Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

İsrail Meclisi boşaltıldı! Gazze'deki hava saldırısında can kayıpları artıyor...

Gazze'nin kuzeyinde İsrail hava saldırısı başlattı. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail saldırılarında 9'u çocuk 21 Filistinli'nin hayatını kaybettiğini, 103 kişinin de yaralandığını açıkladı. Öte yandan, İsrail Meclisi boşaltıldı. İsrail medyası, ülkenin geniş çaplı hava saldırısına başlayacağını yazdı. İsrail Başbakanı Netanyahu tehditler savururken, ABD ise İsrail'i 'kınayamadı'. Öte yandan, İsrail polisi müdahalelerinde gerçek mermi kullanmaya başladı. İşte son dakika gelişmelerinin tüm detayları...
Haber Giriş Tarihi: 11.05.2021 08:37
https://www.yenidonem.com.tr/

Gazze Şeridi'nden Batı Kudüs ve Beyt Şems'e 6 roketle saldırdı düzenlendi. Roket saldırısını Hamas üstlendi. İsrail hava saldırıları başlattı.

Yüzlerce Yahudi ibadetçi Kudüs'ün Batı Duvarı'ndan tahliye ediliyor. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail saldırılarında 9'u çocuk 21 Filistinli'nin şehit olduğunu, 103 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, şehit 9 çocuktan birinin 10 yaşındaki kız çocuğu, diğerlerinin ise farklı yaşlardaki erkek çocukları olduğu kaydedildi.

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas, saat 18: 00'e kadar İsrail'e Mescid-i Aksa'daki güçlerini çekmesini ve saldırılarını durdurması için için ültimatom vermişti.

Saat 18:00'ı birkaç dakika geçtikten sonra patlama sesleri duyulmaya başladı.

Filistin medyası, Gazze'nin kuzeyinde İsrail'in hava saldırısı başlattığını, can kaybı ve yaralıların olduğunu bildirdi.

İSRAİL GENİŞ ÇAPLI HAVA SALDIRISINA BAŞLADI 

Gelen son dakika haberine göre, İsrail uçakları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki bölgelere hava saldırısı düzenledi. İsrail gazetesi, İsrail kabinesinin Gazze'ye yönelik geniş çaplı hava saldırısına onay verdiğini yazdı.

Gazeteye konuşan ve adı açıklanmayan bir İsrailli yetkilinin uzun süreli bir savaşı istemediklerini kaydederek, "Hamas'a ağır bir darbe indirilmeli ve herkes sınırlarımızı anlamalı." ifadesini kullandığı aktarıldı.

Siren sesini duyan insanlar korku ve panikle oldukları yerde durarak ne olup bittiğini anlamaya çalıştılar. İsrail ordusundan bir sözcü, Gazze'deki birliklere takviye gönderildiğini açıkladı.

İSRAİL MECLİSİ BOŞALTILDI 

Roket sirenlerinin çalması nedeniyle Batı Kudüs'te korku ve panik havası yaşandı. Sirenler nedeniyle İsrail Meclisi boşaltıldı, Yahudilerin kutladığı "Kudüs günü" nedeniyle düzenlenen bayrak yürüyüşü de sonlandırıldı.

Öte yandan, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubyede yaptığı yazılı açıklamayla roket atışlarını doğruladı. 

İsrail'in Doğu Kudüs'teki saldırıları ve işlediği suçlar ile Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşananlara karşı böyle bir adım attıklarını belirten Ebu Ubeyde, "Bu, düşmana verdiğimiz bir mesajdır. İyice anlamalıdır ki, geri çekilirse geri çekiliriz; ileri giderse ileri gideriz." ifadelerini kullandı.

NETANYAHU TEHDİT ETTİ 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden atılan roketlere "güçlü şekilde" karşılık vereceklerini söyledi.

Netanyahu yaptığı açıklamada, gerginliğin artmasından yana olmadıklarını ancak İsrail'i hedef alanların "ağır bedel" ödeyeceğini öne sürdü.

