Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Şirketleşme koronavirüste hız kesmedi! İşte Bursa rakamları

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, ekonomiye ağır darbe indirirken kurulan şirket sayısında artış sürüyor. TOBB verilerine göre Bursa'da haziran ayında kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 70'ün üstünde artarken kapanan şirket sayısındaki artış yüzde 31 olarak gerçekleşti.
Haber Giriş Tarihi: 17.07.2020 15:05
https://www.yenidonem.com.tr/

N.Nuri YAVUZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, haziran ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke toplamında haziranda geçen yılın aynı ayına göre ise kurulan şirket sayısı yüzde 109,3 artarak 9 bin 596'ya çıktı. Kapanan şirket sayısı ise yüzde 55 artışla bin 112 oldu.

BURSA VERİLERİ

Yılın altıncı ayında Bursa'da 332 yeni şirket kuruldu. Geçen yıl aynı ayda bu rakam 195 idi. İki tarih kıyaslandığında bu yıl yüzde 70,2'lik bir artış görülüyor. Haziranda kapanan şirket sayısı ise 38 oldu. Geçen yıl haziranda 29'du. Kapanan şirket sayısındaki artış yüzde 31 olarak belirlendi.

6 AYLIK TOPLAM

Bursa'da Ocak-Haziran dönemini kapsayan ilk yarıda toplam bin 607 yeni şirket kuruldu. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam bin 443 idi. Bu yıl ilk altı ayda 174 şirketin kapandığı Bursa'da geçen yıl 189 şirket kapanmıştı. 6 aylık veriler değerlendirildiğinde kurulan şirket sayısında yüzde 11,3'lük artış, kapanan şirket sayısında ise yüzde 8'lik bir düşüş gözlendi.

KOOPERATİFLEŞME YAVAŞLADI

Ocak-Haziran 2019'da 22 kooperatifin kurulduğu Bursa'da bu yıl aynı dönemde sadece 9 yeni kooperatif açıldı. Geçen yıl 13 olan kapanan kooperatif sayısı bu yıl 12 olarak belirlendi.

YABANCI SERMAYE

Bursa'da ilk 6 ayda yabancı sermayeli 12 anonim şirket, 99'da limited şirket kuruldu. Bu yılın ilk yarısında kente şirketleşmek üzere giren yabancı sermaye miktarı 45,5 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar