Adalet Bakanı'ndan 'af' açıklaması: Bu yaklaşım doğru olmaz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, MHP'nin af teklifi ile ilgili de konuştu. Gül, "Cezaevlerini boşaltalım şeklinde yaklaşım doğru olmaz. Teklif siyasetin, Meclis'in takdirinde olduğu bir konu" dedi.

SİYASET, 24 Ekim 2018 Çarşamba, 11:03
Adalet Bakanı'ndan 'af' açıklaması:  Bu yaklaşım doğru olmaz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalar yaptı. Gül, açıklamasında MHP'nin af teklifi ile ilgili, "Cezaevlerini boşaltalım şeklinde yaklaşım doğru olmaz. Teklif siyasetin, Meclis'in takdirinde olduğu bir konu" dedi. Bakan Gül, sahipli sahipsiz hayvan ayrımının kaldırılacağını belirterek, "Hayvanlara eziyet gösterenlere hapis cezası gelecek" diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül'ün açıklamalarından satırbaşları:

FETÖ İLE MÜCADELE

Şu kadar kişi cezaevine gidi, şu kadar kişi yargılanıyor, bu mücadeleyi tamamladık şeklinde bir yaklaşım bizi zafiyete düşürür. Bylock şifreleri çözüldüğünde, yargılamalarda bir çok deliller çıkıyor ki bir çok hadisenin arkasında bunların olduğu açık. Bu örgütün özelliği kriptodur. Hepsi deşifre olmuş şeklinde bir yaklaşım bu konudaki mücadeleyi zayıflatır. Teftişler, denetimler kararlı bir şekilde devam etmelidir.

MHP'NİN AF TEKLİFİ

Türkiye'de cezaevinde de olsa diğer yerlerde de olsa suça karışan hangi fiiller varsa kolluk kuvvetleri, yargı bu konudaki işlemleri sürdürüyor. Cezaevi inşaatları devam ediyor. Fahiş fiyat verdiği için ihalesini iptal ettiğimiz var ama çalışmalar devam ediyor. Cezaevlerini boşaltalım şeklinde yaklaşım doğru olmaz. Çalışma tarzımız Türkiye'de ceza adaletini tesis edecek, çağdaş hukuka göre ne şekilde olabilir, elbette bunu hem insani anlamda ama temel yaklaşım cezaevleri çok sıkıştı değil acaba ceza adaletin de bir düzenleme yapmak gerekir mi? Bizim çalışmamızda akademisyenler, uygulayıcılarla yapmış olduğumuz bir çalışma...

Teklif siyasetin, Meclis'in takdirinde olduğu bir konu. Ceza adaletini sağlamak anlamında alınan kararlar, uygulamalar ne yöndedir. Türkiye'de hırsızlık yapıp nasılsa birazdan çıkacağım deyip açıklama yapıp hakikaten çıkıyorsa... Ceza adaleti burada sağlamak... En adil, toplumda yaptığı yanına kar kalıyor anlayışını ortadan kaldırıcı hususlar varsa değerlendirildikten sonra kamuoyuyla paylaşılır.

Uyuşturucu meselesinde torbacılar, baronlar ortak çalışıyor. Çocuklarımızı zehirliyorlar. Temel yaklaşım ağır bir müeyyide.. Biz teknik analiz yapacağız ama milletin adına karar verecek olan Meclis'tir.

AK Parti bu anlamda denetimli serbestliği getirmiştir. Bu hususlarla ilgili çağdaş çalışmaları AK Parti yapar. Teknik olarak nedir, istatistikler nedir, bu konuda fotoğrafı çekmeye çalışıyoruz.

RAHİP BRUNSON'IN TAHLİYESİ

Biz bu konuda karar Türk yargısı tarafından verilmiş bir karar oldu. Türk yargısında savcısından hakimine kadar hiçbir telkine boyun eğmez, kararını dosyaya göre verir, delillere bakar ona göre kadar verir. Eee savcı 30 yıl istedi, son tahlilde savcının talebi iddiadır. Savcının açtığı dava mahkumiyetle sonuçlanmıyor veya mahkeme farklı değerlendiriyor. Daha ağır da karar verebilir.

Bu kararın diğer yargılamalarla ilgisi yoktur. Her dosya kendi içinde delillere göre karar verilir. Yargı kararını elbette eleştirilebilir ama yargıyı yıpratmadan...

Hiç kimse talimat veremez, kendi delilleri içinde yargılamalar sürer. Brunson beraat etmiş değildir. Bu konu istinaf, Yargıtay boyutuyla da sürecini sürdürecektir.

FETÖ'NÜN İADESİ

ABD bizim taleplerimizi istediğimiz düzeyde neticelendirmiş değil. FETÖ elebaşının ABD'de olması konusunda beklentimizi sürekli ifade ediyoruz. ABD'nin atması gereken adımları bekliyoruz ve sonuna kadar takipçisi olacağız..

Çalışma gruplarında konunun tüm delillerini masaya yatırıyorlar. Hukuk her şeyin üstündedir. Hukukun yerine gelmesini bekliyoruz. Bu konuda her türlü çabamızı sürdürüyoruz. Sunduğumuz delillerle ABD'den olumlu bir netice bekliyoruz.

HAKAN ATİLLA'NIN MAHKUMİYETİ

Halkbank'la ilgili açılmış bir dava yok, yönetici ile ilgili açılan bir dava var. O konuyla ilgilide haksız bir bir yargılama olduğu konusunda ABD'li yetkililere iletildi. Türkiye'nin de talebi oldu. Süreci takip edeceğiz. Türk vatandaşına yapılan haksızlığın sona erdirilmesi bizim talebimiz.

CEMAL KAŞIKÇI SORUŞTURMASI

Savcılık soruşturmayı sürdürüyor. İhtiyaç görürse savcılık iade sürecini işletebilir, savcılığın kendi takdirinde olduğu bir konu (İade istenir mi sorusuna)

Bu konularla ilgili soruşturmalar gizli bir şekilde savcılıkça yürütülüyor. Bu konu savcılıkça neticelendirilmeden bir şey söylemek güç. Suudi makamlar da olayın bir ölümle sonuçlandığını kabul ettiler. En ufak bir bilginin bile ıskalanmadan soruşturmanın tamamlanması yönünde bir irade başından beri uygulandı. Tüm boyutlarıyla aydınlatılacaktır.

ERDOĞAN'IN KRAL SELMAN'A ÇAĞRISI

Adı geçen isimlerin başka ülkede olması, soruşturmanın bazı unsurlarının da savcılık tarafından tam anlamıyla yapılamıyor. Sözleşmeler ve ülkenin tavrı önemli. Bu konu öyle hemen talep olunca anında yerine getirilecek bir hukuki müeyyidesi de yok. Dünya kamuoyuınun da bu olayın aydınlatılması konusunda hassasiyeti var Bu çağrı cevapsız kalmayacaktır. Cumhurbaşkanımızın dünkü çağrısı dünyada büyük ses getirdi. Bu saldırı ile ilgili olay neyse, failler kimse Suudi Arabistan'la ilişkiler... Konunun üstü örtülmeden Türkiye başından beri takındığı tavrı sürdürecek.

MHP'NİN ANDIMIZ KARARINA TEPKİSİ

(Referandum önerisi gelirse nasıl yaklaşırsınız? Sorusuna) Andımız meselesi baştan beri çok konuşuldu. Herkes fikrini söyledi. Söylenecek farklı bir şey yok. Bu konu yargılamada devam eden bir süreçtir. Bu konu idarenin tasarrufunda olan bir konu. Türklük kimliği ile ilgili kimsenin asla bir şeyi olmaz. Hukuki bir konu gündeme gelmiştir. MEB de son tahlilde süreci sürdürecektir.

HAYVAN HAKLARI

Sahipli hayvanlara biri zara verirse davaya konu edebiliyoruz. Sahipsiz hayvan can taşımıyor mu? Sahipli sahipsiz hayvan ayrımını kaldırdık. Her ikisine de kötü muameleye ceza öngördük. Hayvanlara eziyete hapis cezası öngören bir düzenleme hazırladık. Hayvanlara eziyet gösterenlere hapis cezası gelecek. Pet shoplar, barınaklar var. Bakanlığımız bu konudaki önemli gelişmeleri düzenleme önerileri oldu. Yakın zamanda bu konunun gündeme geleceğini ve yasalaşacağını düşünüyoruz. Bir insan hayvan dostu olmak zorundadır.

MÜBAŞİRLERİN TALEPLERİ

Mübaşir arkadaşlarımız adliye koridorlarında dosyaların tozunu çeken kişiler olduğunu bilen biriyim. Haklı talepleri. Metnimizi hazırladık, kanun teklifimizi hazırladık. Meclis tatile girdi. Kanun teklif etme bakanlıklardan vekillere geçtiler. Hakettikleri bir konu. Genel idare sınıfını hak ettiklerini düşünüyorum. Umuyorum olumlu neticelenir.

TÜRKİYE
İslam düşmanlığı virüsü Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: ". Coronavirüs kadar tehlikeli olan İslam düşmanlığı virüsü ...
TÜRKİYE
Bakan Koca: Sağlık çalışanlarımızın eşlerini aşılamaya başlıyoruz!
Sağlık Bakanı Koca, aşı programında yeni bir kademeye geçildiğini belirterek, yarından itibaren s...
TÜRKİYE
Tesadüfen keşfedildi! 'O kadar güzel ki insan bakmaya kıyamıyor'
Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nın zirvesinde tesadüfen keşfedilen böcek türü, renkleri...
TÜRKİYE
Rakamlar açıklandı! Türkiye'nin 12 mayıs korona tablosu!
Türkiye'de son 24 saatte 228 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 029 kişinin testi pozitif çık...
DÜNYA
Gigi Hadid: Şiddeti görmezden gelemezsiniz!
Filistin asıllı ABD'li manken Gigi Hadid, İsrail'in Filistin halkına uyguladığı saldırılara tepki...
DÜNYA
İsrail'in Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi!
İsrail'in Lid kentinde bir Yahudinin Filistinliyi şehit etmesiyle başlayan olaylar nedeniyle gece...
Dünya basını İsrail'i akladı Filistin'i suçladı!
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
İki günü aynı anda yaşayan ülke Kiribati!

En Çok Okunan Haberler

Gündem oldu! Bursa'da 'ceza rekoru bende' di...

Bursa'nın İznik ilçesinde salgı sürecinden bu yana 6...

Bursa Valiliği yeni alınan kararları duyurdu!

Bursa Valiliği, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrult...

Yakaladığı balığın ağzını açtı, hayatının şo...

27 yaşındaki deniz biyolojisi öğrencisi, altı kilolu...

Bursa'da milyonlarca fide elde kaldı! Satama...

Bursa'da 19 günlük tam kapanma sebebiyle fidecilerin...

Sağlık Bakanlığı: 'Çin'den yeni parti aşı ge...

Sağlık Bakanlığı, Sinovac firmasının ürettiği Corona...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bayram sonrası normal...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah, salgını kontrol al...

Hem suçlu hem güçlü! Parasını isteyen işçisi...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda maaş...

Bursa'da Yargıtay son noktayı koydu! Güllaç ...

Zincir bir marketin unlu mamüller bölümünde çalışan ...

Bursa'da panik anları! Sahur vaktinde korkut...

Bursa'da sahur vakti iki katlı bir evde çıkan yangın...

Bursa'da 350 bin liralık ağ! Balık için deği...

Bursa'da çiftçiler bu yıl yaşanabilecek dolu yağışın...

Sinovac, Türkiye'ye üretim lisansı verdi!

Son dakika haberine göre, Sinovac CEO'su Yin Weidong...

İnsanlık suçuna tepki! Bursa'da vatandaşlar ...

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği saldırıl...

Meclis'e geliyor! Yeni teşvik, kredi faizind...

Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi beklene...

İsrail sabahın ilk ışıklarında bomba yağdırd...

Filistinliler'e saldırı emrini veren ve onlarca insa...

Görüntüler Bursa'dan! Kendi malıymış gibi al...

Bursa'da market önündeki bisikletin çalınma anı iş y...