AVRUPA’DA GÜNEŞ ENERJİ PROJESİ..

Ziya GÜNEY 19 Haziran 2017 Pazartesi, 06:57

Gelişmiş Batı ülkeleri ve ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynakları özellikle de güneş ve rüzgâr ile ilgili çalışmaları, geliştirilen yeni projeleri gerek bu gerekse diğer zeminlerde sık sık dile getirmeye çalışıyoruz...

Bugün de geçen yıllarda gündeme getirdiğimiz güneş enerjisi ile ilgili Avrupa'nın  bir projesinden bahsetmek istiyoruz...

Çevre dostu güneş enerjisi için Sahra Çölü'ne 560 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Kısa adı Desertec olan proje sayesinde 2050 yılına kadar Avrupa'nın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 17'sinin Kuzey Afrika'dan sağlanması planlanıyor.

Desertec, çevreye en duyarlı girişim olması açısından büyük önem taşıyor. Aralarında Almanya'nın en büyük enerji ve finans kuruluşlarının da bulunduğu 12 şirket, Sahra Çölü'ne yerleştirmeyi planladığı güneş enerjisi panelleri için 560 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Bu dev proje için önemli ülkelerden biri de enerji ihtiyacının neredeyse tamamını yurt dışından sağlayan Fas. Faslılar, projeyi ülkeleri için bir avantaj olarak görüyor.

Fas Enerji Birliği Başkanı Abdullah Elayi'nin Sahra Çölü'ne yerleştirilecek güneş panelleri projesinden bahsederken adeta gözleri ışıldıyor. Fas'ın enerji politikasında etkin isimlerden biri olan Elayi, proje ile ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Birkaç yıl içinde Fas'taki ilk güneş enerjisi santraline sahip olacağımızı düşünüyorum. Buradan elde edilecek elektrik sadece Fas'ın ihtiyacını karşılamayacak, aynı zamanda yurt dışına da ihraç edilebilecek. Avrupa'nın kalkınmasına bizim katkımız da bu şekilde olacak."

Önce Fas sonra Avrupa

Proje, Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamasına önemli oranda destek verecek. Ancak Faslılar açısından planın öncelikli hedefi, Fas'ın enerji ihtiyacını da karşılayacak olması. Güneşten elde edilecek enerjinin yurt dışına satılması ise planın ikinci ayağını oluşturuyor.

Bu öncelik sıralamasının başlıca nedeni ise halen Fas'ın enerji ihtiyacının yüzde 97'sini yurt dışından karşılıyor olması.

Enerji ithalatı, geçen yıl Fas'a yaklaşık 7 milyar avro'ya mal oldu ve bu rakam, kalkınmakta olan bir ülke için ağır bir yük. Öte yandan Fas'ta, artan nüfusla birlikte, giderek daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor.

Güneş ve Rüzgâr Enerjileri Derneği Başkanı Said Mavlin, yenilenebilir enerjinin bu anlamda çok iyi bir çıkış yolu olduğu görüşünde. Mavlin şöyle konuşuyor:

"Petrol ülkesi olmamak bizim şansımız. Onun yerine ülkemiz bol bol güneş ve rüzgâr alıyor. Yenilenebilir enerjilerle aynı anda istihdam oluşturabilir, çevreyi koruyabilir ve kazançlı bir şekilde çalışabiliriz. Almanya, bu alandaki deneyimleri sayesinde Fas'la birlikte ölçütler belirleyebilir. Bu da diğer ülkeler için örnek teşkil edecektir

Ancak Fas'ta çölde güneş enerjisi santrali kurulması fikrini desteklemeyenler de var. Enerji Bakanlığı'nda bu projenin "Fas'ın yeniden Almanya enerji firmaları tarafından bir sömürge haline getirileceğinden endişe eden" çevreler bulunuyor.

Güneş enerjisi santrallerine karşı çıkan bir diğer ses de Fransa'dan geliyor. Fransız enerji firmaları, Fas'ta güneş enerjisi santralleri yerine nükleer santraller kurmak istiyor.

Fas Enerji Birliği Başkanı Abdullah Elayi, üretimi ucuza mal olan nükleer enerji kullanımı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini söylüyor: