Mütarekede her şey var...

Yusuf KAYIŞOĞLU 09 Ekim 2019 Çarşamba, 06:00

Belediye başkanları yönettiği şehirlerin sahip olduğu değerleri öne çıkardıkça hem sosyal hayat hem de ekonomik seyir doğal olarak hareketleniyor.

Seçildiği günden bu yana Mudanya'nın sahip olduğu değerleri öne çıkarmak için etkinlikler düzenleyen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın üzerinde hassasiyetle durduğu bu etkinliklerin en önemlisi ise Mudanya Mütarekesi...

Kurtuluş Savaşı'nın askeri safhasını sonlandıran ve kesintisiz devam etmesiyle öne çıkan Mudanya Mütarekesi'yle birlikte Anadolu rahat bir nefes alırken, binlerce şehit, binlerce yetim ve kadınların mücadelesi de boşa gitmemiş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti kan ve gözyaşıyla harmanlanmış bir savaşın sonunda taze bir nefes olarak Anadolu'da yükselirken, toprağına sahip çıkmanın destansı yanlarıyla tarihe kazınıyordu.

Mudanya Mütarekesi işte bu destansı mücadelenin son safhasıydı.

Lozan'a giden yolu açan önemli bir antlaşmaydı.

Çünkü Mondros Mütarekesi'ni yırtıp çöpe atan bir antlaşmaydı.

Bu önemli antlaşmaya ev sahipliği yapmanın önemini "Mudanya Mütarekesi olmasaydı, Lozan da olmazdı!" sözleriyle dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya Mütarekesi'nin 97. yılı etkinliklerinin tanıtım toplantısında da aynı heyecanı taşıyordu.

"Türkiye'nin bağımsızlık yolunda Mudanya'nın da imzası var.

Bağımsızlığa giden imzanın atıldığı yer olan Mudanya'da tarihimizden ilham alarak kentimize dair belirlediğimiz vizyon ile tüm dünyada ses getirecek çok önemli proje ve etkinliklere imza atıyoruz.

Artık Mudanya'yı ve Mudanya Mütarekesi'nin önemini tüm Türkiye ve dünya biliyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İsmet İnönü ve silah arkadaşlarının bizlere bıraktığı bu kutsal emaneti, gelecek nesillere taşımak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Tüm Bursa'yı 9- 11 Ekim tarihlerinde Mütareke Meydanı'na davet ediyoruz" sözleriyle etkinliğin duyurusunu yapan Türkyılmaz, yaz aylarında gerçekleşen Kitap Fuarı gibi herkesime hitap etmeyi hedeflemiş.

Söyleşi de var, müzik de...

Mudanya Mütarekesi'nin 97. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde kimler geliyor Mudanya'ya?

İşte o liste:

"Mütareke etkinlikleri 9 Ekim'de Mudanya Bandosu konseri ve halk oyunları gösterisi ile başlayacak. Mudanya Mütarekesi kutlamaları kapsamında 9 Ekim Çarşamba günü Suat Suna ve Kürşat Başar müzikli söyleşisi saat 20.30'da Mütareke Meydanı'nda olacak.

Kutlamalar kapsamında 10 Ekim'de Mudanya Belediyesi Ritim Grubu gösterisinin ardından Yazar İnci Aral ve Sanatçı Mehtap Meral söyleşi programında Mudanyalılarla buluşacak, ardından da Cem Karaca şarkılarıyla saat 20.30'da "Cem'niyet" grubu sahne alacak.

Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi olan Solo Türk 14.00'te Mudanya semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirecek.

Araştırmacı-Yazar Erol Mütercimler "Mudanya Mütarekesi ve Diplomasi Savaşı" söyleşisiyle 16.30'da Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde Bursalılarla buluşacak.

Kutlamalar Can Bonomo konseri ile sona erecek."

Yani, Mudanya 9-11 Ekim tarihlerinde şanlı bir tarihin parçası olmanın gururuyla dolu dolu günler yaşayacak.