1 Kasım'da Türkiye'nin geleceği oylanacak!

Bugüne kadar sivil toplum kuruluşları bünyesinde birçok etkin çalışmaya imza atan Sibel Özbudak, MHP Bursa milletvekili adayı olarak 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerde siyasi arenada 'ülkenin geleceği için ben de varım' diyecek.

SİYASET, 12 Ekim 2015 Pazartesi, 11:27
1 Kasım'da Türkiye'nin geleceği oylanacak!

Özel Röportaj : Hülya Saatçi

Son 15 yıldır sivil tolum örgütlerinde kadın ve gençlere yönelik çalışmalarda etkin olarak sahada görev alan Avukat Sibel Özbudak, bu birikimini MHP çatısı altında Bursalı seçmene aktaracak ve destek isteyecek. 1 Kasım seçimlerinin hazırlık aşamasında saha çalışmalarına hız verip seçmenin nabzını tutan MHP Bursa'nın 11. sıra milletvekili adayı Özbudak, YeniDönem gazetesine kendisinin ve partisinin yürüteceği çalışmaları anlattı.  Özbudak, neden aday olduğunu şöyle açıkladı: "Son dönemde ülkemizde yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin beka ve bir varlık sorunu olduğunu ortaya çıkardı. Rusya'nın son hareketinden sonra 3. Dünya Savaşı başladığına inanıyorum. İçeride ve dışarıda izlenen politikalar, ayrıştırılan bir toplum haline gelmemiz, Orta Doğu'da yaşanan çözülmeler, beni siyasete itti. Vatanımız ve milletimiz bir bütün olarak kalsın diye ben bu yola çıktım. Evet, STK'lar bünyesinde de ülkem için bir şeyler yapıyordum ama ülkemin geleceği için ve bir kadın-anne olarak çalışmalarımı Meclis çatısı altında sürdürmenin zorunlu hale geldiğini gördüm." Kendisi için aday sırasından çok listede yer almanın önemli olduğunu belirten Özbudak, 1 Kasım seçimlerinde MHP'nin iktidar olacağına inandığını belirtti.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Türkiye'de son yıllarda yoğun bir çöküntü döneminin başladığını, kadın, çocuk ve yaşlıların en çok ihmal edilen kesim olduğunu belirten Avukat Sibel Özbudak, bu kapsamda toplumun kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet ve 'çocuk gelin' tartışmalarını değerlendirdi. Günümüzde kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı olarak gelişen şiddetin, münferit olay olmaktan çıktığını, sistematik hale geldiğini, bunun da ancak, sistemli ve etkin bir mücadele ile engellenebileceğini vurguladı.  Çocuk gelinler sorununun ise insan haklarının somut içeriğini oluşturduğunu kaydeden Özbudak, "Çocuk gelinler sorunu en başta hükümet politikası olmak üzere; yoksulluk, ataerkil zihniyet, çok çocuklu aile yapısı, kadının eğitimsizliği, kadının statüsünün düşüklüğü, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi çok yönlü nedenlerden kaynaklanıyor. Bu sorunu her yönüyle ele almalı, kız çocuklarının eğitimi, okula devam etmeleri, istihdama katılımları desteklenmeli, sürdürülebilir kalkınmanın etkin bireyleri haline gelmeleri sağlanmalıdır" dedi.

GÜÇLÜ TÜRKİYE

Seçim çalışmaları kapsamında önceliğinin kadın ve gençler olacağını söyleyen Sibel Özbudak, "Türkiye'deki kadınların sayısı erkeklere göre 1.3 milyon daha fazla. Ülkemizde 38.6 milyon erkek, 39.9 milyon kadın var. Seçimler öncesinde bu sayı baz alındığında seçmenin yüzde 52'sini kadın bireylerin oluşturduğunu görüyoruz. Bu da gösteriyor ki birçok çağdaş ülkeden önce demokratik haklarına kavuşan Türk kadını,  ülke yönetiminde daha aktif rol almalıdır" dedi. Türkiye'de kadınların karar mekanizmalarına katılım oranının dünya sıralamasında çok gerilerde olduğunu belirten Özbudak, bunun Meclis'te de açık bir şekilde görüldüğünü savundu.

GÖRSEL MALZEME

Özbudak, 7 Haziran seçimleri sonrasında TBMM'deki kadın milletvekili sayısının 98'e yükseldiği ve bunun umut verici bir gelişme olduğunu belirtti. Toplumda var olan algının yalnızca kadınlar tarafından değil, kadın - erkek birlikteliğinde yıkılacağını ifade eden Özbudak, "Kadınlar siyasette sadece görsel malzeme olarak görülüyorlar. Maalesef seçilebilecek noktalardan aday gösterilmiyorlar.  Bu nedenle kadının toplumdaki değerini yükseltmek adına daha güçlü çalışmalar yapmamız, farkındalık oluşturmamız, pozitif ayrımcılığın hayata geçmesi için çalışmamız gerekiyor" dedi.

CİNSİYET KOTASI

Öncelikli olarak toplumdaki 'kadın kadının kurdudur' algısının yıkılması gerektiğini ifade eden milletvekili adayı Özbudak, "Kadınlar birbirine destek olmalı. Türkiye geneli dikkate alındığında yüzde 52 kadın, yüzde 48 erkek seçmenden söz ediyoruz. Bu durum da kadınların olaya el attığı zaman sonucun çok başka bir yere gidebileceğini gösteriyor. Yüzde 40 kota uygulansın istiyoruz. Bu da adayların yüzde 40'ının listenin seçilebilecek noktalarına, bir cinsiyetten oluşturulması anlamına geliyor. Bu kotayı günümüz koşullarında düşünürsek, adaylar kadın bireyler olmalı. Ama öyle bir gün gelecek ki kadın adaylar, erkek bireylerin de önünde yer alacak. Biz bu nedenle 'kota uygulansın' derken, kadın kotasını değil 'cinsiyet kotası' uygulanmasının gerekliğini savunuyoruz" dedi.

DONANIMLI OLMAK GEREKİYOR

TBMM'de yer alan milletvekili profiline bakıldığında erkek nereden mezun olursa olsun Meclis'te temsil hakkı elde edebildiğini hatırlatan Özbudak, "Kadın vekillere baktığımızda hepsi üniversite mezunu; bunun dışında yüksek lisans ve doktora yapmış, birden fazla yabancı dili olan kadınlar. Şunu söylemek istiyorum günümüz Türkiye'sinde kadınların siyaset arenasında bir yere gelebilmesi için çok donanımlı olması gerekiyor. Aksi takdirde bir yere gelebilmeleri mümkün değil gözüküyor. Kadınlar birlik ve dayanışma içinde olursa toplumdaki bu algı yıkılabilir" şeklinde konuştu.

ALGI DEĞİŞECEK

MHP'nin son yıllarda toplumda var olan 'erkek partisi' imajını kırmaya çalıştığını, partisi bünyesinde bu anlamda kadın bireylerin daha etkin bir şekilde yer aldığını belirten Özbudak, bunun en güzel örneğinin de milletvekili aday listelerine yansıdığını vurguladı. MHP'li kadınların tam donanımlı bir şekilde seçim çalışmaları için sahada aktif olarak yer aldığını belirten Özbudak, "MHP bazında bakıldığında yüzde 70 erkek, yüzde 30 kadın seçmenimiz var. Arada kapatmamız gereken yüzde 20'lik bir dilim ve ayrıca farkındalık yaratmamız gereken bir kitle var. Son dönemlerde MHP'deki kadınların çalışmalarının değerlendirildiğini görüyoruz. Bursa özeline inildiğinde ise MHP'li kadınların donanımlı olduklarını, saha çalışmalarında aktif görev aldıklarını ve rol model olarak ortaya çıktığını görüyoruz" diyerek MHP'li kadın adayların ayrıcalığına vurgu yaptı.

ÖNERİLERİMİZİ ANLATACAĞIZ

MHP'nin sadece vatan, millet ve birlik adına hareket etmediğini belirten Özbudak,  "Seçim çalışmaları kapsamında toplumun her kesimine ulaşıp, kadın ve gençlerin yaşadığı sorunlardan çocuk gelinlere, kadına yönelik şiddetten uyuşturucu bağımlılığı yaşının 11'in altına inmesine, ekonomide yaşanan dalgalanmaları yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan vatandaşlara kadar birçok alana yönelik çözüm önerilerimiz var. Türkiye'de var olan sorunları biliyoruz. Biz seçmene MHP'nin çözüm önerilerini anlatacak ve destek isteyeceğiz" dedi. Türkiye'deki eğitim alanında yaşanan sorunlara da dikkat çeken Özbudak, 13 yıl süren tek parti hükümeti döneminde eğitimde 17 kez sistemin ve 5 bakanın değiştiğini, eğitimin yap-boz tahtasına döndüğünü, bunun en acı örneğinin ise 4 + 4 + 4 uygulamasıyla 36 bin kız çocuğunun okula yazdırılmaması olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ OYLANACAK

1 Kasım'da ülkenin geleceğinin oylanacağını belirtip, tüm vatandaşları MHP'nin çatısı altında toplanmaya davet eden Özbudak, AK Parti'nin 13 yılda ülkeyi bölünme noktasına getirdiğini, çözüm sürecinde PKK'nın her türlü faaliyetine göz yumulduğunu, artan terör olaylarının tek sorumlusunun AK Parti olduğunu savundu. PKK'nın kökünün kazınmadan milletimizin yüzünün gülmeyeceğini, PKK'yı tamamen ortadan kaldıracak siyasi iradenin sadece MHP'de bulunduğunu belirten Özbudak, AK Parti'nin ekonomi politikalarının iflas ettiğini, esnafın, çiftçinin, memurun ve emeklinin zor şartlar altında geçimini sürdürdüğünü, dış politikada ise Türkiye'nin yalnızlığa itildiğini ifade etti.  7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti'nin algı oluşturup, halkı kandırdığını öne süren Özbudak,"Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP'ye koalisyon teklifi ile gelmemiştir. Kurmak istedikleri azınlık hükümetine veya seçim hükümetine destek istemiştir. Fakat 'MHP teklifimize hayır dedi' diyerek halkı kandırmıştır. MHP 'önce ülkem, sonra partim' diyen bir anlayışa sahiptir. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, 'ülkemiz için elimizi değil gövdemizi taşın altına koyarız' dediği halde AK Parti hükümet kurmaya yanaşmamış ve ülkeyi seçime götürmüştür" dedi.

TERÖR SON BULACAK

Son olarak Ankara'da yaşanan cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısına ilişkin değerlendirmede de bulunan MHP Bursa Milletvekili Adayı Sibel Özbudak, "Yaşanan terör olayları son bulsun istiyoruz. Teröre ilişkin çözüm önerilerimiz var hazırlıklarımız tamam. MHP iktidar olduğunda toplumsal huzur ve güven tesis edilecek, önleyici kolluk hizmetine ağırlık verilecek, güvenlik ve istihbarat zaafı giderilecektir. Asayişsizliklerin önlenmesi amacıyla 'kent timleri' oluşturulacak. 'Çözüm süreci' tamamen bitirilecek. Bölücü terör, tüm unsurlarıyla kökünden kazınacak. Terörle mücadelede vatandaşla terörist birbirinden ayrılacak, vatandaşlarımız bölücü örgütün tasallutundan kurtarılacak. Terörle mücadele, ekonomik ve sosyal projelerle desteklenecek. Terörle mücadelede teknolojik imkânlardan en ileri düzeyde yararlanılacak ve istihbarat ağının güçlendirilmesi sağlanacak. Terörle mücadelede yetki, sorumluluk karmaşası giderilip, güvenlik ve istihbarat birimlerine etkinlik kazandırılacak. Çözüm süreci çerçeve kanunu yürürlükten kaldırılacaktır" dedi.

SİBEL ÖZBUDAK KİMDİR?

1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerde MHP Bursa'dan milletvekili adayı olan Sibel Özbudak, 1965 yılında Afyonkarahisar'da doğdu. Bursa Anadolu Lisesi mezunu olan Özbudak, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Bursa Barosu'na kayıtlı olarak serbest avukat ve arabulucu olarak çalışan Özbudak, 2012-2014 yılları arasında Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu başkanlığı görevinde bulunup, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa'nın hazırlanmasında destek verdi. Avukatlık Yasa tasarısını hazırlayıp TBMM'ye sunan ekibin içinde yer aldı. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonları (TÜBAKKOM)üyesi olup, Bursa Barosu Çocuk, Spor ve Haksızlıkları ve Hukuksuzlukları Önleme Komisyonlarında aktif görev alarak saha çalışmalarına katılan Özbudak, iki dönemdir Bursa Kadın Kuruluşları Dönem Koordinatörlüğü'nü yürütüyor. Saniye Rıza Kız Çocuklarını Koruma Derneği ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Özbudak, kadının insan hakları ve kadının statüsünü yükseltmek üzere çalışan çeşitli dernek vakıf ve kuruluşlarda da aktif olarak görev aldı. Özbudak, aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eğiticisi. Bu bağlamda evlenecek gençlere Medeni Kanun, Borçlar ve Miras Hukuku, İş Kanunu ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine ilişkin yasa hakkında bilgiler ve destek veriyor.  İngilizce, Almanca ve Bulgarca bilen Özbudak evli ve 2 çocuk annesi.

Kaynak: Yenidonem

TÜRKİYE
Bursa'yı talan edecek projeye büyük tepki: 'Binlerce ton dinamit patlatılacak...'
Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı İnegazi Mahallesi'nde yapılması planlanan kalker ocağı, kırma-el...
GÜNCEL
Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar geliyor...
Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahminine göre, önümüzdeki hafta perşembe günü, T...
GÜNCEL
Bursa'da mobil ekipler vatandaş ve esnafın yanında!
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar'ın insana dokunan projelerinin başında gelen, yaşl...
DÜNYA
Pakistan'da BiP'e yoğun ilgi!
Turkcell mühendislerince geliştirilen Türkiye'nin yerli iletişim platformu BiP, Pakistan'da en ço...
EKONOMİ
Direniş sonuç verdi! Bursa'daki fabrikada toplu sözleşme sevinci...
Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayan ve grev kararı alınan Bursa'daki Bodo Bode fab...
EKONOMİ
Türkiye otomobil satışlarında Avrupa'da 6. sıraya yükseldi!
30 Avrupa ülkesinin yer aldığı otomobil satışları sıralamasında 2019'da 9. sırada bulunan Türkiye...
Alaycı insanlar daha mı zeki?
Ozan Güven hakim karşısında!
Daha eskisi bulunamadı! 480 milyon yıllık
Türkiye'den büyük başarı! Suya indirildi!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Bursa'da baraj buz tuttu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde tarımsal sulama için kull...

Çoğumuzun hayali! Bursa'da şehir hayatından ...

Bursa'da şehir yaşamından bıkan Tekin çifti her şeyi...

Bakan Soylu paylaştı! 'Anneme küfretti, serb...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabı ü...

Bursa Orhangazi'de 9 arsa satışa çıkarıldı

Basın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de ...

Bakanlıktan satılık kum ocağı!

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi'nde Ulaştırma ve Altyapı B...

Bursa için kritik uyarı! 2 güne dikkat...

Bursa Valiliği, dondurucu soğuk havanın bugün ve yar...

Koronaya iyi geldiği söylenmişti! Bursa'dan ...

Koronavirüs salgınından korunmak için çeşitli çözüml...

TÜBİTAK 90 personel alımı yapıyor!

TÜBİTAK, Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda Bilişim ...

Tacizcisini televizyonda gördü! Program sonr...

Türkiye'nin konuştuğu, evlilik vaadiyle insanları do...

Bursa'da şok baskın! Polisi görünce şaşkına ...

Bursa'da kısıtlamanın olduğu saatlerde alkol alınan ...

Bursa'da hareketli anlar! 'Dur' ihtarına uym...

Bursa'da kısıtlama saati polis kontrol noktasında ça...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Ege'de korkutan deprem! İzmir'de de hissedildi

AFAD, saat 02.37'de Ege Denizi'nde 4,5 büyüklüğünde ...