Akşener: Gençlerimiz damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı!

Partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Kanal İstanbul Projesi için "Hayırdır Sayın Erdoğan? Kanal İstanbul'un parası nereden çıkacak? Otoyollara, köprülere, havalimanlarına ve şehir hastanelerine yaptıkları gibi, bu kez de kanala Hazine'den gemi geçiş garantisi verecekler." dedi. Akşener gençlerin evlenmemesine tepki gösteren Erdoğan'a "Nasıl ki, çalışanlar emeklilikte yaşa takıldıysa gençlerimiz de damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı" dedi.

SİYASET, 14 Ocak 2020 Salı, 11:32
Akşener: Gençlerimiz damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener TBMM'de partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akşener hükümeti Libya politikası ve Kanal İstanbul üzerinden sert eleştirdi.

Akşener, "Rusya devlet Başkanı Putin İstanbul'a geldi. Kendi milletini dinlemeyen sayın Erdoğan'ı dostu Putin ikna edivermiş. Anında ikna olup ateşkes ve müzakere çağrısı yaptı. Gözü kulağı milletine kapalı ama hala çıkıp yerli ve milli olmaktan bahsedebiliyor. Libya meselesinde tablo aynı 2011'deki Suriye işinde olduğu gibi. Senin görevin ülkelere trip atmak değil. Sen 82 milyonun menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapacaksın" dedi.

Akşener'in konuşmasından satır başları:

Konuşmama, iki büyük değerimizi anarak başlamak istiyorum: Dün, Kıbrıs davamızın kahramanlarından, mücahit Rauf Denktaş'ın vefatının yıldönümüydü. Bugün Doğu Akdeniz başta olmak üzere, karşılaştığımız sorunları gördükçe, o günlerde, Denktaş gibi bir değeri incitenlerin yüzünde bir mahcubiyet arıyorum. Bulamıyorum... Kıbrıs ve çevresinde yaşanan gelişmeleri gördükçe, bu uğurda mücadele eden kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Biz, Türk Devleti ve milleti için elini taşın altına koymuş tüm kahramanlarımızı minnetle andık, anmaya devam edeceğiz. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun. Bugün, yani 14 Ocak tarihiyse, Türk Milleti'ne, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir yiğidi armağan eden annenin, Zübeyde Hanım'ın vefatının yıldönümü.

Cumhuriyetimizle ve kahramanlarıyla bir türlü barışamayanlar, mütedeyyin olduklarını iddia ederken, Zübeyde Hanım'ın tertemiz, ahlaklı ve mütedeyyin yaşamına zerre saygı göstermeyip, hakaret edenlere had bildirmediler. İşte biz, bu memleketi Zübeyde Hanım gibi, ahlak ve fazilet sembolü kadınlarımıza dil uzatan alçaklardan kurtarmanın peşindeyiz. Mekanın Cennet olsun. Dava Arkadaşlarım; Türkiye'nin içinde bulunduğu ahval ve şerait ortadayken, iktidarı, başımıza yeni çoraplar örecek maceralar konusunda uyardık.

İktidarın, Akdeniz'deki hesaplarla ilgili olarak, Libya ile imzaladığı anlaşmaya evet dedik. Milli güvenliğimiz açısından olumlu bulduğumuz bu adımı desteklerken, bir sonraki adımda gördük ki, hesap yine başka. Türk devletinin diplomatik birikim, tecrübe ve geleneklerini elinin tersiyle itip, "dostum" diplomasisine geçen Sayın Erdoğan, yine ve yeniden, Kahire öğretisinin gereği olan gayri milli bir anlayışla hareket ediyor. "Libya'yla anlaşmaya evet, ancak, Mehmetçiğimizi Libya çöllerindeki iç savaşa göndermeye hayır." dedik. "Bu anlaşmayı korumanın farklı yolları var." dedik.  "Taraf olmadan da bu anlaşma korunabilir." dedik. Dinletemedik. "Devlet işlerinden anlamamakla" itham edildik. Sonra ne oldu? 8 Ocak günü Rusya Devlet Başkanı Putin İstanbul'a geldi. Bir de baktık ki, kendi milletini dinlemeyen Sayın Erdoğan'ı, 'dostu' Putin iki dakikada ikna edivermiş.

Siyasi geçmişinde teröristle müzakere etmek varken, Libya için 'teröristle müzakere mi olur?' diyen sayın Erdoğan, Putin söyleyince anında ikna olup, ateşkes ve müzakere çağrısı yaptı. Kendi milletini, kendi ülkesini dinlemeyen biri, bir gün ABD'den gelenlerin, ertesi gün Rusya'dan gelenlerin dediklerini anında anlıyor, ve şak diye yerine getiriyor.

Gözü, kulağı milletine kapalı ama, çıkıp hâlâ yerli ve milli olmaktan bahsediyor. Anadolu'da "el iyisi" diye bir deyim vardır. Bunlarınki de o hesap. Milletine sırtını dönmüş, el alemin dediğinin peşinde koşuyorlar. El iyisi bunlar. Libya meselesinde olan bitene bakıyorum, tablo aynı 2011'deki Suriye işinde olduğu gibi... Senin görevin ülkelere trip atmak değil Sayın Erdoğan. Attığın her tripte, binlerce kişi daha, ekmeğinden oluyor farkında mısın? Sen, 82 milyonun menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapacaksın. Senin görevin, başa kim gelirse gelsin, o ülkeyle ilişkileri geliştirmek, ticareti büyütmektir. O ülkelere mal satabilmek, o ülkelerden ihale alabilmek, Türkiye'deki 82 milyonun karnını doyurmaktır. ABD böyle yapıyor. Rusya böyle yapıyor. Avrupa devletleri böyle yapıyor. Bir tek sen beceremiyorsun.

Mısır'la köprüleri attın da n'oldu? Mısır Hükümeti, milyarlarca dolarlık ihaleler yaptı, bir tane Türk şirketi davet edilmedi. Türkiye Mısır'a ürün satamaz oldu. Sen egonu tatmin edeceksin diye, binlerce üretici krize girdi. Şimdi aynı Mısır, Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz sahalarında, Türkiye'nin karşısında yer alıyor. Ülkemizin hasmı oldu. Yahu 17 sene geçti, 18'inci seneye girdin. Sen bu diplomasiyi ne zaman öğreneceksin? Bu ergen sinirinden ne zaman kurtulacaksın?

Türkiye, milli menfaatleri için, Libya'ya da, dünyanın her yerine de asker gönderebilir. Ben, Türk milletinin çıkarları için asker gönderilmesine karşı değilim. Ben, barışı korumak için asker gönderilmesine de karşı değilim. Benim karşı olduğum, bunun akılsızca yapılmasıdır. Benim karşı olduğum, bunun diplomasiye aykırı şekilde yapılmasıdır. Benim karşı olduğum, bunu askerimizin hayatlarını hiçe sayarak yapmandır. Libya'ya asker gönderiyorsan, bunu, tarafsız bir tutumla yapacak kadar diplomatik olacaksın. "Eeeey darbeci, sen kimsin?" diyerek asker gönderilmez. "Libya'da taraflar arası çatışmayı önlemek adına, barış gücü gönderiyoruz." diyeceksin. Darbeciymiş.  Sanırsın bölge ülkeleri demokrasinin beşiği...

Yakın dostun El Beşir darbeci değil mi? Mesele ülkenin, milletinin çıkarıyken, o ülkenin iç işlerinden sana ne? Yarın Libya'da senin darbeci dediklerin başa gelirse ne yapacaksın? Suriye'yle kanlı bıçaklı... Mısır'la kanlı bıçaklı... Libya'yla kanlı bıçaklı... Soruyorum sana: Bölgemizdeki ülkelerin hepsini bize düşman ettiğinde, Akdeniz'de tek bir dost ülke bile kalmadığında, Türkiye'ye ne fayda sağlayacaksın?

Aziz milletim; İşine geldiğinde "İki ayyaş", işine gelmediğinde "Trablus'ta savaşan Mustafa Kemal" diyecek kadar fırsatçı bir anlayışın, ülkemizi tehlikeli bir maceraya sürüklemesine izin veremeyiz. Türkiye'yi yönetenler, ülkesinin bütün evlatlarını kendi evladı bilmek zorundadır. Kendi evladına kıyamayan, ama milletin evlatlarını tereddütsüz ateşe atanlardan, yerli de olmaz, milli de olmaz. Milletine kulak asmayıp, bir başka devletin yöneticileri söyleyince anında fikir değiştirenden, yerli de olmaz, milli de olmaz.

Değerli milletvekilleri, sevgili gençler; "Yasama da benim, yürütme de... Yargı da benim, ülke de..."  diyen zihniyetin Türkiye'yi getirdiği nokta ortada... Son günlerin tartışma konusunu biliyorsunuz: Kanal İstanbul. Bilim insanları uyarıyor.  Diplomatik açıdan itirazlar yükseliyor. Askerî açıdan risklerden söz ediliyor.  Ama Sayın Erdoğan'ın umurunda değil. "İsteseniz de istemeseniz de yapacağız" diyor. Buradan açıkça soruyorum; Bütün birikimleri ve uzmanlarıyla, millet bu inşaat işine karşıyken, hangi sebepten bu kadar ısrarcısınız?

İyi Parti'den cumartesi günü Kanal İstanbul paneli

Hayırdır Sayın Erdoğan? İYİ Parti olarak, ilk günden bu yana milletin menfaatine uygun hiçbir bir yatırıma karşı olmadık.  Fayda sağlayacak her işe katkı verdik, vermeye de devam edeceğiz. Bizim için, milletimizin çıkarları her şeyin önündedir. Bizim siyasetimizde, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak yoktur.  Bu yüzden, Kalkınma Politikaları Başkanlığımız projeyi inceledi. Bürokrasi, özel sektör ve akademik uzmanlardan oluşan 36 kişilik bir ekip,  Kanal İstanbul Projesini, Teknik, Çevre, Hukuki ve Ekonomik olmak üzere dört ana başlık altında analiz etti. Tüm bu çalışmaların neticesinde vardığımız sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Bu hafta sonu, 18 Ocak Cumartesi günü, İstanbul'da, konunun tartışılacağı bir panel düzenliyoruz.

"Kanal İstanbul'a Hazine'den gemi geçiş garantisi verecekler"

 "Çatlasanız da, patlasanız da yapacağız." dedikleri kanal hakkında bazı sorular sorduk, cevaplarını aradık: "Kanal İstanbul milletin bir talebini, ihtiyacını karşılıyor mu?" Hayır. "Bu proje, Türkiye'de sanayi üretimini arttıracak bir destek sağlıyor mu?" Hayır. "Tarımsal üretimi destekliyor mu?" Hayır. "İhracatımızı ucuzlatacak bir lojistik yatırım mı?" Hayır. "Mal ve hizmet akışını arttıracak, mesafeyi kısaltacak bir proje mi?" Hayır. "20 milyar dolar yatırımı karşılayacak bir gelir yaratıyor mu?"  Buna da hayır. Peki parası nereden çıkacak?  Otoyollara, köprülere, havalimanlarına ve şehir hastanelerine yaptıkları gibi, bu kez de kanala Hazine'den gemi geçiş garantisi verecekler.

"Biz bu resmi daha önce, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde gördük"

Ve ne olacak?  Önümüzdeki 50, belki de 100 yıl, o devasa inşaatın parası, milletimizin sırtına yıkılacak. Tablo tanıdık geliyor değil mi? Biz bu resmi daha önce, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde gördük. Günlük 135 bin araç geçecek diye garanti verildi.  Bu, bir yılda 49 milyon araç demek. Peki köprüden iki buçuk yıl içinde kaç araç geçti?  41 milyon araç. Bakın bir yılda değil, iki buçuk yılda. Köprü, iki buçuk yılda hala bir yıllık hedefe ulaşamadı. Kalan 82 milyon aracın parasını da bu millet ödedi.  Şimdi aynı şeyi Kanal İstanbul'da yapacaklar. Ve bu kez maliyet çok daha yüksek... Milletimizi böyle bir yükün altına atmaya kimsenin hakkı yok. Devleti için her tür fedakarlığı yapan milletimiz,  tencereyi kaynatmanın derdindeyken,  iktidar zenginlerinin sefasının ücretini, milletin sırtına yıkmaya hakkınız yok.

Yol arkadaşlarım; İşin gerçeği ne biliyor musunuz? İstanbullular, İstanbul'u 5 yıllığına, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu'na emanet etti ya... Durumu hazmedemeyen Sayın Erdoğan da, Kanal İstanbul ile kendince İstanbulludan intikam alıyor...Seçim kaybetmek çok zoruna gitti çoook... Sayın Erdoğan; Senin işin, milletin iradesiyle göreve gelmiş insanlara atarlanmak değil. Hafta sonu Mersin'deydim.  Dönüş yolunda mevsimlik işçiler geldi yanıma.

"Vatandaş, asgari ücretten vergiyi kaldırmanı bekliyor"

"Alın teriyle çalışıyoruz ama paramızı aylar sonra alıyoruz.  Elciler, yani çavuşlar parayı alıyor, bize de aylar sonra veriyor" diyorlar. Sen önce git, bu meselelerle uğraş.  Milletin alın terinin, hakkının izini sür.  Atarlanacaksan, git, o alın terine çöken çavuşlara, elcilere, komisyonculara atarlan. Millet senden söz verdiğin gibi kendisine "Hizmetkaaaar" olmanı bekliyor. Oraya aktaracağın milyarları, emeklilikte yaşa takılanlar için harcamanı bekliyor. Her üç gencimizden biri işsizken, o paraları gençlerimize iş imkanı yaratmak için harcamanı bekliyor. Alışverişe çıkmaya korkan kadınlarımızı ferahlatacak işlere harcamanı bekliyor. O kadar parayı oralara saçacağına, asgari ücretten vergiyi kaldırıp, üç kuruşa çalışan emekçilerimizi rahatlatmanı bekliyor. O kadar parayı milletten intikam almak için değil, millete hizmet için harcamanı bekliyor.

Ama madem milletin sesini duymuyorsun,  inat ettin, parayı betona gömmeye kararlısın; O zaman kanal yapmak yerine, bari depremle burun buruna yaşayan İstanbul'da kentsel dönüşüm seferberliği başlat,  en azından İstanbulluya bir faydan dokunsun...

"Gençlerimizin mürüvvetleri damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı"

Aziz milletim; Saray bürokrasisine esir düşen Sayın Erdoğan, bu kadar hayati bir iş için, kimseye danışmıyor, kimseye bir şey sormuyor. Ama geçen yine gençlere takmış, onlara soruyor: Ne diyor biliyor musunuz? "Neden evlenmiyorsunuz?" diyor. Haydiiii, buyur buradan yak... Sayın Erdoğan;  Nasıl ki çalışanlar emeklilikte saraya takıldıysa, pırıl pırıl gençlerimizin mürüvvetleri de, damadının dahiyane ekonomi politikalarına takıldı. Sorarım sana, ekonominin hali ortadayken, gençler neye güvenip de evlenecek? Öyle bir Türkiye yok Sayın Erdoğan.

"İş buldun da evlenmediler mi?"

Benim gençlerimin hayatı, Ak Partili yönetici çocuklarının, Ak Partili ajansçı gençlerin hayatı gibi değil. Babasının, annesinin biriktirdiği üç kuruştan, harçlık almaktan mahcup düşmüş bir gençlik var karşında.  Geline bilezik takamayacak, beyaz eşya, koltuk, yatak, halı alamayacak durumda aileler var karşında. Bu gerçekler orta yerde dururken, bir de alay eder gibi sormak ayıptır. Neden evlenmiyorlarmış... İş buldun da evlenmediler mi?  Geleceğe güvenmelerini sağladın da, yuvalarını kurmadılar mı?  Karınlarını doyurdun da, onlar, "Ben de evlenir, evlatlarımı büyütürüm" demediler mi? Bu işin sorumlusu sizsiniz ama oralı olmayıp,  bir de çaresiz gençlerimin yüzüne mi vuruyorsunuz? Ayıptır ayıp.

Dava arkadaşlarım, İktidardakiler hayal dünyalarında mutlu mesut yaşarken; dünyada yepyeni bir döneme giriyoruz. Artık alıştığımız, bildiğimiz anlamda küreselleşme dönemi bitti.  Korumacılık duvarlarının daha da yükseldiği bir döneme giriyoruz. Bu ne demek?  Bu, dış ticarette işler daha da zorlaşacak demek.  Bunun sonucu olarak da, dış ticaretini geliştiremeyen ülkeler çok daha büyük sorunlarla boğuşacak demek. Türkiye bunun önlemini bir an önce almalıdır. Bakın, geçen sene sanayicimiz ve ihracatçımız var gücüyle çalışmasına rağmen, ihracatımız %3 bile artmadı.  Neden?  Çünkü artık karşımızda, eski küresel ticaret düzeni yok.  İhracata dayalı büyüme, eskisi kadar kolay değil.  Gelişmekte olan ülkelerin, ucuz iş gücünden doğan maliyet avantajıyla ihracat yaptığı dönem sona eriyor.

Çin'in, İsrail'in ihracatının üçte birini, yüksek teknolojili ürünler oluştururken, bizim ihracatımızda, yüksek teknolojili ürünlerin oranı yüzde beş bile değil.  Tam da o yüzden, inşaat projelerini bir kenara bırakıp, ürettiğimiz ürünlerin teknoloji seviyesini nasıl yukarıya çekebileceğimize bakmamız lazım.  Rekabetçi olduğumuz sektörlerdeki, teknoloji dönüşümünü nasıl gerçekleştirip,önümüzdeki döneme sektörlerimizi, nasıl hazırlayacağımızı düşünmemiz lazım.

Geçen sene, bu dönüşümü nasıl yapabileceğimize dair birçok çözüm önerdik.  Bu sene de önermeye devam edeceğiz.  Bu ülkenin kaynakları çok değerli ve her projeye,hele ki Kanal İstanbul gibi zihni sinir projelere, yetecek durumda değil. O yüzden bizim artık sürdürülebilir, bu ülkenin insanına yakışır işleri sağlayan bir yola girmemiz lazım. Toprağı kazıp inşaata bel bağlamak yerine, doğru eğitim ve istihdam politikalarıyla, bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine bel bağlamamız lazım.

Değerli milletvekilleri; İhracatımızın çok önemli bir bölümü Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerine. Dolayısıyla, dış politikada attığımız her adımın, dış ticaretimizde bir karşılığı var. Az önce Mısır örneğini verdim. O yüzden dış politikamızı, iç siyasete malzeme etmek yerine, dış ticaretimizi büyütmek üzerine kurmak zorundayız. Tam da bu yüzden, Irak'tan Libya'ya kadar, geniş bir yelpazedeki iş fırsatlarını, Sayın Erdoğan'ın egosu ve kişisel husumetleri uğruna feda edemeyiz. Eğer fırsatları iyi değerlendirip doğru eğitim, istihdam ve dış politika adımlarını atarsak, iş insanlarımız Türkiye'yi bölgenin sanayi ve teknoloji üssü haline getirebilir.  Bu imkanlarla gençlerimiz de, bu bölgedeki diğer ülkelerin gençlerine rol model olur.  Dünyada yeni bir dönem başladı.  Ve eski dönemin ezberleriyle, geleceğin Türkiye'sini inşa edemeyiz.

"Kendileri itiraf ediyor Türkiye artık kolluk kuvvetleriyle güvenin tesis edilebildiği bir ülke değil."

"Şımarık petrol zengini dostlarımıza stratejik kurumlarımızı yok pahasına satarak çarkı döndürmeye çalışırsınız. Milletimiz bunu hak etmiyor. İnsanlara öncelikle bu ucube sistemi değiştireceğimizi, İyi Parti'nin iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi kuracağını anlatın."

"Bugün bir buhranın ortasındayız ama umudu konuşacağız. İyi Parti olarak kavga olarak kaynaşmayı yücelteceğiz. Türk milleti bir karanlık içinde çıkış yolu arıyor. Yolu gösteren ışığı biz yakacağız."

"Önce millet memleket diyenler ayağa kalkın. Çalışacak yorulacak uykusuz kalacağız. Çünkü bu aziz millet refahı da huzuru da hak ediyor. Durmadan, yorulmadan koşacağız. Türkiye'yi iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemle şereflendireceğiz."

GÜNCEL
Gaziantep'te 2+1 daire icradan satılıktır
Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde bulunan 2+1 daire icradan satılığa çıkarılıyor.
GÜNCEL
Uşak'ta mahkemeden satılık arsa!
Uşak Fevziçakmak Mahallesi'nde 620 m2 arsa mahkemeden satılıktır.
GÜNCEL
Eskişehir'de 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
Eskişehir il sınırları içerisinde 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
YAŞAM
Bursa'da balıkçıların ağına takıldı! Herkes heyecan içinde...
Türkiye'nin beşinci büyük gölü İznik Gölü'nde gümüş balığı avlayan balıkçıların ağlarına tarihi b...
SPOR
Bursaspor 8 maçtır İstanbulspor'a yenilmiyor
Bursaspor, TFF 1. Lig'in 32. haftasında karşılaşacağı İstanbulspor'a karşı 8 maçtır mağlubiyet yü...
TÜRKİYE
Kars'ta koronavirüs buzağıları öldürdü
Kars'ta ishal şikayetiyle sahipleri tarafından veterinere getirilen buzağılarda koronavirüs tespi...
T-Rex dinozorlarıyla ilgili şaşırtıcı keşif!
Türkiye Ulusal Ajansı sözleşmeli 80 personel alacak
Beykoz Belediyesi 55 Zabıta Memuru alıyor
TBMM Başkanı Şentop ve Bakan Selçuk, Bursa'da çocuklarla online buluştu

En Çok Okunan Haberler

Kripto parada her şeyini kaybeden emlakçı ca...

İstanbul, Kağıthane'de evini satıp tüm parasını krip...

Bursa'da denizin ortasında can pazarı!

Marmara Denizi'nde motordan kaynaklı su alan teknede...

Bursa'daki tarihi türbede isyan ettiren olay!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 600 yıl önce İshak Paşa'n...

8 ilde Thodex operasyonu: Çok sayıda gözaltı

Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğ...

Gazi Meclis 101 yaşında! 23 Nisan kutlu olsun!

Bugün 23 Nisan... Millet egemenliğine adım attığımız...

Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten talebi

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişle...

4 ilde FETÖ operasyonu: Fetullah Gülen imzal...

İstanbul merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenle...

Gülben Ergen: Tepetaklak olduk!

Son bir haftada tüm dünyada sert düşüş yaşayıp, hızl...

Bursa'da korona gölgesinde 23 Nisan!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamala...

Neden Bitcoin 2021'in en düşük seviyesinde? ...

Geçtiğimiz hafta 2 trilyon dolarlık işlem hacmini ge...

Statü değişiyor: 51 il daha büyükşehir beled...

2024'te yapılacak olan yerel seçimler öncesi dikkat ...

Bursa'da evsiz kadınla ilgili sevindiren gel...

Bursa'da kalacak yeri olmadığı için kapalı pazar yer...

Mudanya'da 23 Nisan coşkusu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocukla...

Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in ağabeyi...

Kripto para alım satımı yapılan Thodex'in sahibi Far...

Yalın ayak Elon Musk'tan Mars açıklaması

Dün gece online bir toplantıya katılan SpaceX ve Tes...