Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

4 bin kişi katılmıştı: Koronavirüs deneme konserinin sonuçları!

Fransa'da düzenlenen bir konser sonrası yapılan koronavirüs testleri dünyayı şaşkına çevirdi. Öte yandan Rusya'da aşı olanlar için yapılan 'cinsel ilişki' uyarısı geniş yankı uyandırırken, salgında ilk kez görülen 'çift varyant' vakası yetkilileri alarma geçirdi.
Haber Giriş Tarihi: 11.07.2021 15:40
https://www.yenidonem.com.tr/

Bercy AccorHotels Arena'da 29 Mayıs'ta düzenlenen etkinliğe maske takan, ancak sosyal mesafe kuralına uymayan 4 bin kişi katıldı ve ortaya hayret verici sonuçlar çıktı.

Euronews'un haberine göre; tüm katılımcılar 18 ila 45 yaşları arasındaydı ve konserden önceki üç gün içinde negatif antijen testi yaptırdı; mekan personeli de aynı uygulamadan geçti.

6 bin katılımcının üçte ikisi konsere katıldı ve 2 bini kontrol grubunun bir parçası olarak evde kaldı. Negatif antijen testine rağmen kaç kişide koronavirüs olduğunu görmek için konser günü ve yedi gün sonra tükürük testi yapıldı.

YARISI TEK DOZ AŞI ALMIŞTI 

Katılımcıların yüzde 50'si en az bir doz aşı almıştı, ancak sadece yüzde 7'si tam aşılıydı. Konserden sonra 3.917 katılımcıdan 8'inin ve kontrol grubundaki 1.947 kişiden 3'ünün koronavirüs testi pozitif çıktı. 8 kişiden 5'i konser günü zaten pozitifti, yani etkinlik sırasında enfekte olmadılar.

Rapora göre, iki grup arasındaki insidans oranı sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 0,15 idi ve bu konserden önceki iki hafta içinde Ile-de-France'daki tahmini insidans oranına tekabül ediyor. Dört saatlik etkinlik boyunca maske takma kurallarına uyum yüzde 91 olarak belirlendi.

Konserden sonra sadece 8 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Onlardan beşinin de konser günü zaten pozitif olduğu belirlendi. Etkinlikte, seyirci sayısını sınırlamadan konserlere izin vermenin güvenli olup olmadığı araştırıldı.

RUSYA'DA KRİTİK 'CİNSEL İLİŞKİ' UYARISI 

Ruslara Kovid'e karşı aşı olduktan sonra en az üç gün cinsel ilişkiden kaçınmaları söylendi. Saratov bölgesi Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Denis Graifer, Rusların cinsel ilişki de dahil olmak üzere aşı olduktan sonra 'artan fiziksel stres'ten kaçınması gerektiğini söyledi.

Ruslara aşılarını yaptırdıktan hemen sonra votkadan, sigaradan ve saunaya gitmekten kaçınmaları konusunda da uyarı yapıldı. Dr Graifer bir basın toplantısında, "Herkes şunu biliyor ki, cinsel ilişki çok enerji tüketen bir aktivitedir" dedi.

Dr Graifer şöyle devam etti: "Bu nedenle, aşılanmış kişileri, aşılamadan sonra cinsel ilişki de dahil olmak üzere artan fiziksel aktivitenin tavsiye edilmediği konusunda uyarıyoruz." Rusya, AstraZeneca'nın aşısına benzer iki dozluk bir adenovirüs aşısı olan ve kendi ürettiği Sputnik V aşısını kullanıyor.

ÇİFTE VARYANT KABUSU: İLK KEZ GÖRÜLDÜ 

Uzmanlar, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) iki varyantına aynı anda yakalanmanın mümkün olduğunu söyledi. BBC'nin haberine göre Brezilya'daki bilim adamları, Ocak 2021'de iki kişiye aynı anda iki tip koronavirüs bulaştığını, bunlardan birinin Gamma adı verilen endişe verici bir varyant olduğunu bildirdi.

Aynı dönemde Portekiz'den araştırmacılar, bir Kovid-19 enfeksiyonuna sahipken ikinci bir varyanta yakalanmış görünen 17 yaşındaki bir çocuğu tedavi etti. Belçika'da uzmanların takip ettiği "iki endişe verici varyant"ın bulaştığı 90 yaşındaki kadın, düşme nedeniyle hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra kötüleşen solunum semptomları geliştirerek hayatını kaybetti.

Alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar testleri, kadının Alfa ve Beta varyantlarına aynı anda yakalandığını ortaya çıkardı. Aşı olmadığı belirtilen kadın, mart ayında hayatını kaybetmişti. Doktorları iki farklı kişiden enfeksiyon kaptığından şüpheleniyordu.

Bu yılki Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde tartışılan vakanın, belgelenmiş ilk vaka olduğuna ve nadir de olsa benzer ikili enfeksiyonların meydana geldiğine inanılıyor.

'NASIL BULAŞTIĞINI BİLMİYORUZ'

Belçika'nın Aalst şehrindeki OLV hastanesinde baş araştırmacı olan Dr. Anne Vankeerberghen, konuya ilişkin "Bu varyantların her ikisi de o sırada Belçika'da dolaşıyordu, bu nedenle kadına iki farklı kişiden farklı virüslerin bulaşmış olması muhtemeldir. Ne yazık ki, nasıl bulaştığını bilmiyoruz." dedi.

Warwick Üniversitesinde virüs bilimi uzmanı olan Prof. Dr. Lawrence Young da "Tek bir kişide virüsün iki baskın varyantını tespit etmek sürpriz değil. Bunlar tek bir kişi tarafından veya birden fazla kişiyle temas yoluyla geçmiş olabilir." diye konuştu.

Young, bu tür enfeksiyonların aşının etkinliğini herhangi bir şekilde tehlikeye atıp atmadığını veya daha kötü bir Kovid-19 vakası oluşturup oluşturmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar