2021 Yıldırım'da projelerin şekil alacağı bir yıl olacak

 'Birlik ve beraberlik işin besmelesidir' diyerek göreve geldiği ilk yılda sağladığı tasarrufların 2020'de etkisini göstermesiyle ilçeyi şantiyeye çeviren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, 2021'in projelerin şekil alacağı bir yıl olacağını söyledi.

GÜNCEL, 31 Aralık 2020 Perşembe, 17:04
2021 Yıldırım'da projelerin şekil alacağı bir yıl olacak

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara'nın desteğinin yanı sıra muhalefetle de "ilçeyi kalkındırma" ortak paydasında buluşarak, ilçede bir sinerji oluşturan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Ankara'da yoğun temaslarda bulunarak İmar Kanunu'nda değişiklik yapılmasını sağladı ve vatandaşların en büyük beklentilerinin başında gelen 'tapu sorunu'nu çözüme kavuşturdu. Yıldırım'ın modern kentleşme yolculuğu için tek çare olan kentsel dönüşüme odaklanan Başkan Oktay Yılmaz, "2019'u mali ve kent disiplin yılı ilan etmiştik. 'Bu anlamda tasarruf tedbirleri uygulayacağız, biraz daha bütçeye hâkim olup daha iyi yönetmek adına bir süreç yöneteceğiz' dedik ve bunu başardık. 2020'de yollarımızı bakımlı hale getirelim, çevreye, temizliğe daha çok dikkat edelim, parklarımızı revize edelim, yeni parklar kazandıralım gibi başlıklarda çalışmalar yaptık. Şimdi 2021'de de vatandaşımız projeler bekliyor, uygulamalar bekliyor. 2021, imalatlarımızın hızlanacağı, dönem içerisinde yapacağımız projelerin şekil aldığı bir yıl olacak" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ROL MODEL OLACAĞIZ

İlçede en öncelikli konunun imar ve kentleşme olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, Yıldırım'daki kentsel dönüşümün önündeki en büyük engelin, plansız yapılaşma ve sağlıksız şehirleşmenin doğurduğu yapısal sorunlar olduğunu belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Mülkiyet sorunu kaynaklı plan uygulama iptalleri dönüşüm süreçlerini sürekli sekteye uğrattı. Bunun için ilk adım olarak, ada bazlı kentsel dönüşüm planlarımızı parsel bazlı planlara dönüştürdük. Yine, yaptığımız çalışma ve istişareler sonrasında bu sorunun ancak bir kanun düzenlemesi ile çözüme kavuşabileceği sonucuna vardık. Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile görüşmelerde bulunduk. Bu çalışmalarımız sonucunda İmar Kanunu'nun 18. Maddesi'nde değişiklik yapılmasına öncülük ederek, kanunun Uygulama Yönetmeliği'nin hazırlanmasına ve çıkartılmasına da katkı sağladık. Yıldırım için sessiz bir devrim olarak nitelenebilecek bu yasal düzenlemeler, parsel bazında iptale sebep olan mülkiyet sorunlarının çözümü için elimizi güçlendirdi. Yıldırım'da ve Türkiye'de yılları bulan zaman kaybının önüne geçilerek, tekrar tekrar uygulama yapma dönemi de sona ermiş oldu."

Yeni imar planları ile ilçedeki mülkiyet sorununun adım adım çözüldüğünü ve böylece kentsel dönüşümün önündeki en büyük engelin ortadan kaldırıldığını ifade eden Başkan Yılmaz, "Değirmenönü ve Karapınar mahallelerimizde binlerce hak sahibine tapularını dağıttık. Yine Mevlana Mahallesi 7. ve 8. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı Projesi kapsamında vatandaşlarımızla yüzde 80'in üzerinde anlaşma oranına ulaştık. 7. ve 8. Etap'ta birkaç proje hazırlayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da paylaştık. Bakanlığımızdan ilgili onay geldiğinde de bölgedeki konutları yıkarak yerine yeni konutları inşa edeceğiz. 2021'in başlarında çalışmalara başlayacağız. Burada 2 etaplı olmak üzere bin 250 konut planlıyoruz. 1. etapta 650 konut, 2. etapta da 600 konut mevcut. Tamamen eski yapıları yıkarak yenilerini yapacağımız bir çalışma. Daha sonra buradan yine silsile yoluyla diğer bölgelerdeki vatandaşlarımızı taşıyacağımız bir model oluşturmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızın da teveccühleriyle beraber inşallah bu süreci hızlı bir şekilde yürüteceğiz" diye konuştu.

ÇOK DAHA YEŞİL BİR YILDIRIM

İmar ve kentleşmenin yanı sıra sosyal yaşam alanlarının Yıldırım için önemli olduğuna değinen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, "Biz 'Çok Yeşil Yıldırım' diyerek 700 bin metrekare yeşil alan demiştik. Yeni yılda 700 bin metrekarelik baremimizi artıracağız inşallah. Bir de pandemi sürecinde gördük ki herkes açık havada olmak istiyor. Dolayısıyla doğru bir yaklaşımı ortaya koyduğumuzu bu salgın süreci de göstermiş oldu. Biz bu anlamda hem büyük kent parkları hem de mahallelerde küçük parklar yapacağız" diye konuştu.

Yıldırım'ın, tarihiyle, eşsiz doğasıyla, insanıyla Bursa'nın gözde ilçelerinden biri olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Ekonomisiyle, iş gücüyle, üretimiyle, eğitim hayatıyla, sosyal yaşamıyla Bursa'nın önemli değeri olan Yıldırım'da, hayatın her alanında en iyiye ulaşmak için yola çıktık. Kentimizin değerlerine sahip çıkmak, insanımızın yüzünü güldürmek ve hizmetlerimizi en doğru ve ulaşılır şekilde yapmak için buradayız. Yıldırım'ı, daha güzele, daha iyiye hep birlikte ulaştıracağız. Yıldırım, 2021'den umutlu. Projelerimizin şekil alacağı bir yıl olacak 2021'in ülkemize, kentimize, ilçemize ve tüm insanlığa sağlık başta olmak üzere huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum" dedi.

SPOR
Bursa'nın minderdeki gururları!
Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcuları milli forma ile mücadele ettikleri Fransa Henri D...
DÜNYA
Korona tedavisi gören Larry King hayatını kaybetti!
Dünyaca ünlü Amerikalı sunucu Larry King yaşamını yitirdi.
DÜNYA
Rusya'da binlerce kişi Navalnıy'ın tutuklanmasını protesto etti!
Rusya'da binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması talebiyle gös...
GÜNCEL
Milli fırkateyn 'İstanbul' denize indirildi!
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetlerine kazandırılan İ sınıfı f...
TÜRKİYE
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kendi savaş gemisini yapabilen 10 ülke arasındayız'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında, MİLGEM Projesinin 5'inci gem...
GÜNCEL
Dünyanın gözü Bursa'da!
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılında 2 kamera ile başlattığı ve bugün Sarıalan'ın da ekle...
Kilo verdirmede en etkili 10 diyet!
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Hırsız deve kuşu çıktı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

Bursa'da kısıtlamada korkunç kaza! Araç kağı...

Bursa'da kısıtlama vaktinde aşırı hızlı olduğu iddia...

Belediye başkanının tepki çeken doğum günü p...

İncirliova Belediye Başkanı 54'üncü yaş gününü arkad...

Rekabet Kurulu inceliyor: WhatsApp'ta muz te...

Rekabet Kurulu, Mersin'in Bozyazı ve Anamur ilçeler...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Yeni binalarda a...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Planlı Alanlar İma...

Milyonları ilgilendiren karar! Süre uzatıldı...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Kadını iple boğup öldürdü! Hatırlayamadı!

İstanbul Bayrampaşa'da bir otelde, iple boğularak öl...

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! İşte atama k...

Bazı bakanlık, kurum ve kuruluşlara ilişkin atama ka...

Küçük kızın ölümü ülkeyi şoke etmişti! Flaş ...

İtalya'da bir kız çocuğunun sosyal medya uygulaması ...

Koronaya iyi geliyor diye arıya kendilerini ...

Son zamanlarda özellikle bağışıklığı artırdığı için ...

Bursa'da savaş uçağını restore ederek ilk gü...

 Bursa'da modelcilik kulübü üyeleri hurda savaş...

Uludağ'da sömestir yoğunluğu! Tatilin ilk gü...

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da sömes...

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon! Çok sa...

FETÖ'nün TSK içerisinde faaliyet gösteren kripto ask...

Bill Gates Covid-19 aşısı oldu

Aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Micro...

Yargıtay'dan emsal karar! Polise 'şerefsiz' ...

Bir soruşturma için bulunduğu polis merkezinde görev...