Ankara'da mangal yasağı!

Son zamanlarda piknik amaçlı yakılan mangalların ormanları tehlikeye attığının gözlemlendiğini belirten Ankara Valiliği, bu nedenle kent genelinde belirlenmiş alanların dışındaki ormanlık alanlarda her türlü ateş ve mangalın yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

TÜRKİYE, 20 Ağustos 2020 Perşembe, 18:59
Ankara'da mangal yasağı!

Ankara Valiliği tarafından orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Buna göre Ankara'da belirlenmiş alanların dışındaki ormanlık alanlarda her türlü ateş ve mangalın yakılması yasaklandı.

Valiliğin konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

* 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 69 uncu maddesinin 3'üncü paragrafında "Orman yangınlarını önlemek maksadıyla, orman yangını öncesinde ve yangın esnasında orman idaresi ile diğer kamu kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu, mahallin en büyük mülki idare amiri sağlar. K

* amu kurum ve kuruluşları, mahallin en büyük mülki idare amirinin verdiği talimatları yerine getirmek ve her türlü desteği sağlamakla yükümlüdür." hükmü ile Vali ve Kaymakamların orman yangınlarıyla mücadelede koordinasyonu sağlamak ve bu amaçla gerekli talimatları vermekle görevli oldukları düzenlenmektedir.

* Devlet ormanlarında yapılması yasak fiilleri düzenleyen Mezkûr Kanunun 76'ncı maddesinin ilgili fıkralarında; "Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek, ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak" fiilleri sayılmakta, 110'uncu maddesinde de bu hükme aykırı hareket edenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezasına hükmolunacağı belirtilmektedir.

* Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Görevlilerin Görecekleri İşler Hakkında Yönetmeliğin 31'inci maddesinin "Mevsimin kurak gitmesi halinde yangın tehlikesinin fazla olduğu zamanlarda veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olması gibi fevkalade hallerde Orman İdaresince gösterilecek lüzum üzerine, mahallin en büyük mülki amiri muayyen bir müddet için ormanlara girilmesini men ve bu sahalardaki orman içi her türlü faaliyetin tatilini emredebilir." hükmi ile Vali / Kaymakamlara yangın tehlikesinin arttığı dönemlerde ormanlara girilmesi belirli bir süreyle sınırlandırma yetkisi verilmektedir.

* Doğal zenginliklerin başında gelen ormanlarımızın yangınlara karşı korunması amacıyla ilgi Genelge gereği, mevsimsel veya insansal faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla Valiliklerimiz talimatlandırılmıştı.

* Öte yandan, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak ile anız ve benzeri bitki örtüsü yaktıkları, bu durumunda hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot/çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu görülmektedir.

* Yönetmeliğin 32'nci maddesinde; il ve ilçelerde Vali ve Kaymakamların başkanlığında Orman İşletme Müdürü / Bölge Şefi, Emniyet Müdürü, Jandarma komutanından müteşekkil "Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun" kurulacağı, gerek duyulan hallerde diğer kurum ve kuruluşlardan da bu komisyona temsilci çağrılabileceği hususuna değinilmektedir. Bu kapsamda Ankara İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu 22.04.2020 tarihinde 1 Nolu kararı almıştır.

* İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda 10.08.2020 tarih ve 13688855-000-E.41780 sayılı yazımız ile ormanlık alanları bulunan ilçelerimiz başta olmak üzere Kaymakamlar Başkanlığında ilgili kurumlar ile toplantılar yapılması emredilmiş olup;

* Genelge doğrultusunda yukarıda belirtilen hususlara ilave olarak, Ankara ili dâhilindeki tüm ilçelerde Kaymakamlar başkanlığında yapılan toplantılar sonucu oluşan teklifler komisyonumuzca değerlendirilerek, Ankara ili Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu 14.08.2020 tarihinde aşağıda belirtilen kararları almıştır.

* Orman Kanunu'nun 76'ncı maddesinde yer alan "Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır" hükmü uyarınca Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları, Şehir Ormanları, Milli Parklar ile Tabiat Parklarından ekli listede belirtilen kontrollü alanlar hariç ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında her türlü ateş yakılması yasaklanmıştır.

* Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen ve karar ekinde listelenerek ilan edilen piknik mesire yerleri, milli parklar ve tabiat parklarında 31.10.2020 tarihine kadar saat 20.00'dan sonra mangal / semaver / ateş yakılması yasaktır.

* Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü (bağ ve bahçe artığı ot, dal vb.) yakılmasına kesinlikle yasaktır.

* Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılması yasaktır.

* Yüksek risk barındıran ormanlık alanlara, İlçe Kaymakamlarınca ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, yangın riskinin yüksek olduğu (meteorolojik açıdan yüksek sıcaklık ve düşük nem) günlerde sınırlı sürede girişler kısıtlanabilecektir.

* Mangal / semaver / ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte uyulması gereken kurallara ilişkin bilgilendirici mahiyetteki el ilanı ve broşür dağıtımı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bilboardlarda kullanılacak görseller, anonslar, vb. araçlarla vatandaşlarımızın konuya ilişkin duyarlılığının arttırılması Orman Bölge Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce sağlanacaktır.

* Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli bir şekilde yürütülecek devriyeler ile yukarıda belirtilen hususların kontrol edilmesi ve gerekli uyarıların vatandaşlara yapılması sağlanacaktır.

* Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler titizlikle yapılacaktır. Belirtilen tedbirler ilçelerde bizzat Kaymakamlar ile emirleri altındaki kolluk kuvvetleri ve diğer görevlilerce takip edilecektir.

* İlgili birimlerle iş birliği ve koordinasyon sağlanarak konuya ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi ve yukarıda alınan kararların kamuoyuna, ilgili kurum ve kuruluşlarca duyurulmasına komisyonumuzca karar verilmiştir.

GÜNCEL
Murat Hüdavendigar, Kosova'dan sonra Bursa'da da anıldı
Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahı olan 1....
GÜNCEL
NASA: Dünya'nın Güneş'ten gelen ısıyı tutma miktarı 14 yılda iki kat arttı
NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Dünya'nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının "...
DÜNYA
BM Myanmar Özel Temsilcisinden, Güvenlik Konseyi üyelerine 'tek ses olma' çağrısı!
Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, BM Güvenlik Konseyi...
DÜNYA
Koronavirüs salgınında son 24 saat
Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 2 milyar 540 milyon dozu...
DÜNYA
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca'nın AB'ye 50 milyon doz aşı sağlamasına hükmetti
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca firmasının Avrupa Birliği'ne (AB) 27 Eylül'e kadar 50 milyon doz y...
TÜRKİYE
Bakan Ersoy'dan Rusya'nın uçuş kararıyla ilgili açıklama
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın 22 Haziran itibarıyla uçuşları tekrar başlat...
Yeşil kategoride aranan terörist teslim oldu
Şentop'tan '10 bin dolar alan siyasetçi' açıklaması!
4. Yargı Paketi yarın TBMM'ye sunulacak
Bakan açıkladı! PTT'de yeni dönem

En Çok Okunan Haberler

Biontech'le ilgili çarpıcı iddia: Sperm sayı...

Yurtdışındaki bazı çalışmalarda mRNA aşılarının sper...

Bursa'da trafo patladı, 3 köy evi küle döndü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde trafonun patlaması netic...

Korona nedeniyle düğünlerde yasaklanmıştı! Y...

Nikah törenleri ile düğünler, 1 Haziran tarihinde ba...

Bursa'da aşırı hızın sonu... Durağa daldı, 1...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Aşı kuyruğu! Bursa'da hastanelerin önü doldu...

Bursa'nın Gemlik ve Mudanya ilçesinde aşı yaşı 40 ol...

Yok böyle nankörlük... Bursa'da üzülüp işe a...

Bursa'da 20 gün önce işe başladığı çay ocağındaki pa...

Altın ve doları olanlar dikkat: Kritik gün!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altın üz...

Bursa'da korkunç kaza! Karşı şeride uçup baş...

Bursa'da aşırı sürat nedeniyle kontrolden çıkan otom...

Ortalık savaş alanı... Bursa'da polise vurup...

Bursa'da polisin dur ihtarına uymayan sürücü bir pol...

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 1'i bebek 2 ağır ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen kazada kont...

Bursa'da zincirleme kaza! Çok sayıda yaralı var

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen ve 3 aracın ...

Altın yükselecek mi, düşer mi? Uzmanlardan ç...

Vatandaşlar ve yatırımcılar altın neden düşüyor soru...

Flaş haber....'Yerinde aşı uygulamasına başl...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Üretimin devamlılığı ...

Bursa'da korkunç anlar! Otomobilin durağa da...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...