Altın alacaklar dikkat! Darphane üretime yeniden başladı

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, "Kuyumculardan giden tüm altın talepleri, Darphane Genel Müdürlüğü tarafından hızla karşılanıyor. Ayrıca, darphanenin 1 gramlık altın üretimine yeniden başladığını da belirtmek isteriz." dedi.

EKONOMİ, 04 Haziran 2020 Perşembe, 15:59
Altın alacaklar dikkat! Darphane üretime yeniden başladı

Atayık,  altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

1 Haziran'la birlikte birçok farklı sektörün yeniden ticarete başladığını hatırlatan Atayık, pandemi sonrası normalleşme adımlarında yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

40 bin işletmeden oluşan Türk kuyumculuk sektörü ve tarihi merkezi Kapalıçarşı'nın da yeniden "merhaba" dediğini aktaran Atayık, "23 Mart'ta virüsle mücadeleye destek vermek amacıyla tarihinde ilk kez bu kadar uzun süre, tam 70 gün kapısına kilit vurulan tarihi yapıyla sadece Kapalıçarşı değil, etraflarındaki hanlar ve çarşılar da kapatılmıştı.

Çarşıyla birlikte bir anlamda kuyumculuk sektörü de ticarete uzun bir mola vermişti. Her ne kadar üretim Kuyumcukent, Vizyon Park ve Yenibosna bölgesine taşınsa bile Kapalıçarşı, perakende ve toptan ticarette sadece kuyumculuğun değil, birçok farklı sektörlerin de değişmez merkezi olmaya devam ediyor." diye konuştu.

"Kapalıçarşı'nın iki aydan fazla bir süre kapalı kalmasıyla altında piyasadaki oyuncuların azlığı nedeniyle sağlıklı bir fiyat oluşamıyordu." diyen Atayık, altının alış ve satışı arasındaki makasın açıldığını hatırlattı.

1 Haziran tarihiyle birlikte Çarşı'nın ve işletmelerin açılmasıyla birlikte daha rekabetçi fiyatların oluşacağı bir döneme girildiğini ifade eden Atayık, bu nedenle altının alış ve satışı arasındaki makasın kapanmasını beklediklerini söyledi.

'YASTIK ALTINDAKİ ALTIN BİRİKİMLERİ ORTAYA ÇIKARABİLİR'

Atayık, ABD ve Avrupa'da çarkların yeniden dönmesi için açıklanan teşvik paketlerinin ve Kovid-19'la ilgili olumlu veri akışının finans piyasalarının yeni aya pozitif olarak başlamasına neden olduğunu söyledi.

Atayık dolardaki fiyat hareketleri ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Piyasada her bollaşan meta gibi, likidite olarak bu kadar doların sürülmesi doğal olarak bir değer kaybına yol açıyor. Daha önce 103'e çıkan dolar endeksi, protestoların devam etmesi, yeni teşvik paketi ve Amerika'daki işsiz sayısının 40 milyonu geçmesinin de etkisiyle 97'ye kadar geriledi. Dolardaki bu gerileme gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini de olumlu etkiliyor."

İç piyasada ise kademeli normalleşme sürecine geçiş izni veren hükümetin, diğer yandan da piyasada talebin oluşması amacıyla kamu bankalarının önderlik ettiği konut, taşıt, tatil ve sosyal hayatı destekleme alanında cazip kredi seçeneklerine öncülük ettiğini anlatan Atayık, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar görülmemiş cazip faiz oranları ve ödeme seçenekleriyle teşvik paketi açıklandı. Kuşkusuz, bu faiz oranları etkilediği geniş alanlar nedeniyle hem ekonomiye canlılık getirecek, hem de birçok vatandaşımız, ertelenen taleplerini hayata geçirmek, bu teşvik paketlerini değerlendirmek amacıyla yastık altındaki altın birikimlerini ortaya çıkarabilir."

'ABD'DEKİ PROTESTOLAR ALTINA YARIYOR'

Altın ve döviz alanında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kararlı politikaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) zamanında ve hızlı müdahaleleri, gerek Katar'la yapılan swap anlaşması, yeni anlaşma beklentileri ve altın ve dövize getirilen vergiler nedeniyle iç piyasada spekülatif hareketlerin azaldığı bir dönemden geçiyoruz."

Tüm dünyada olduğu gibi dolar kurunun, Türkiye'de de düşüş trendi içerisinde olduğunu aktaran Atayık, "Altının onsu ise bir süredir, 1,720- 1,740 dolar arasında gidip geliyor. Zaman zaman 1,700'ün altına ve 1,750 bandını aşsa da özellikle fon yatırımcılarından gelen satışlarla birlikte gerileyebiliyor. Amerika ve Avrupa'nın yeni teşvik paketleriyle parasal genişleme politikalarını sürdürmesi, zaman zaman durulsa da ABD-Çin Ticaret Savaşları'nın gündemin ilk sıralarında yer alması ve Amerika'da bir hafta önce başlayan protestolar, finans piyasalarındaki bahar havasına rağmen altına yarıyor." ifadelerini kullandı.

'ÇEYREK ALTIN 2 HAZİRAN'DA 608 TL'YE KADAR DÜŞTÜ'

Atayık, mevcut süreç nedeniyle analistlerin ve uzmanların haftalardır beklediği 1,700 ve daha da altına doğru sarkan düzeltme hareketlerini altının onsunda görülemediğini söyledi.

Ancak, ticaret savaşları, parasal genişleme ve düşük faiz politikalarının devamı sinyallerine rağmen özellikle geçtiğimiz günlerde açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) beklentilerden iyi gelmesiyle altının ons fiyatlarının aşağıya doğru baskılandığını aktaran Atayık, şöyle konuştu:

"Çeyrek altın ve gram altının ons fiyatlarının 1,720 dolar üstü seviyede olmasına rağmen doların düşüşüne paralel gerilediğini görüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda 396 TL'yi gören gram altın 371 TL, daha önce 640 TL'yi geçen çeyrek altın ise 608 TL'ye kadar geriledi. Veriler bize gram altının son 1 ay içerisinde 391 TL'den 371 TL bandına düştüğünü gösteriyor.

Benzer veri grafiğini çeyrek altında da gözlüyoruz. 7 Mayıs'ta 640 TL'yi gören çeyrek altın ise 2 Haziran'da 608 TL'ye kadar düştü.

Analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1,740 destek seviyesinin aşağıya doğru kırılmasının ardından finans piyasalarındaki pozitif yansımalarla dün ons altının 1,710 ve akabinde 1,700'ün altına gerilediğine dikkati çekiyor.

Analistlere göre ons altında 1,694 ve 1,683 sonraki destek bölgeleri olarak takip edilebilir, olası tepki alımlarında ise 1,713 ve 1,725 seviyeleri yeni direnç noktaları oluşturabilir.

'ALTINDA FAKLI BİR TABLO ORTAYA ÇIKARABİLİR'

Mustafa Atayık, açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin biraz üstünde kalması nedeniyle dolardaki düşüş trendinin yerini yükselişe bıraktığını aktararak, şöyle devam etti:

"Analistlerin görüşü, kısa vadede gram altında 380-365 TL, çeyrek altında dolar kurundaki düşüşün de etkisiyle 620- 585 TL bandının takip edilebileceği şeklinde...Altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde dar bir bant aralığında dalgalanması bekleniyor. Piyasalar henüz Amerika'daki protesto gösterilerini fiyatlara yansıtmadı. Bu olayların kontrolden çıkarak arzu edilmeyen boyutlara evrilmesi durumunda ise altın ve döviz fiyatlarında farklı bir tablo ortaya çıkabilir."

GÜNCEL
Bakan Pakdemirli enkazdaki kişiyle konuşuyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altında kalan yaralı vatandaşla telefonda konuşuyor.
GÜNCEL
30 Ekim corona virüs tablosu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından corona virüste son verileri paylaştı.
GÜNCEL
Ege Denizi'nde bir deprem daha
Ege Denizi'nde Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında saat 18.14'te 5,1 büyüklüğünde bir deprem mey...
GÜNCEL
Milli Eğitim Bakanı duyurdu! İşte deprem sonrası okulların durumu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, deprem sonrası yaptığı açıklamada, "Okullarımızla ilgili sıkıntı...
GÜNCEL
İzmir'den yüreklere su serpen haber! İşte sağ çıkanların sayısı
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, şiddetli depremin ardından 10'un üzerinde binanın yıkıldığını, 7...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini hemen sorgulayın
Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yoğu...
Kandilli Müdürü: Depremde 30-40 kilometrelik bir fay hattı kırıldı
Dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen'den üzücü haber!
Deprem Yunan adası Samos'u da yıktı!
Korona kimin umurunda! Cadılar Bayramı partisinde polis baskını

En Çok Okunan Haberler

Bursa sallandı!

İzmir'in Seferihisar ilçesinde 6,6 büyüklüğünde depr...

Bu kafayla çok zor! Bursa'da 'korona' eğlenc...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yüzde 84 artış açık...

İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem! Yıkılan bi...

İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merk...

Hangi bölgeler riskli, kaç tane aktif fay ha...

AFAD'ın Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'na göre Bu...

Bursalılar dikkat! Evinizin altından fay hat...

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları ola...

Son dakika! Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Akciğer ve beyninde tepit edilen tümör nedeniyle ted...

Bakan Varank duyurdu: Bursa'ya 250 milyon l...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank dev yatırı...

İzmir'deki depremden kahreden haber! Ölü say...

İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD...

O ülkede 200 gündür koronavirüs vakası görül...

Tayvan, herhangi bir koronavirüs vakasının görülmedi...

'Türk Bayrağı'na saldırı' iddiası! Bursa Büy...

Bursa'da Burulaş ve Özel Halk Otobüslerinin yönetmel...

İzmir'de deprem sonrası deniz taştı!

İzmir'de şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem E...

Merakla bekleniyordu! Muharrem İnce Memleket...

Muharrem İnce, Memleket Hareketi'ni başlattı. Neler ...

Bursa'yı da sallayan depremle ilgili uzmanla...

İzmir Seferihisar'da 6.6 büyüklüğünde bir deprem mey...

Bursa trafiğinde ilginç anlar! 'At koşturur'...

Bursa'da "at koşturur" gibi motor süren bir kişi tra...

Sıfır araç aldı, başına gelmeyen kalmadı

Yıllardır hayalini kurduğu sıfır otomobili kredi çek...