İşçiden vergi dilimine imzalı itiraz...

Yusuf KAYIŞOĞLU 08 Kasım 2019 Cuma, 06:00

Tahsilatın en kolayı, en rahatı işçiden, memurdan yani bordrolu çalışandan yapılıyor!

Kaçışı yok.

Para bankaya yatıyor.

Bankamatikten çekiliyor.

Bu sırada bir talimatla kesintiler rahatlıkla yapılıyor.

İşçi, memur ödemiyorum bile diyemiyor.

Mecburlar ödeyecekler.

Gelir vergisi de böyle...

Devlet, bütçedeki açıkları kapatmak amacıyla çareyi her zaman olduğu gibi yine zamlar ve vergilerde aradığı için gelir vergisi diliminde yaptığı oynama...

Asgari ücretlinin veya onun biraz üstünde ücret alanların da birkaç ay içinde gelir vergisi diliminin içine girmesine yol açıyor.

Bu duruma isyan eden işçiler, Türk Metal Sendikası'nın öncülüğünde önceki gün Bursa'nın değişik noktalarında açtıkları stantlarla imza topluyorlardı.

Malum, 2020 yılı bütçe görüşmeleri Meclis'te başladı.

Plan Bütçe Komisyonu'nda bakanlıkların bütçeleri tek tek ele alınıyor.

Hangi bakanlıkta hangi yatırımlar yapılacak, bu yatırımların finans kaynakları ne olacak gibi konular iktidar tarafının sunumu, muhalefet milletvekillerinin öneri ve itirazları etrafında ele alınıyor.

Meclis çoğunluğu iktidarın elinde bulunduğu için muhalefetin uyarı ve önerileri her zaman olduğu gibi kulak ardı edilecektir.

Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası, Plan Bütçe Komisyonu'nda 2020 yılı bütçe görüşmeleri tamamlanıp Meclis Genel Kurulu'na daha gelmeden "Vergide adalet istiyoruz, ocakta aldığımız maaşı aralıkta da almak istiyoruz" sloganıyla başlattığı imza kampanyasıyla işçinin sıkıntısını Ankara'ya ulaştırmayı hedefliyor.

Bu amaçla Türk Metal Sendikası'nın imza kampanyası için stant açtığı yerlerden birisi de Korupark Kavşağı metro istasyonu önündeydi.

Stantta gördüğümüz isimlerden birisi de emekten yana bütün etkinliklerde görmeye alışık olduğumuz Türk Metal Sendikası'nın sahadaki isimlerinden birisi olan Hüseyin Doğan'dı.

 Hem yaptığı anonslar hem de Bursalılarla kurduğu diyaloglarla kampanyalarına dönük desteği artırmaya çalışıyordu.

"Vergide adalet istiyoruz.

Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında da almak istiyoruz!

Ocakta yüzde 15, nisanda yüzde 20, eylülde yüzde 27 vergi dilimine giriyoruz.

Emek kesiminin bu yükü kaldırması zor.

Zaten zar zor geçinen bir kesimiz.

Bu vergi anlayışıyla yaşam koşullarımız daha kötüye gidiyor" diyordu.

Doğan bu bilgileri verirken, standa gelen isimler arasında Türk Metal Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Tüfekçi de vardı.

Sendika Temsilcisi Hüseyin Doğan'ın özetlediği konulara paralel çalışanların yaşandığı sorunlara değinen Tüfekçi, iktidarın 2020 bütçesinde işçi kesimini zora düşürecek bu karardan vazgeçeceğini umut ettiğini dile getiriyordu.

Çok kısa süre içinde binlerce imzaya ulaştıklarını bunun da Ankara'da karşılık bulacağını ifade ediyordu.

Vergi diliminin yüksek olmasının işçi kesimini çok zorladığını, asgari ücret ve onun biraz üstünde çalışanların bile kısa sürede vergi dilimine girdiğini vurgulayan Türk Metal Sendikası temsilcileri, işçilerin vergi düzenlemesine ilişkin itirazlarını topladıkları imzalarla iktidara Başkent'te duyurmanın peşindeler.

Burada birçok kişi şu soruyu sorabilir:

İmzalar işçinin sesini duyurmaya yeter mi?

Bu sorunun yanıtı süreçle ortaya çıkacak gibi...