Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Marmara'ya balık ilavesi yapılacak! Müsilajda son durum

Marmara'yı etkisi altına alan ve temizlenmesi için seferberlik başlatılan müsilaj ( deniz salyası) için Bakan Kurum'dan önemli bir açıklama geldi. Bakan Kurum, Marmara'dan 10 bin 700 metreküp müsilaj temizlendiğini, balık ilavesi yapılması; ayrıca avlanma ile ilgili bir kısıtlamanın getirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.
Haber Giriş Tarihi: 07.07.2021 10:31
https://www.yenidonem.com.tr/

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, MarmaraDenizi'ndeki müsilajsorununun çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığı'yla birlikte yapılacak çalışmayla Marmara'ya balık ilavesi yapılması; ayrıca avlanma ile ilgili bir kısıtlamanın getirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Kurum, "Tekrarlama ihtimali tabi ki var ama oradaki döngüyü kendine yetecek şekilde ayarlarsak sorun olmayacak" diye konuştu. Kurum, kabine toplantısı sonrası bir grup gazeteciye müsilaj temizleme çalışmalarıyla ilgili gelinen son durumu anlattı.

İzmit Körfezi ve Pendik açıklarındaki beş farklı noktaya bırakılan "oksijen artırıcı" cihazların sonuçlarının bu ay sonu alınacağını belirten Kurum, "Pendik'te oksijen oranı artmış görünüyor. Ancak Körfez kötü; nefes alma noktasında sıkıntı var. Denizaltındaki canlılar, kirlilik varken oksijen alsa bile yaşam döngüsüne erişemiyor. Deniz altına oksijen verilmesi doğru bir yöntem. Ama ciddi anlamda toparladığımızı; temizleme noktasında ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi söyleyebilirim. Deniz salyasının üremesinin nedeni içerdeki azot ve fosfordan yani kirlilikten kaynaklı. O nedenle kesin çözüm oksijenin artması ama azot ve fosforun azaltılmasıdır. Çalışmalarla bunu sağlamaya çalışıyoruz" dedi. Kurum, oksijen cihazlarının Marmara Denizi'nde yaygınlaştırılıp yaygınlaştırılmayacağına da temmuz sonunda çıkacak sonuçlara göre karar verileceğine işaret etti. Müsilajı doğal ortamında deniz bakteri izolatları ile temizleme yönteminin de çalışıldığını söyleyen Kurum, "Üniversitelerle çalışmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

DENETİMİN ÖNEMİ

Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı'yla birlikte yapılacak çalışmayla Marmara'ya balık ilavesi yapılmasının; ayrıca avlanma ile ilgili bir kısıtlamanın getirilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Müsilaj temizliğinde denetimin önemine işaret eden Kurum, şunları kaydetti:

"8 bin 500 denetim yaptık, 18 milyon ceza kestik, 41 işletme kapatıldı. Bu bile fazla oksijen demek. Şu ana kadar 10 bin 700 metreküp müsilaj temizlendi. 408 karadan, 184 denizden olmak üzere toplam 592 bölgede çalışma yürütülüyor. Çalışmalar her geçen gün iyiye gidiyor. İlk günkü manzarayı ortadan kaldırdık. Tekrarlama ihtimali tabii ki var ama oradaki döngüyü kendine yetecek şekilde ayarlarsak bir sorun olmayacak."

Kurum, belediyelerin atık suyu arıtmadan denize boşalttığı iddiasına ilişkin de, "Mevzuatı değiştiriyoruz. Biyolojik olsa da olmasa da giren ve çıkan suyun hepsinin denetimini yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bütün arıtma tesisleri, ölçüm cihazı takmak zorunda kalacak" dedi.

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar