ABD'ye soğuk duş! Çin'den CIA'ye büyük operasyon!

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında son yıllarda enformasyon savaşı hızlanırken, Çin'in siber yollarla ele geçirdiği bilgileri kullanarak ABD ajanlarını ifşa ettiği öne sürülüyor.

DÜNYA, 23 Aralık 2020 Çarşamba, 21:10
ABD'ye soğuk duş! Çin'den CIA'ye büyük operasyon!

Zach Dorfman tarafından kaleme alınan ve Foreign Policy'de yayınlanan analize göre, 2013 yılından bu yana ABD istihbaratı, Çin istihbaratının kendilerini ifşa ettiğini fark etmeye başladı.

ABD'li eski istihbarat yetkililerine dayandırılan analizde Çin istihbaratının, Afrika ve Avrupa'ya gönderilen Amerikalı ajanları tespit ettiği ifade edildi.

Gizli personellerin ortaya çıkarılması, özellikle ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'de alarma yol açtı. CIA tarafından yürütülen araştırma ve soruşturmalarda, bu ifşaların siber casusluk ile ele geçirildiği bulgusuna ulaşıldı. Çin istihbaratına bağlı siber casuslar, özellikle ABD'li ajanların sağlık ve seyahat bilgileri gibi verilerine erişiyordu. Çin'in bunu özel ve sınırlı bir hamle olarak değil, kapsamlı ve sürekli bir strateji paralelinde gerçekleştirdiği ortaya çıkmış oldu.

ABD ile Çin arasında istihbarat savaşı

İki ülke arasında son dönemdeki istihbarat savaşlarının 2000'li yıllara dayandığı aktarılıyor. Bu yıllarda ABD istihbaratı, Çin'in ekonomik ve siyasi durumundaki olumsuz gidişatı kendi lehine çevirmeyi başardı. Bu paralelde Çin istihbaratına gerek Çin içerisinde gerekse Çin'in faaliyet gösterdiği diğer bölgelerde sızılabildi. ABD istihbaratı, birçok Çinli istihbaratçı ve ajanı parayla satın alarak, sistemli bir şekilde Çin istihbaratına sızdı.

Çinli yetkililerin bu durumu tam olarak fark edebilmesi ise 2010'lu yılları buldu. Ancak Çin, CIA'in kendi istihbaratı içerisine sızdığını ve geniş bir insan kaynağı elde ettiğini öğrendikten sonra, öncelikle bu kişileri yok etmek için operasyona başladı. ABD'ye çalışan onlarca kişi öldürüldü ve hapsedildi. Çin'de rahatsızlığa sebep olan temel durum istihbaratlarına sızılmış olması olsa da, yolsuzluğun bu boyutlara ulaşması da Çin hükümetinde rahatsızlığa yol açtı. Özellikle 2012'de Komünist Parti Genel Sekreteri, 2013 yılında da Devlet Başkanı olan Şi Cinping döneminde bu gidişata karşı "savaş açıldı" Binlerce kişi yolsuzluk gerekçesiyle yargılandı. Böylece hem ABD istihbaratının etkisi sıfırlanırken hem de Cinping gücünü konsolide etti.

2013 yılında ABD'nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski ajanı Edward Snowden, NSA'in Çinli Huawei'nin ağlarına da sızdığını ortaya çıkardı. Bu gibi gelişmelerin ardından Çin, ABD'ye karşılık vermek ve kendi istihbarat ağını güçlendirmek için bir karşı savaş başlattı.

Çin'in karşı istihbarat savaşı

ABD'ye karşı, "karşı casusluk" faaliyetlerini hızlandırırken Çin, ABD'ye cevap vermek için de faaliyetlerini sıklaştırdı. Bu faaliyetler arasında siber saldırılar büyük bir kısmı oluşturuyordu. Çin istihbaratı, biyometrik bilgilere ve yolcu bilgilerine erişmek için bazı havaalanlarının verilerini dahi ele geçirdi. Bunlar arasında Tayland'ın başkentindeki Bangkok Uluslararası Havalimanı da bulunuyordu. Rusya ve İran gibi ortaklarının da desteğiyle Çin, ABD'ye karşı istihbarat çalışmalarına hız verdi.

Çin istihbaratına bağlı hackerlar bununla da sınırlı kalmayarak, ABD'de kritik devlet kurumlarının data merkezlerine saldırmaya başladı. Bu saldırılar her ne kadar sınırlı sabotaj eylemleri olarak görülse de aslında, Çin'in devasa enformasyon savaşının bir parçasıydı. Siber saldırılardan elde ettiği enformasyon bulutuyla Çin ABD'ye karşı savaşında büyük bir avantaj elde etti. Özellikle 2012 yılında ABD Personel Yönetim Ofisi'nin hacklenmesiyle, Çin 21.5 milyon ABD'li mevcut ve eski personelin hassas bilgilerini elde etti. Bu bilgiler arasında kişilerin kimlik bilgileri, işleri, sağlık durumları, ikametleri, parmak izleri ve finansal verileri bulunuyordu. ABD bu siber saldırıdan 2015 yılına değin tam olarak haberdar olamadı.

ABD ajanları ifşa oluyor

2012 yılındaki bu siber saldırıyla beraber ABD istihbaratı, dünya çapında birçok "anormal" durumla karşılaşmaya başladı. ABD'nin kritik görevlerdeki gizli yetkilileri, Çin ve Rusya istihbaratı tarafından markaja alınmaya başladı. Bazı ABD yetkililerinin eşleri Çinli ajanlarca tuzağa düşürülmeye çalışıldı. Bu gelişmelerin ardından yapılan soruşturmalarda Çin'in siber saldırılarının boyutları ortaya çıkmış oldu.

ABD'li yetkililer Çin istihbaratının söz konusu verileri derinlemesine tahlil ettiği ve ABD istihbaratına sızmak için kullanılabilecek ideal kişileri tespit etmeye başladığı görüşünde.

ABD'nin özellikle Avrupa ve Afrika gibi bölgelerdeki kritik yetkililerinin ifşa olması ABD'yi telaşa düşürmüş durumda. Bu paralelde ABD ile Çin arasındaki istihbarat savaşları boyut atlarken, Çin'in ABD'yi ekarte edebilmek için çabalarının hız kazandığını söylemek güç değil.

ASAYİŞ
Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...
Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla yaralanan 19 yaşındaki genç, kaldırıldığı ha...
ASAYİŞ
Bursa'da karşı şeride geçmek isteyen tır şarampole uçtu!
Bursa'nın Gemlik ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan tır şarampole devrildi. Kazada 1 kişi ...
GÜNCEL
Bakan Koca'dan flaş açıklama: '2. adıma geçiyoruz'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçileceğini ...
GÜNCEL
Bakan Soylu duyurdu: 'PAK, cuma günü başlıyor'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İnşallah emniyet teşkilatımız bünyesinde kısa adı 'PAK' olan Pol...
DÜNYA
ABD'de yüksek tansiyon! Silahlı gruplar toplanmaya başladı
ABD'de Virginia eyaletinin başkenti Richmond 'da Trump yanlısı silahlı gruplar toplanmaya başladı.
DÜNYA
Rus muhalif Navalny'e 30 gün gözaltı kararı
Rusya'da zehirlenerek Almanya'da tedavi gören Rus muhalif Aleksey Navalny ülkesine döndü. 44 yaşı...
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
İnanılır gibi değil... Bu araçtan sağ kurtuldu!
Kar kabusu.... Mahalle sakinleri korkuyla kendilerini sokağa attı!
Linkedin Türkiye'ye temsilci atayacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Bursa ulaşımı için önemli uyarı! Geç kalmada...

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursalılar dikkat! Meteoroloji harita paylaş...

Bursa'da hissedilen hava sıcaklıkları hissedilir der...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Yetkili isim yasakların biteceği tarihi açık...

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yasak kararl...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

Bursa'da sular çekildi, 'kayıp şehir' ortaya...

Bursa'nın UNESCO'ya aday tarihi kenti İznik'te göl s...

Bursa Valiliği'nden 'Uludağ' açıklaması! Ote...

Bursa Uludağ'da bir otelin terasında pandemi kuralla...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa-İzmir otobanı bağlantı noktası yoğun kar yağış...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa için peş peşe uyarılar geliyor! Donaca...

Bursa Valiliği, kar yağışının ardından hava sıcaklık...

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamas...