2020'ye damga vuran, Türkiye'nin milli silahları!

Askeri teknoloji alanında hız kesmeden çalışmalarına devam eden Türkiye, buradaki başarısıyla dünyanın dilinde. Özellikle SİHA'ların Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ bölgesindeki belirleyici güç olması, İngilizler, Fransızlar ve birçok batılı devlet kamuoyunda günlerce konuşuldu. İşte Türkiye'nin 2020'de düşmana korku veren o silahları...

TEKNOLOJİ, 28 Aralık 2020 Pazartesi, 18:44
2020'ye damga vuran, Türkiye'nin milli silahları!

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"de yer alan Türk şirketi sayısı 7'ye yükseldi. ASELSAN, ilk 50'ye girme başarısı gösterdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ROKETSAN, STM ve BMC'ye bu yıl HAVELSAN ve FNSS eklendi.

Foto - MELTEM-3 Projesi'nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ilk kez girdi. Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. T70 Genel Maksat Helikopteri için Alp Havacılık tarafından üretilen ilk dinamik komponetler ve iniş takımları TUSAŞ'a teslim edildi. Yeni nesil kriminal inceleme aracı Kıraç polisin kullanımına verildi.

MELTEM-3 Projesi'nde ilk P-72 Deniz Karakol Uçağı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Karakulak Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine ilk kez girdi. Türkiye'nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

T70 Genel Maksat Helikopteri için Alp Havacılık tarafından üretilen ilk dinamik komponetler ve iniş takımları TUSAŞ'a teslim edildi. Yeni nesil kriminal inceleme aracı Kıraç polisin kullanımına verildi

Foto - Taşınabilir mühimmat sistemleri DM-5 ve DM-7 güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. 5,56 ve 7,62 milimetre makineli tüfekler için geliştirilen sistem, kesintisiz atış imkanı sağlıyor. Drone-mini/mikro İHA ve el yapımı patlayıcı gibi tehditleri etkisiz hale getirecek Kangal Karıştırma/Köreltme Sistemi ile Anka-S için geliştirilen uydu hava terminallerinin teslimatlarına başlandı.

Taşınabilir mühimmat sistemleri DM-5 ve DM-7 güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu. 5,56 ve 7,62 milimetre makineli tüfekler için geliştirilen sistem, kesintisiz atış imkanı sağlıyor. Drone-mini/mikro İHA ve el yapımı patlayıcı gibi tehditleri etkisiz hale getirecek Kangal Karıştırma/Köreltme Sistemi ile Anka-S için geliştirilen uydu hava terminallerinin teslimatlarına başlandı.

Foto - TESLİMATLAR HIZ KESMEDİ - Bayraktar TB2 İHA, Atak helikopteri, Anka gibi hava platformlarının teslimatı yıl boyunca sürdü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere yerli imkanlarla üretilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K'nın teslimatları tamamlandı. Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi'nde ilk araçların tesliminin ardından, seri üretim dönemindeki teslimatlar başladı. Envanterdeki zırhlı muharebe aracı Vuran 4x4 ve mayına karşı korumalı araç Kirpi-II'ye yenileri eklendi. Korkut Kundağı Motorlu Hava Savunma Top Sistemi, Serhat Seyyar Havan Tespit Radarı, ASELPOD Hedefleme Sistemi, REDET-II Radar Elektronik Destek Sistemi teslimatlarına devam edildi.

TESLİMATLAR HIZ KESMEDİ -

Bayraktar TB2 İHA, Atak helikopteri, Anka gibi hava platformlarının teslimatı yıl boyunca sürdü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere yerli imkanlarla üretilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K'nın teslimatları tamamlandı.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi'nde ilk araçların tesliminin ardından, seri üretim dönemindeki teslimatlar başladı. Envanterdeki zırhlı muharebe aracı Vuran 4x4 ve mayına karşı korumalı araç Kirpi-II'ye yenileri eklendi. Korkut Kundağı Motorlu Hava Savunma Top Sistemi, Serhat Seyyar Havan Tespit Radarı, ASELPOD Hedefleme Sistemi, REDET-II Radar Elektronik Destek Sistemi teslimatlarına devam edildi.

Foto - Teber-82 güdüm kiti, AK40-GL bomba atar, özgün yerli tabanca, MPT-76 ve MPT-55 tüfekleri, Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS, İHASAVAR, Kamikaze Mini İHA Kargu, Pars 675 Tak-Sök Termal Silah Dürbünleri, yazılım tabanlı telsizler, Nüfuz Edici Bomba, Retinar FAR-AD Drone Tespit Radar sistemleri, Şahingözü-OD termal kameralar, yeni SAT botu, süratli devriye botu, acil müdahale ve dalış eğitim botları 2020 yılında güvenlik güçlerine sunulan ürünler arasında yer aldı.

Teber-82 güdüm kiti, AK40-GL bomba atar, özgün yerli tabanca, MPT-76 ve MPT-55 tüfekleri, Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS, İHASAVAR, Kamikaze Mini İHA Kargu, Pars 675 Tak-Sök Termal Silah Dürbünleri, yazılım tabanlı telsizler, Nüfuz Edici Bomba, Retinar FAR-AD Drone Tespit Radar sistemleri, Şahingözü-OD termal kameralar, yeni SAT botu, süratli devriye botu, acil müdahale ve dalış eğitim botları 2020 yılında güvenlik güçlerine sunulan ürünler arasında yer aldı.

PROJELERDEKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 

ROKETSAN'ın geliştirdiği yerli sonda roketi, uzay sınırını geçen ilk Türk aracı oldu. Böylece Türkiye'nin "uzay sınırını aşması" ve "uzay ligine" girmesini sağlandı. F-16 uçaklarında dost-düşman sorgularını yapacak ASELSAN IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazların seri üretimine geçildi. F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlanarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı yapıldı.

Foto - Yüksek yük taşıma kapasitesine sahip Akıncı ve Aksungur İHA'larının testleri başarıyla sürdürüldü. Aksungur, 49 saat havada kaldı. Amfibi deniz piyadesinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) için bir dizi test gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı yapıldı. TRG-230 füze sistemine lazer arayıcı başlık entegre edildi. Envanterde bulunan M60T ve Leopard 2A4 tanklarının yetenekleri artırıldı. İlk yerli metre altı çözünürlükte görüntüleme uydusu İmece'nin son montaj işlemi gerçekleştirildi.​​​​​​​

Yüksek yük taşıma kapasitesine sahip Akıncı ve Aksungur İHA'larının testleri başarıyla sürdürüldü. Aksungur, 49 saat havada kaldı. Amfibi deniz piyadesinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özel olarak geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) için bir dizi test gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında FNSS tarafından geliştirilen Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı yapıldı. TRG-230 füze sistemine lazer arayıcı başlık entegre edildi. Envanterde bulunan M60T ve Leopard 2A4 tanklarının yetenekleri artırıldı. İlk yerli metre altı çözünürlükte görüntüleme uydusu İmece'nin son montaj işlemi gerçekleştirildi.

Foto - Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle donatılacak istasyonlardan oluşacak Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi'nin ilk yazılım paketi Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi. Yavuz sınıfı fırkateynlere entegre edilen Milli Elektronik Harp Suiti sistemleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına verildi. Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi'nin TCG Anadolu gemisine entegre edilmek üzere teslimatı yapıldı. Orta menzilli gemisavar füzelerde kullanılmak üzere geliştirilen turbojet motorun testi başarıyla gerçekleştirildi. 25 milimetre kara topu geliştirilmesi için sözleşme müzakereleri başladı.​​​​​​​

Radar, elektro-optik ve diğer sensörlerle donatılacak istasyonlardan oluşacak Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi'nin ilk yazılım paketi Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edildi.

Yavuz sınıfı fırkateynlere entegre edilen Milli Elektronik Harp Suiti sistemleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanımına verildi. Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi'nin TCG Anadolu gemisine entegre edilmek üzere teslimatı yapıldı.

Orta menzilli gemisavar füzelerde kullanılmak üzere geliştirilen turbojet motorun testi başarıyla gerçekleştirildi. 25 milimetre kara topu geliştirilmesi için sözleşme müzakereleri başladı.

Foto - Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü Hürjet 270 geliştirildi.​​​​​​​

Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü Hürjet 270 geliştirildi.

Foto - Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında ilk prototip aracın modernizasyonu tamamlandı.​​​​​​​

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesi kapsamında ilk prototip aracın modernizasyonu tamamlandı.

Foto - HAVA SAVUNMAYA YERLİ ÇÖZÜMLER - İlk milli ve yerli hava savunma füze sistemi Hisar-A+'nın envantere giriş öncesi son kabul testi yapıldı. Hava savunma ürün ailesinin yeni üyesi Sungur, başarılı atışlı testler sonrası envantere girmeye hazır hale getirildi. Milli gemilerin caydırıcılığını artıracak Atmaca seyir füzesi ile minyatür bomba projelerinde sona gelindi. MK-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için geliştirilen güdüm kiti HGK-83 ve ardışık delicili uçak bombası SARB-83 seri üretime hazır noktaya ulaştırıldı. Zırhlı muharebe aracı Tulpar, testleri tamamlanan bir başka savunma sanayisi ürünü oldu.​​​​​​​

HAVA SAVUNMAYA YERLİ ÇÖZÜMLER 

İlk milli ve yerli hava savunma füze sistemi Hisar-A+'nın envantere giriş öncesi son kabul testi yapıldı. Hava savunma ürün ailesinin yeni üyesi Sungur, başarılı atışlı testler sonrası envantere girmeye hazır hale getirildi. Milli gemilerin caydırıcılığını artıracak Atmaca seyir füzesi ile minyatür bomba projelerinde sona gelindi.

MK-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için geliştirilen güdüm kiti HGK-83 ve ardışık delicili uçak bombası SARB-83 seri üretime hazır noktaya ulaştırıldı. Zırhlı muharebe aracı Tulpar, testleri tamamlanan bir başka savunma sanayisi ürünü oldu.

Foto - YENİ PROJELER - Bu yıl güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama ve var olan sistemlerin yeteneklerini geliştirmeye yönelik bir dizi proje hayata geçirildi. Bu kapsamda, ASELSAN tarafından Yeni Nesil Koral Elektronik Harp Sistemi Projesi başlatıldı. Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi için sözleşme imzalandı. Milli Muharip Uçak Projesi'nin yazılım çalışmalarına başlandı. Orta sınıf silahlı insansız kara aracı üretilmesine yönelik sözleşme yapıldı. Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ tanıtıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için 324 milimetre Torpido Geliştirilmesi Projesi (ORKA) başlatıldı.​​​​​​​

YENİ PROJELER -

Bu yıl güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılama ve var olan sistemlerin yeteneklerini geliştirmeye yönelik bir dizi proje hayata geçirildi. Bu kapsamda, ASELSAN tarafından Yeni Nesil Koral Elektronik Harp Sistemi Projesi başlatıldı. Dikey İniş Kalkışlı Kargo İHA Projesi için sözleşme imzalandı.

Milli Muharip Uçak Projesi'nin yazılım çalışmalarına başlandı. Orta sınıf silahlı insansız kara aracı üretilmesine yönelik sözleşme yapıldı. Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ tanıtıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için 324 milimetre Torpido Geliştirilmesi Projesi (ORKA) başlatıldı.

Foto - Her geçen gün gücüne güç katan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanteri de giderek büyüyor. İşte TSK'nın elindeki askeri araçlar:​​​​​​​

Her geçen gün gücüne güç katan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanteri de giderek büyüyor. İşte TSK'nın elindeki askeri araçlar:

Foto - M60A3 tank - 752 adet​​​​​​​

M60A3 tank - 752 adet

Foto - BMC Kirpi MRAP - 614 adet​​​​​​​

BMC Kirpi MRAP - 614 adet

Foto - Eurocopter AS-532UL Cougar Çok amaçlı helikopter - 48 adet​​​​​​​

Eurocopter AS-532UL Cougar Çok amaçlı helikopter - 48 adet

Foto - Bell UH-1H Çok amaçlı helikopter - 85 adet​​​​​​​

Bell UH-1H Çok amaçlı helikopter - 85 adet

Foto - T-129 ATAK Saldırı helikopteri - 9 adet​​​​​​​

T-129 ATAK Saldırı helikopteri - 9 adet

Foto - Bell OH-58B Keşif helikopteri - 3 adet​​​​​​​

Bell OH-58B Keşif helikopteri - 3 adet

Foto - Bayraktar İHA Taktik İHA - 12 adet​​​​​​​

Bayraktar İHA Taktik İHA - 12 adet

Foto - Bayraktar Mini İHA Mini İHA - 148 adet​​​​​​​

Bayraktar Mini İHA Mini İHA - 148 adet

Foto - Malazgirt Mini İHA - 4 adet​​​​​​​

Malazgirt Mini İHA - 4 adet

Foto - M115 Obüs - 155 adet​​​​​​​

M115 Obüs - 155 adet

Foto - M116 Obüs - 180 adet​​​​​​

M116 Obüs - 180 adet

Foto - T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs - 285 adet​​​​​​​

T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs - 285 adet

Foto - M 52T Kundağı Motorlu Obüs - 363 adet​​​​​​​

M 52T Kundağı Motorlu Obüs - 363 adet

Foto - M 108T Kundağı Motorlu Obüs - 25 adet​​​​​​​

M 108T Kundağı Motorlu Obüs - 25 adet

Foto - T-300 Kasırga Çoknamlulu Roketatar - 80 adet​​​​​​​

T-300 Kasırga Çoknamlulu Roketatar - 80 adet

Foto - M270 MLRS Çoknamlulu Roketatar - 12 adet​​​​​​​

M270 MLRS Çoknamlulu Roketatar - 12 adet

Foto - MAKSAM RA 7040 Çoknamlulu Roketatar - 24 adet​​​​​​​

MAKSAM RA 7040 Çoknamlulu Roketatar - 24 adet

Foto - T-122 Sakarya Çoknamlulu Roketatar- 130'den fazla​​​​​​​

T-122 Sakarya Çoknamlulu Roketatar- 130'den fazla

Foto - TOROS 230A Çoknamlulu Roketatar​​​​​​​

TOROS 230A Çoknamlulu Roketatar

Foto - TOROS 260A Çoknamlulu Roketatar​​​​​​​

TOROS 260A Çoknamlulu Roketatar

Foto - J-600T Yıldırım I Kısa menzilli balistik füze -100 adet​​​​​​​

J-600T Yıldırım I Kısa menzilli balistik füze -100 adet

Foto - J-600T Yıldırım II Kısa menzilli balistik füze​​​​​​​

J-600T Yıldırım II Kısa menzilli balistik füze

Foto - Roketsan Cirit Havadan Karaya/ Karadan Karaya Lazer Güdümlü Füze​​​​​​​

Roketsan Cirit Havadan Karaya/ Karadan Karaya Lazer Güdümlü Füze

Foto - ATACMS MGM 140 Block I Karadan karaya füze - 72 adet​​​​​​​

ATACMS MGM 140 Block I Karadan karaya füze - 72 adet

Foto - Oerlikon GDF-001 Uçaksavar - 100'den fazla​​​​​​​

Oerlikon GDF-001 Uçaksavar - 100'den fazla

Foto - M55 Uçaksavar silahı - 900 adet​​​​​​​

M55 Uçaksavar silahı - 900 adet

Foto - M42 Duster Kundağı motorlu uçaksavar - 110 adet​​​​​​​

M42 Duster Kundağı motorlu uçaksavar - 110 adet

Foto - Atılgan Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi - 150'den fazla​​​​​​​​​​​​​​

Atılgan Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi - 150'den fazla

GÜNCEL
THY, İsrail'e uçuşları durdurdu
THY, İsrail'e uçuşların 31 Ocak'a kadar durdurulduğunu duyurdu.
GÜNCEL
Kaçakçılara dev operasyon: Çok sayıda gözaltı var...
Ankara'da Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekiplerinin kaçakçılara yönelik düzenlediği opera...
SAĞLIK
Kahvenize şeker değil tuz ekleyin!
Kahvenizin acılığını bastırmak için şeker yerine tuz kullanmalısınız çünkü araştırmalara göre tuz...
TEKNOLOJİ
NASA 'Kaos Tanrısı'na araç göndermeye hazırlanıyor!
Bennu'ya inen aracın yeni hedefi netlik kazanmaya başladı. NASA, uzay aracını 'Kaos Tanrısı' olar...
MAGAZİN
Tuba Büyüküstün'ün alacağı ücret dudak uçuklattı!
Star TV'nin güçlü projesi Sefirin Kızı dizisi izleyiciyi ekran başına kilitlemeyi başarırken sevi...
YAŞAM
Küçük çocuklarla evde çalışmanın 5 yolu!
Koronavirüs salgını nedeniyle birçok kurum evden çalışma sistemine geçti. Peki evde çocukla nasıl...
Zirvedeki yabancı komedi filmleri ve dizileri!
Trump'ı 4 günde iyileştiren Kovid-19 tedavisi Almanya'da başlıyor!
Sık sık gördüğümüz mitolojik yaratıklar ve gerçek hikayeleri!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'yi tanıtacak 19 şefi seçti!

En Çok Okunan Haberler

Yedi içti kaçtı! Türkiye, Uludağ'ı karıştıra...

Instagramda'da 286 bin takipçisi bulunan Buket Güler...

Bursa Valiliği yeni önlemleri açıkladı! 14 g...

Bursa Valiliği, son 10 gün içerisinde Brezilya'dan ...

Bursa'da lodos yıktı geçti! Otomobilin üstün...

Bursa'da sabah saatlerinden beri etkili olan lodos h...

Korkunç görüntüler! İşte korsanların gemiye ...

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi'nde seyir halinde...

Uludağ, Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Kayak...

Kış turizminin merkezi Uludağ'da otellerin doluluk o...

İki belediye başkanı ters mi düştü? AK Parti...

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan,&nb...

Koronayı atlatan Bursa Şehir Hastanesi Başhe...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinin ardından...

Orhangazi Belediye Başkanı'ndan istifa iddia...

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, hakkında çık...

Restorasyonu yılan hikayesine dönmüştü! Burs...

Bursa'da yılan hikayesine dönen 600 yıllık tarihi Em...

Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı! Bur...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz günlerde...

Bursa'da zor anlar! Rüzgarın hızı 80 km'ye u...

Bursa'da etkili olan lodos ve yağmur, vatandaşlara z...

Bursaspor 18'de 18 gidiyor! Türkiye'de tek t...

TFF 1. Lig'de geride kalan 18 haftada da gol sevinci...

Bursa'da korku dolu anlar! Şiddetli lodos ev...

Bursa'da 4 katlı binanın çatısı şiddetli lodos neden...

Uludağ'da facia ucuz atladıldı! Çatıdan gürü...

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ'da tehlik...

İş yeri vergi ödemelerine erteleme!

Pandemi tedbirleri kapsamında kapatılan işyerleri iç...