Hava Durumu

WCEP Canada ve Emine Örnek Koleji arasında Uluslararası Akademik Ortaklık protokolü

Kanada Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere 16 ülkenin öğrenci değişim programlarını ve uluslararası projelerini yürüten, Türkiye’nin en büyük öğrenci değişim programı Worldwide Cultural Exchange Program (WCEP Canada) Türkiye Ofisi ile uluslararası eğitim alanında önemli bir iş birliği protokolüne imza attı.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2023 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2023 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
WCEP Canada ve Emine Örnek Koleji arasında Uluslararası Akademik Ortaklık protokolü

WCEP Türkiye Genel Müdürü Yardımcısı Özgür Yavaş ve  Emine Örnek Eğitim Kurumları Kurucu Müdür Emine Örnek arasında 03.05.2023 tarihinde okulda düzenlenen törenle katılımcılar eşliğinde protokolü imza altına aldılar. 2023-2024 eğitim-öğretim yılı itibariyle faaliyete geçecek olan protokol, dünyanın EN prestijli ve geçerli lise diploma programı olan Advanced Placement (AP) Müfredat ve Diploma Programını, Kanada Eğitim Bakanlığı öğrenci değişim programlarını, uluslararası müfredatları, uluslararası test hizmetlerini, öğretmen eğitimlerini ve proje ortaklıklarını kapsamaktadır. Protokol, uluslararası projelerden faydalanmak isteyen öğrencilere yol gösterici olarak Türkiye ve dünya üniversitelerinin kapılarını açacaktır.

Protokolün ilk icraatı AP Programı olacaktır. ABD’de uygulanan ve oradan tüm dünyaya yayılan bir program olan Advanced Placement, ABD'nin dışında 60'tan fazla ülkede uygulanmakta ve tanınmaktadır. İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak da adlandırılan Advanced Placement eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen güçlü, kapsamlı ve çok çalışmayı gerektiren bir programdır. AP programı 6 farklı alanda 38 farklı dersten oluşmaktadır. Advanced Placement programının amacı; üniversite düzeyinde akademik eğitim vermektir. AP programı olan liselerde verilen eğitim sayesinde, oldukça zorlayıcı ama başarılı bir sistem üzerine kurulmuş AP programını lise eğitimi boyunca alan öğrenciler gerek yurtdışı üniversitelerinde, gerekse de ülkemizde AP programını kabul eden üniversitelerde kredi muafiyeti ve burs imkânları kazanabilmektedirler. Türkiye’de programa katılan üniversiteler arasında Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi bulunmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.