Hava Durumu

Aktaş: Yıkmaktan başka çaremiz yok

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa'yı sadece yaparak değil aynı zamanda yıkarak güzelleştireceğiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2022 00:05
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2022 09:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Aktaş: Yıkmaktan başka çaremiz yok

HABER: BURHAN KAYA

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, YeniDönem Gazetesi’ni ziyaret etti. YeniDönem Gazetesi Tüzel Kişi Temsilcisi Asuman Kurt Öge’nin karşıladığı Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş, Yazı İşleri Müdürleri Burhan Kaya ve Nehir Polat Karadeniz ile köşe yazarları Vedat Aslan, Sibel Barutcu ve İrem Güner’in sorularını yanıtladı. Bursa’nın eğitim altyapısıyla, sosyal kültürel hayatıyla, nüfusuyla potansiyelini ortaya koyan bir şehir olduğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, “Bursa konumu gereği ulaşımı ve sanayisiyle giderek büyüyen bir şehir. Bunun yanına tarihi, kültürü, turizmi ve doğası da eklenince adeta cazibe merkezi haline gelen bir Anadolu şehri olma özelliğini koruyor. Biz de, bize verilen emaneti Bursa’nın ruhuna uygun olarak geleceğe aktarmak zorundayız” dedi.

 

‘ZAMANLAMASI MANİDAR’

Önceki gün İstanbul Beyoğlu’nda meydana gelen terör saldırısına değinen Başkan Aktaş, “Zor bir süreçten geçiyoruz. 6 insanımızın hayatını kaybettiği onlarca vatandaşımızın yaralandığı bombalı saldırıyı kınıyorum. Burada saldırının zamanlaması manidar. Saldırı tüm dünyada gündem oldu. Bizim ülkemiz üzerine oynanan oyunlar yıllardır devam ediyor. Dış güçler, özellikle bazı ülkelerin teröre destek vermesi, zaman zaman ülkemiz üzerine oynanan bu kirli oyunların milletçe farkındayız. Biz burada yine tekrarlıyoruz, bu kirli oyunlar hiçbir zaman karşılık bulamayacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tüm dünyaya karşı örnek bir liderlik sergiliyor. Bundan rahatsız olanlar çok; ama terör ve onun uzantıları ülkemizin ve milletimizin birlik beraberliğini bozamayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

‘ÖĞRENCİ DOSTU BELEDİYEYİZ’

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bu yıl 5 bin üniversiteli gencin yararlandığı ‘BURSKOOP’ kapsamında, öğrencilere 8 ay boyunca aylık 500 TL burs vererek onların eğitim hayatına önemli bir katkı verdiklerini aktaran başkan Aktaş, “Meslek liselerine geçen sene başvuru 11 binde kaldı. Bu sene meslek liseliye bu hizmeti vermeye başladık. Bu sayı daha ilk yılda 17 bin 800 kişiye ulaştı. Bu rekor bir sayı demek. Bunun öncellikle sanayimize katkısı olmak üzere kentimizin ve ülkemizin geleceğine önemli bir katkı sunduğunu görüyoruz. BURSKOOP ile bu sayıya ulaşmaktan son derece memnunuz. Aynı zamanda BUSMEK ile de binlerce vatandaşımızın hayatına dokunuyoruz. Öğrencilere yönelik katma değer çalışmalarımızla Bursa’yı tercih eden öğrencilere güzel bir hizmet verme gayreti içindeyiz. Gençlere yönelik vizyoner çalışmalarımız aynen devam edecek” bilgisini verdi.

 

“YIKARAK GÜZELLEŞTİRİYORUZ”

Bursa’nın kentsel dönüşüm projesiyle ilgi konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa-Ankara karayoluna alternatif oluşturacak bir yol açıyoruz. Ama üzülerek söylüyorum ki o bölgenin insanı olan CHP’li meclis üyesi arkadaşımız, geçmiş dönem rakibimi de yanına alarak kapı kapı gezip dezenformasyon yaratıyor. Ben dönem başında demiştim: Bursa'yı sadece yaparak değil aynı zamanda yıkarak güzelleştireceğiz” diye konuştu.

Kamulaştırma yaparken çok ciddi sıkıntılarla karşı kaşıya kaldığını belirten Başkan Alinur Aktaş, “Yaşadığımız şehir 3 milyonu aşan bir şehir. Bu nüfusun 2 milyonu 5 merkez ilçede yaşıyor. Muhalefetin yalan yanlış algısından dolayı bir takım işler yaparken zorlanıyoruz. Bu şehri geleceğe taşımak için köklü çözümlere ihtiyaç duyuyoruz. Bu birilerini rahatsız ediyor. Biz Bursa’mızın geleceği için var olan ne varsa ya da olması gereken neyse ona göre yol almaya çalışacağız. Türkiye’nin 4. büyük kentini yönetirken gelecekte olumsuz şeyler yaşamamak için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

 

‘KÖKLÜ BİR TARİHİMİZ VAR’

Bursa’nın 8 bin 500 yıllık tarihi ve kültürel değerleriyle Türkiye’nin en özel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bitinya’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar her dönemin izlerini barındıran Bursa’nın özellikli bir şehir olduğunu belirtti.

Bursa’nın ilk yerleşim alanı olarak bilinen Hisar Bölgesi’ni çevreleyen kalenin toplam uzunluğunun 3,38 kilometreyi bulduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Bu kalenin 6 kapısı bulunuyor. Bunlardan biri olan Zindankapı’yı 2021 yılında Bursa’ya kazandırdık. Şimdi Zindankapı, kültür, sanat ve sosyal hayatın iç içe geçtiği bir mekân oldu. Hisar Bölgesi, akademisyenlerden seyyahlara kadar herkesin ilgisini çekiyor, araştırmalara konu oluyor. Hanlar Bölgesi çalışmamızdan sonraki hedef projelerimizden birisi de Hisar Bölgesi’dir. Kentsel tasarım rehberi oluşturulmasına imkan sağlayacaktır. Bu düzenlemelerin tüm detaylarını da yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Biz bunları gerçekleştirirken kapı kapı dolaşıp herkesin ve her kesimin fikrini alıp ona göre şekillendirerek Bursa’nın gerçek tarihini gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘KATKIMIZ SÜRECEK’

TÜRKSOY tarafından Bursa’nın ‘2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olarak ilan edilmesinden sonra şehrin tam bir kültürel yolculuktan geçtiğini söyleyen Alinur Aktaş, “Türk Dünyası koordinatör başkenti kurulsun önerisi getirildi. Başkanı da ‘Bursa olsun’ dediler. Şimdi Şuşa’nın 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle bizden faydalanmak istiyorlar. Bu şekilde talep de var, biz de hakkıyla bu işi yaptık. 9 Aralık 2022’de bu işin finali yapılacak. Koordinatörlük başkenti olarak Türk dünyasına her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.