkemizde doğru gözüken projelerin uygulamalarında ortaya çıkan düzensizlik rüzgâr ve güneş enerjisi konusunda bile kaygı oluşturuyor.

Yine de enerjinin temel bir gereksinim olduğu gerçeğinden bakıldığında GES'lerle RES'ler Türkiye açısından daha doğru yatırımlar olarak önümüze çıkıyor.

Sadece...

Yer seçiminde biraz daha fazla dikkat istiyor.

ÇED süreci başlatılan BURULAŞ'ın GES projesi dışında İznik'te sürekli gündemde olan rüzgâr enerji santralleriyle ilgili bir gelişme de söz konusu...

Yapılan duyuru şöyle:

"Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 154 kV Yuvacık RES TM-İznik TM EEİH projesi ile ilgili 23/01/2020 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir. ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulur."

Yani, rüzgâr enerjisi konusunda İznik'ten vazgeçilmiş değil.

Oysa bu konuda yapılan eleştirilerde RES'lerin bölge için doğru sonuçlar doğurmayacağına dair çıkışlar söz konusuydu.

Birçok kez İznik'in gündemine gelen RES'ler bir kez daha gündemde.

ÇED süreciyle ilgili ilk toplantı ise 23 Ocak'ta...