BÜYÜKŞEHİR VE DOĞAL ARITMA!..

Ziya GÜNEY 31 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:46

Biz, Yeşil Çevre Arıtma Tesisi'nde 'Genel Müdür' olduğumuz dönemde, Bursa'da 'Vali Yardımcısı' olarak çevreden sorumlu olan ve aynı zamanda da Türkiye'de ilk ve örnek bu arıtma tesisinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Sayın Mustafa Aydın ile birlikte yine örnek başka bir çevre projesine imza atmıştık...

Bu proje de özellikle kırsal yerleşim birimlerinde doğal arıtma projesi idi...

Ülkemizde henüz uygulanmasına başlanmamış ancak Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünce seçilen birkaç pilot ilimize bağlı köylerimizde uygulama çalışmalarına başlanmak üzere idi...

Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü doğal arıtma ile ilgili tip projeleri hazırlıyordu. 2005-2006 yılları idi.

Biz de çevreden sorumlu Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Aydın'ın teşviki ve bu projenin ilk defa Bursa ilimize ait bir pilot köyde uygulanması için çalışmalara başlamıştık.

Pilot köy olarak Karacabey'e bağlı Eski Karaağaç köyü seçilmişti. Bu köyün seçilmesindeki en önemli sebeplerden birisi de Uluabat gölü kenarında olması ve kanalizasyon atıklarının birçok köyümüzde olduğu gibi arıtılmadan göle verilmesiydi...

Kısa süre içerisinde köyün göle akan kanalizasyonları bu arıtma tesisine bağlanarak arıtma tesisi hizmete girmiş ve gölün bu köydeki evsel atık sularından kaynaklanan kirliliği önlenmişti.

Bu doğal arıtma tesisi Bursa ölçeğinde ilk olduğu gibi Türkiye ölçeğinde de bu konudaki birkaç örnekten birisi olma özelliğini taşıyordu.

Daha sonra 2008 yılında doğal arıtma projesi Bursa İl Genel Meclisi'nin gündemine ve programına girdi... İlk olarak Uluabat ve İznik göllerinin çevresinde 24 köyde uygulanması konusunda bir proje hazırlandı.

Bu projenin finansmanının bir bölümü İl Özel İdare bütçesinden bir bölümü de İller Bankası'ndan alınacak kredi ile karşılanacaktı.

Bilindiği gibi 02.12.2012 tarihinde 6360 sayılı yasa ile Büyükşehir sınırları il sınırlarıyla çakıştırıldı, İl Genel Meclisi ve Özel İdareler kapatılarak köyler mahalleye dönüştürülüp Büyükşehir sınırları içine alındılar.

Yeni düzenleme ile mahalle olan köylerin içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesislerinin yapımı da BUSKİ'nin görev ve sorumluluk alanında kaldı...

Ancak 2008'lerde İl Genel Meclisince programa alınıp yapımına başlanan 24 mahallenin (köyün) doğal arıtma tesisleri bugüne kadar tamamlandı mı, proje yürüyor mu?..

Bu konuda gerek Büyükşehir gerekse BUSKİ yetkililerinden bir açıklama yapılmasını bekliyoruz!..