ABD SÖZCÜSÜ 'AŞIRI GÜÇ' SORUSUNA YANIT VEREMEDİ 

ADB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik saldırılarını doğrudan kınamaktan kaçınırken, bölgede tansiyonun düşürülmesi için "hem İsrail hem de Filistin tarafına" çağrı yaptıklarını söyledi

Price, İsrail polisinin Doğu Kudüs'te aşırı güç kullanıp kullanmadığıyla ilgili ısrarlı sorulara net bir yanıt vermekten kaçındı ve iki tarafa da sükuneti sağlama çağrısında bulunmakla yetindi.

SALDIRIYI KINAYAMADI 

"Müslümanların 3. kutsal yeri olan Mescid-i Aksa'ya yönelik İsrail polisinin ihlalleri konusunda polisin sorumluluğu nedir? İçeride çocuklar ve çok sayıda insan varken plastik mermiler atıldı." şeklindeki soruya yanıt veren Price, "Bu elbette oldukça endişe duyduğumuz bir şeydi." diye cevap verdi.

Sözcü Price'ın, "Bugün İsrail 13 kişiyi öldürdü, bunların muhtemelen 5-6'sı çocuk. Filistinli çocukların öldürülmesini kınıyor musunuz?" şeklindeki soruya yanıt verirken zorlandığı görüldü. Tüm sivil ölümlerini ciddiye aldıklarını kaydeden Price, şu an ellerinde Filistinlilerin ölümüne ilişkin bağımsız ve teyit edilmiş bilgiler olmadığını, dolayısıyla gündeme gelen bu haberlere girmeyeceğini belirtti.

MESCİD-İ AKSA'YA BİR SALDIRI DAHA 

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'daki cemaate akşam namazından sonra bir kez daha saldırdı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, İsrail polisinin Harem-i Şerif cemaatine saldırıya geçtiğini belirtti. Dibs, Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında Mescid-i Aksa'nın güney batısındaki El-Meğaribe (Faslılar) Kapısı önünde tartışma ve sürtüşme yaşandığına dikkati çekerek, polisin ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini vurguladı.

GERÇEK MERMİ KULLANDILAR: 281 YARALI 

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'daki cemaate akşam namazından sonra bir kez daha gerçekleştirdiği saldırıda 281 Filistinli yaralandı.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisinin akşam namazından sonra Mescid-i Aksa'daki cemaate gerçekleştirdiği saldırıda 281 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.İsrail polisinin Harem-i Şerif'te plastik mermi ve ses bombaları kullandığına dikkat çekilen açıklamada, yaralılardan 161'nin hastanelere kaldırıldığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca İsrail polislerinin sabahın erken saatlerinden bu yana gerçekleştirdiği saldırının yaralı bilançosunun 612 olduğu, bunlardan 411'inin hastanelerde tedavi edildiği kaydedildi. Kudüs İslami Vakıflar Sözcüsü Firas Dibs gece saatlerine doğru yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polislerinin bir kısmının tamamen Harem-i Şerif'ten çekildiğini ve yaralıların tamamının Mescid-i Aksa'dan çıkarıldığını ifade etti. Dibs, Mescid-i Aksa'da gergin bir havanın hakim olduğuna dikkati çekti.

İSRAİL GAZZE'YE HAVA SALDIRILARINA YENİDEN BAŞLADI 

İsrail savaş uçaklarının abluka altındaki Gazze Şeridi'ni yeniden vurduğu bildirildi. Bölgedeki AA muhabirinin aktardığı bilgiye göre, İsrail savaş uçakları Gazze'nin çeşitli bölgelerini bombalamaya devam ediyor. Son saldırıda savaş uçakları, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan liman bölgesini vurdu.

Yine kentin batı kesimlerindeki direniş güçlerine ait bir nokta da İsrail savaş uçakları tarafından hedef alındı. Kentin kuzeyindeki direniş gruplarından birine ait bir başka nokta da bombalandı. Kuzeydeki bölgenin hedef alınmasının ardından direniş gruplarından roket atışlarıyla karşılık verildi. Son saldırılara ilişkin Gazze'deki Sağlık Bakanlığından henüz bir açıklama yapılmadı.

ARABAYLA KALABALIĞA DALDI 

İsrail saldırılarını protesto sırasında bir İsrailli şoför, Filistinliler'den oluşan bir kalabalığa arabasıyla daldı.

Görüntülerde, arabanın doğrudan sivillerin üstüne gittiği ve bir Filistinli'ye çok sert bir şekilde çarparak savurduğu görülüyor.

İŞGAL ALTINDA TUTTUĞU KAPIYI KAPADI 

İsrail güçleri bu sabah önce işgal altında tuttuğu Gazze'deki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'nı kapadı. İkinci bir emre kadar sürecek kapatmanın gerekçesi, Gazze'den fırlatılan roketler.

İsrail'deki Siderot kenti ve bazı bölgelerde sirenler çalarken, dakikalar sonra bu kez Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da sabah namazından itibaren nöbet tutan Filistinliler polis tarafından hedef aldı.

Sabah namazının ardından bazı noktalara barikatlar kuran Filistinliler, Harem-i Şerif'ten ayrılmayacaklarını 'Canımız kanımız sana feda Aksa' sloganları atarak duyurdu.

Kutsal mabede giriş yapan İsrail polisi ise biber gazı, ses bombası ve plastik mermi kullandı; yakaladığı her Filistinliyi vahşi şekilde gözaltına aldı.

İSRAİLLİLERİ ÇILDIRTAN GÜLÜMSEME 

Haaretz gazetesi, Yahudilerin mabede girişini engellemek için Mescid-i Aksa'da bulunan Filistinlilerden 285'inin yaralandığını ve bazılarının hastaneye kaldırıldığını bildiriyor. Hastane kaynakları, ağır yaralılar olduğunu bildiriyor.

Kudüs'teki olaylarda Cumartesi gecesi gözaltına alınan Filistinli Meryem el Afifi'nin gülümsemesi ise, sosyal medyada dakikalar içinde viral oldu. İsrail polisinin saldırıp ellerini kelepçelediği Meryem, kameraya dönüp gülümsedi.

O ANLARI ANLATTI 

Kudüs'te İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırıları sırasında Mescid-i Aksa'yı savunurken başörtüsünden sürüklenerek göz altına alınan Filistinli sanatçı Mariam Afifi, serbest bırakıldıktan sonra açıklamalarda bulundu. Protestolar esnasında tutuklanırken gülümseyen Afifi'nin görüntüleri sosyal medyada çok fazla paylaşılarak direnişin sembollerinden biri haline geldi.

"Güçlü olduğuma inanıyorum çünkü doğru tarafta olduğumu biliyorum"

Instagram üzerinden bir canlı yayına katılan Afifi, İsrail askerlerine neden bir kıza yardım etmeye çalıştığı için kendisine bu kadar öfkeli olduklarını sorarak, "Eğer öfkeliyseniz, zayıf olduğunuzun bilincindesinizdir. Orada gülümserken benim durumum işte buydu. Umurumda değildi öfkeleri, hiç korkmadım. Çünkü bana tavrı onun ne kadar zayıf olduğunu gösterdi. Ben güçlü olduğuma inanıyorum. Çünkü doğru tarafta olduğumu, haklı bir davayı savunduğumu biliyorum." dedi.

Filistin Gençlik Orkestrası'nın üyesi olan Afifi, gülümsediğinde kameraları hiç görmediğini belirterek şöyle devam etti:

"Benim tarafımda orada sadece protestocuları, birlikte protesto yaptığım insanları görüyordum. Onlara bakıyordum ve tanıdığım kişilere gülümsüyordum. Yani orada gülümsemek benimle birlikte olanlara, 'Ben iyiyim, korkmuyorum, güçlüyüm ve gerçekten korkmuyorum. Ben buradaki en güçlü kişilerdenim. Çünkü yaptığım ve inandığım şey doğru olan.' deme şeklimdi. Bunun insani bir olay olduğunu biliyorum. Dünyanın hiçbir yerinde kimse, 'Evinden çık. Çünkü ben burada yaşamak istiyorum' diyen birini kabul etmez. İşte bu yüzden bu insanlığı ilgilendiren bir olay. Herkes bunu bilmeli. Bunun kabul edilebilir bir yanı yok. Siz kabul eder miydiniz?"

İSRAİL YAHUDİLERE YASAKLADI 

Haaretz ayrıca, İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün 1967 yılındaki işgalini kutlamak için kutsal mabede girmek isteyen 150 kadar radikal Yahudi'nin de polis tarafından durdurulduğunu aktarıyor.

ULUSLARARASI AJANSLARDAN ÇARPICI KARELER 

Tansiyonu düşürmeyi hedefleyen Tel Aviv yönetimi Yahudilerin Harem-üş Şerif'e girişini de yasaklarken, uluslararası haber ajansları İsrail polisinin vahşetini çarpıcı fotoğraflarla dünyaya geçti.

Fotoğraflarda onlarca İsrail polisinin gözaltına aldığı Filistinli bir çocuk göze çarparken, yaralılar ise Filistinli sağlık ekipleri tarafından hızla olay yerinden çıkarılıyor.

Reuters foto muhabiri Ilan Rosenberg, Kubbet-üs Sahra'nın önündeki çatılarda gezen İsrail güvenlik güçlerini kadrajına aldı, AP ise cami çıkışındaki çatışmayı yakından görüntüledi.

İŞGALİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORLAR 

İsrail'deki radikal Yahudiler, Doğu Kudüs'ü işgal edildiği 1967'deki Altı Gün Savaşının yıl dönümünü İbrani takvimine göre 'Kudüs günü' olarak kutluyor.

Öğleden sonra İsrail bayrakları taşıyan yüzlerce Yahudi, Ağlama Duvarı önünde toplanıp dua etti. Kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı yerlerde yaptığı duanın fotoğraflarını AP geçti.

Radikal Yahudiler, günlerdir 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen kutlama nedeniyle Müslümanların kutsal mabedi Mescid-i Aksa'ya baskın çağrıları yapıyordu.

Doğu Kudüs'teki gerginlik, Nisan ayının son haftasında Filistinlilerin Ramazan geleneği olan, oruçlarını eski kentin Şam Kapısı'nın merdivenlerinde açmalarının engellenmesiyle başladı.

Ayrıca Filistinliler, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde 30'dan fazla ailenin evlerinden tahliye edilmesi planına tepki gösteriyordu. İsrail polisinin 7 Mayıs Cuma akşamı Mescid-i Aksa'ya girerek Kıble Mescidi'nin içinde namaz kılanlara ses bombalarıyla saldırması, gerilimi zirveye çıkardı.

Utanç verici baskın başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden sert tepki görürken, olaylar 8 Mayıs Cumartesi akşamı da devam etti.

Mescid-i Aksa'da İsrail polisinin yol açtığı 'terör' sonucunda yüzlerce kişi yaralandı, Filistin Kızılayı hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurulduğunu aktardı.

HAREM-ÜS ŞERİF'İN ÖNEMİ 

Harem-üş Şerif, hem Müslümanlar hem de Yahudiler tarafından kutsal sayılıyor. Yahudiler için bölge Museviliğin en kutsal noktası ve Tevrat'ta adı geçen iki mabedin de geçmişte bulunduğu yer. Mescid-i Aksa ise İslam'ın üçüncü en kutsal ibadet yeri.

Bu bölgenin içinde olduğu Doğu Kudüs, 1967'deki Altı Gün Savaşı olarak da bilinen Arap-İsrail savaşından bu yana İsrail devletinin işgali altında bulunuyor.

Harem-üş-Şerif'in dini önemi göz önünde bulundurarak bölgenin yönetimi için bir dizi hassas düzenleme yapılmış durumda. Kısaca 'statüko' olarak adlandırılan bu düzenlemeler, bölgeye giriş-çıkışların idare edilmesinden, karar alım sürecine kadar bir dizi alanı kapsıyor ve 50 yıldır uygulanıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar