Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Ermenistan'ın Azerbaycan saldırısına Bursa'dan tepki: Üzüntümüz büyüktür!

Azerbaycan Kültür Derneği Bursa Şubesi Başkanı Handan Askeran Ton, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırılarını şiddetle kınadı. Ermenistan'ın geçmişteki katliamlarını hatırlatan Ton, dernek olarak 71 yıldan beri Azerbaycan milli davasının takipçisi olduklarını ifade etti.
Haber Giriş Tarihi: 19.07.2020 14:50
https://www.yenidonem.com.tr/

12 Temmuz'da Ermenistan'ın ağır silahlarla,  Azerbaycan mevzilerine saldırısı sonucu 12 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu belirten Handan Askeran Ton "Ermenistan'ın hain saldırısı sonucu vatan topraklarını korumak uğruna aralarında tümgeneral, albay binbaşı, astsubay ve erlerin olduğu 12 asker şahadete ulaşmıştır. Üzüntümüz büyüktür. Kahraman şehitlere Allah'tan rahmet ve Azerbaycan halkına da başsağlığı diliyoruz" dedi.

Azerbaycan askeri güçlerinin karşılık vermesi üzerine Ermenistan ordusunun kayıp vererek çekilmek zorunda kaldığına işaret eden Handan Askeran Ton, "Ancak Ermenistan sınır boylarındaki yerleşim bölgelerine top ateşi açmak suretiyle saldırılarını sürdürmekte ve sivilleri hedef almaktadır. Son saldırılarda Tovuz Ağdam köyünde 75 yaşındaki bir Azerbaycan vatandaşı yaşamını yitirmiştir" şeklinde konuştu.

AZERBAYCAN'IN ZAFERİ TÜRK DÜNYASININ SEVİNCİDİR

Ermenistan'ın geçmişte sayısız sivil katliama imza attığını belirten Handan Askeran Ton, 1992 yılındaki Hocalı soykırımını ve Karabağ işgalini hatırlattı.  Ermenistan Saldırılarının yoğunlaştığı Tovuz'un Türkiye açısından da önemli bir yer olduğunu vurgulayan Handan Askeran Ton, "Ermenistan'ın saldırdığı Tovuz'dan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun,  Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru hattı ile  TANAP'ın başlangıcı olan Güney Kafkasya doğalgaz boru hattının ve  Azerbaycan'ı Gürcistan üzerinden Türkiye'ye ulaştıran tek kara yolunun geçiyor olması dikkat çekici bir  durumdur" diye konuştu.

Azerbaycan Kültür Derneği olarak 71 yıldan beri Azerbaycan milli davasının takipçisi olduklarına belirten Handan Askeran Ton "Türkiye bu süreçte Azerbaycan'a desteğini dünyaya ilan etmiş, birlik beraberlik mesajı vermiştir. Azerbaycan ordusunun zaferi Türk dünyasının sevinci olacaktır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar