1 aylık bebeğe koronavirüs aşısı...Sağlık Bakanlığı "yanlış aşıyı" doğruladı!

Sağlık Bakanlığı, Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün "Bebek ve çocuklara yanlışlıkla kızamık aşısı yerine koronavirüs aşısı yapıldı" iddiası üzerine bir açıklama yaparak profesör hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. İzmir'de ise bir bebeğe yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığını doğrulayan Bakanlık, bununla ilgili soruşturmanın da sürdüğünü bildirdi.

GÜNCEL, 24 Eylül 2021 Cuma, 11:33
1 aylık bebeğe koronavirüs aşısı...Sağlık Bakanlığı "yanlış aşıyı" doğruladı!

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün "Aile Sağlığı Merkezleri'nde bebek ve çocuklara yanlışlıkla Kovid-19 aşısı uygulandığı" açıklaması kamuoyunda ve sağlık camiasında büyük tartışmaya yol açtı. Sağlık Bakanlığı, İzmir'de bir bebeğe yanlışlıkla koronavirüs aşısı uygulandığını doğrularken soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Bakanlık, Kurugöl'ün açıklamaları nedeniyle yeni bir soruşturma başlattı.

"BİZ BÖYLE VAKALARLA KARŞILAŞTIK"

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı canlı yayında "Zaman zaman yanlışlıkla bazı durumlar oluyor. Mesela sağlık ocaklarında yanlışlıkla Hepatit B ve kızamık gibi başka bir aşıyla karıştırabiliyorlar. Küçük çocuklara Kovid aşısı yapıldığı oluyor. Biz böyle vakalarla da karşılaştık. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı bu kişilerde ve son derece de iyi antikor oldu. 6 aylık veya 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları yayınlayacağız zaten. Ünlü bir tıp dergisinde yayınlanacak. Küçük bebeklerde yüksek doz verseniz bile yan etkisi açısından bir sıkıntı olmuyor." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI "BEBEĞE YANLIŞ AŞIYI" DOĞRULADI

Kurugöl'ün bu ifadeleri sonrası Sağlık Bakanlığı da bir açıklama yaparak "bebeklere yanlış aşılar yapıldığı"na ilişkin iddialarının kabul edilemez olduğunun altı çizdi. Ayrıca, Bakanlık, İzmir'de bir bebeğe yanlışlıkla koronavirüs aşısı uygulandığını doğrularken soruşturmanın da sürdüğünü belirtti. Öte yandan Bakanlık tarafından yapılan açıklamada "İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.

KURUGÖL'DEN YENİ AÇIKLAMA

Soruşturma haberinin ardından Kurugöl, yaptığı yeni açıklamada şunları ifade etti:

"Ailelerden izin almadan bir çalışma gibi bir durum yok. Türkiye'de herhangi bir aşı çalışması için Sağlık Bakanlığı onayı gerekir. Burada benim vurgulamak istediğim, çocukların aşılanmasının önemli olduğu, çocuk aşılamasının yapılmasının ağır vakalar nedeniyle gerekli olduğudur. Çocuklarımızın sağlığını koruma adına çocukların aşılanmasını vurgulamak istedim.

"CANLI YAYINDA BAZI SÖZCÜKLERDE YANLIŞLIK YAPABİLİYORUZ"

5-11 yaş için de bir başvuru yapıldı otoritelere aşı için. Bizim küçük bebeklere aşı çalışması falan yaptığımız yok. Benim vurguladığım yanlışlıkla olsa bile aşının çocuğa yan etki yapmadığı. Canlı yayınlarda bizler sizin kadar profesyonel olmadığımız için bazı sözcüklerde yanlışlık yapabiliyoruz.

"BİR AYLIK BİR ÇOCUKTU"

Bize intikal eden bir olaydan dolayı böyle söyledim. Bizim dışımızda, İzmir'in dışında yanlışlıkla böyle bir şey yapılmış. Bildirilmiş bu. 105 milyon doz içinde insan bilmeden bazen hata yapabilir. Bunu yapan kişi hemen aileyi bildirmiş hem de sağlık müdürlüğünü bilgilendirmiş. Bize çocuğun gelmesi de bölgedeki en donanımlı hastane olduğumuz için izlem amacıyla gönderildi. Bir hafta kadar yatırdık. 1 aylık bir çocuktu. Bu olaydan beri 3 ay geçti, şu an 4 aylık. Dikkatli bir şekilde izliyoruz."

AİLEDEN SUÇ DUYURUSU

Olayın ardından, ailenin Avukatı Dilek Güzel yaptığı yazılı açıklamada 1 Temmuz Perşembe günü 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla Biontech Covid-19 aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin, bebeğin ailesinin suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Güzel açıklamasında, "Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan ve aile hekimliği tarafından takibi yapılan yeni doğan aşı takvimine uygun olarak 30'uncu gün aşısı (Hepatit aşısı) yapılmak üzere mahalledeki Aile Hekimliği Birimi'ne götürülüyor, burada aşı uygulanıyor ve anne-bebek eve dönüyorlar. Baba işe gidiyor, 2-3 saat kadar sonra, müvekkillerimin evine gelinerek bebeğe Hepatit aşısı yerine yanlışlıkla Biontech (Covid-19 aşısı) uygulandığı, bebeğin acil olarak hastaneye götürülmesi gerektiği söylenmiş ardından bebek Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne götürülmüş. Doktorlar dünyada otuz günlük bir bebeğe ilk defa Biontech Covid-19 aşısının uygulandığını, aşının etkilerini bilemediklerini söylemişler. Bebeğin Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk enfeksiyon bölümüne yatışı yapılmış ve bebek burada 1 hafta süreyle takip edilmiştir" dedi.

"DÜZENLİ OLARAK KONTROLLERİ YAPILIYOR"

Hastanede bebeğin düzenli olarak kontrollerinin yapıldığını söyleyen Avukat Dilek Güzel,"Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık. Müvekkillerim sürecin başından itibaren, toplumsal ve bireysel bağışıklık için aşılamanın önemli olduğunu düşünen, kendileri aşı olmuş kişilerdir. Bu durumun aşı karşıtlığı propagandası olarak kullanılmasını da bazı kişi ve kurumlarca yalanlanmasını da kabul etmemektedirler " diye konuştu.

ASAYİŞ
Bursa'da ''Huzur ve Güven Uygulaması''
Bursa'da jandarma ekipleri ''Huzur ve Güven Uygulaması'' adı altında okul servis araçlarına ve ok...
GÜNCEL
İznik'te göl kenarında el bombası bulundu
Bursa'nın İznik ilçesinde göl kenarında şişe toplayan bir genç el bombası buldu.
TÜRKİYE
Kılıçdaroğlu: 'Kara kış fonu' kurulsun
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir an önce 'kara kış fonu'nun kurulması gerektiğini belirt...
ASAYİŞ
Bursa'da tekstil fabrikasında korkutan yangın
Bursa'da bir tekstil fabrikasının bacasında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu sö...
GÜNCEL
Bursaspor'dan kadın cinayetlerine tepki! "Artık yeter!"
Bursaspor Kulübü, resmi sosyal medya hesaplarından, 25 yaşında erkek arkadaşı tarafından katledil...
GÜNCEL
Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama
Bilim Kurulu koronavirüs ile mücadeledeki son gelişmeleri görüşmek üzere bir kez daha bir araya g...
AK Parti İl Başkanı Gürkan: Bursa'ya yakışır hizmetlerin anahtarı ortak akıl!
Dikey Geçiş Sınavı ek yerleştirme sonuçları açıklandı
Meclis Başkanı Şentop, '2022 Yılı Bütçe Teklifi'ni açıkladı
 Nilüfer'in Mehmet H. Doğan Ödülü'nün sahibi belli oldu

En Çok Okunan Haberler

Babasının yasak ilişki yaşadığı kadını sokak...

Denizli'de ilişki yaşadığı kişiden şantajla 10 bin T...

Araç sahipleri dikkat! Benzine büyük zam gel...

Dolar kurunun rekor kırmasının ardından benzine 44 k...

Bursa'da üç ilçede su kesintisi olacak

BUSKİ'dan yapılan açıklamaya göre Bursa'nın Osmangaz...

Bursa'da aracın camına asılan yazı şaşkına ç...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde 'park yapılmaz' tab...

Bursa'da üç ilçede sular kesilecek...

BUSKİ yaptığı açıklamada Bursa'nın Osmangazi, İnegöl...

Ordu'daki maçta skandal! Kur'an-ı Kerim sayf...

Ordu'da yeni stadın ilk maçında büyük bir skandal ya...

Asgari ücretli milyonlar bekliyordu! Ve ilk ...

'Asgari ücret 2022 ne kadar olacak?' sorusu gündemde...

Tırın kasasından dökülen salçalar faciaya ne...

Balıkesir'de salça yüklü tırın kapağı açılınca yere ...

Bursa için sağanak yağış ve zirai don uyarısı

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir'in de bulu...

Bursa İznik surlarında ceset bulundu!

Bursa'nın İznik ilçesinde dün gece 30 yaşında ki bir...

Bursa'da bıçaklı kavga! 3 nakliyeci yaraland...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde nakliyeciler arasın...

Yolcu otobüsü şoförü çılgına döndü! Minibüsü...

Şanlıurfa'da yolcu otobüsünün şoförü, trafikte tartı...

Meteoroloji tarih verdi! Sıcaklıklar 10 dere...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, hava sıcaklıklarının...

En şanssız koronavirüs hastası! Hem kanser h...

Koronavirüs dünya genelinde milyonlarca cana mal olu...

Bursa sağlıkta yeni operasyon!

Sağlık kulislerinde günlerdir yapılacak yeni atamala...