İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI DÜNYA KENTLERİ NE YAPIYOR(2)

Ziya GÜNEY 03 Eylül 2018 Pazartesi, 06:01

Bundan evvelki yazımızda küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda birçok ülke ve bu ülkelerin kentlerinin aldıkları önlem ve uyguladıkları projelerden örnekler vermiştik.

Bugünkü yazımızda da bu konudaki örnekleri vermeye devam edeceğiz.

Kanada; gölden havalandırma

Kanada'nın ilk yenilenebilir enerji projesi 2004'te hayata geçirildi. Ontario Gölü'nün derinliklerinden sağlanan su havalandırmada kullanıldı. Sistemde geleneksel havalandırma yöntemine alternatif olarak su değil suyun soğukluğundan yararlanıldı.

Toronto merkezinde 50'den fazla çok katlı binada bu sistem kullanılıyor. Enerji tüketiminin geleneksel klimalara göre %90 oranında daha az olduğu ifade ediliyor. Bu yolla karbon salımları da önemli oranda azaltılıyor.

ABD-San Jose; yeşil araç filosu

San Jose Californiya'da 2007 yılında uygulanmasına başlanan yeşil filo projesi ile sera gazı salımlarının azaltılmasına yardımcı olmak hedeflenmektedir.

Kentin yerel yönetim birimleri, bu proje çerçevesinde araç filolarını küçültmeyi, daha küçük hibrit veya alternatif yakıtla çalışan araçlar satın almayı ve araç paylaşımını özendirmeyi amaçladılar.

Bu proje araç filosu olan tüm birimleri genel hizmetler, park ve bahçeler, çevre koruma, polis ve itfaiyeyi kapsamaktadır.

Californiya 2016 yılına kadar karbon salımlarını %30 oranında azaltmayı hedeflemektedir. Bu sebeple yakıt verimliliği standartlarının geliştirilmesi de planlanmaktadır.

ABD-Seattle çevre dostu bina

2007 yılında kentin mahkemeler ve polis merkezi Seattle adliye merkezine taşındı. Bu merkez bakımı pahalı ve çevre açısından elverişli olmayan eski bir binanın yerini aldı. 14 katlı yeni merkez geri kazanılmış malzemeler kullanılarak inşa edildi. Binada yağmur suyu tutma sistemi, güneş ışığını idare eden çift cam ısı geçirmez duvarlar, kirliliği emen ve atmosfere bir miktar oksijen salan bahçe tavanlar kullanıldı.

Bu projenin karbon salımlarını yılda 405 ton azaltması bekleniyor. Seattle, ABD'de çevre projeleri açısından öncü kent durumundadır..

ABD-San Francisco; güneş enerjisi

Güneş enerjisi teşvik programı adıyla bilinen projeyle San Francisco'da güneş enerjisinden faydalanmak isteyenlere mali teşvikler getirilmiştir.

Konutlar ve iş yerlerinde takılacak güneş enerjisi panellerinin değerinin yarısına kadar teşvik alınabiliyor.

Ağustos 2009 tarihine kadar projelendirilen güneş enerjisi sistemlerinin toplam elektrik enerjisi kapasitesi 3 megawata ulaştı. Bu da 2250 konutun bu şekilde ısıtılması anlamına geliyor.

Bütün bu projelere ilaveten değişik ülke ve kentlerde geliştirilen projeler de bulunmaktadır.

Bu projeler arasında Brezilya'da, Amaonas bölgesinde yaşayan ailelere ağaçların kesilmesini önledikleri için hesaplarına her ay 28 dolar para ödenmektedir.

Kolombiya'nın başkenti Bagota'da metro yok. Toplu ulaşım uzun körüklü düşük karbon salımlı otobüsler (transmilen sistemi) ile sağlanıyor. Bu sistem ile günde 1.6 milyon yolcu taşınıyor. Bu sistem devreye girdikten sonra kent trafiğinden 7 bin araç çekildi.

Bu sistem sayesinde yakıt tüketiminde %59 tasarruf sağlanırken gaz salımlarının sıfır seviyesine inmesi sebebiyle de sertifika aldı.

Bizim kentlerimiz ise bırakın bu konuda projeler geliştirip uygulamaya koymayı, geliyorum diyen önemli çevre sorununun farkında bile değiller!..