Hava Durumu

Asgari ücrette geri sayım! Kısa çalışma ödeneğini nasıl etkileyecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantının 4 Aralık'ta tarihinde yapılacağını açıkladı. Asgari ücretin 2021 yılı artışı, kısa çalışma ödeneğinden ücret alanları da etkileyecek. Kısa çalışma ödeneğinde taban ve tavan ücretler, asgari ücret artışına bağlı olarak belirleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2020 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2020 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yenidonem.com.tr/
Asgari ücrette geri sayım! Kısa çalışma ödeneğini nasıl etkileyecek?

2021 yılı asgari ücret görüşmeleri, bu yıl 4 Aralık'ta başlayacak. Asgari ücreti, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet kanadı 5 kişi ile temsil ediliyor.
 
Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, görüşmelerde ilk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Bakanlık'ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor, yıl sona ermeden de yeni asgari ücret belirlenmiş oluyor. Asgari ücreti belirlemek için oy çokluğu gerekiyor.

Bu seneki görüşmeleri ise, 8 milyona yakın asgari ücretlinin yanı sıra, kısa çalışma ödeneğinden ücret alanlar da yakından takip edecek. Kısa çalışma ödeneği uygulamasında, asgari ücret hem taban, hem de tavan ücret uygulamasında belirleyici oluyor.
 
Kısa çalışma ödeneği tutarı, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak belirleniyor. 

Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemiyor. Buna göre, asgari ücretli bir çalışanın eline net bin 580 TL kısa çalışma ödeneği geçerken, tavandan kısa çalışma ödeneği alan bir çalışan ise, brüt asgari ücretin yüzde 150'si kadar başka bir deyişle net 4 bin 381 TL kısa çalışmadan ücret alabiliyor.
 

BAŞVURULAR BAŞLADI

Kasım ayı İşsizlik Sigortası bülteninde yer alan rakamlara göre kısa çalışma uygulamasından ücret alan kişi sayısı 927 bine kadar gerilemişti, Ekim ayı itibariyle bu kişilere yapılan toplam ödeme tutarı da 1.4 milyar lira olmuştu. 

Ancak son alınan koronavirüs tedbirleriyle birlikte, hizmet sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin daraltılması veya bir kısmının kapanması nedeniyle kısa çalışmaya başvuran çalışan sayısının yeniden artması bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.