Babacan'dan Bahçeli'ye 'Krizlerin Ortağı' yanıtı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara'da partisinin Kahramankazan ilçe kongresinde konuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün TBMM'de düzenlediği grup toplantısında kendisine yönelik kullandığı ifadelere yanıt verdi.

SİYASET, 19 Ekim 2021 Salı, 16:56
Babacan'dan Bahçeli'ye 'Krizlerin Ortağı' yanıtı

'Sayın Bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekrandan uzak tutmak lazım'

"Krizlerin ortağı Sayın Bahçeli 'Krizlerin ortağı' dememize çok alınmış olacak ki grup toplantısından cevap vermiş. Üslubu malum. Sayın Bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekranlardan uzak tutmak lazım. Hakaretlerine cevap vermeyeceğiz. Kendisine sormak istiyorum: Krizlerin ortağı değil misiniz? Bugüne dek bu milletin hayrına, menfaatine ne iş yaptınız? Türkiye'nin ekonomisine, hukukuna hangi katkıda bulundunuz?"

'Bugün ak dediğine yarın ne diyeceği belli olmayanın lafına güven olmaz'

Bahçeli'nin farklı tarihlerde yaptığı "Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz" ve "Milliyetçi Hareket Partisi sözünün eridir. 2023'te cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır" konuşmalarını kürsüden izleten Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim alınız ak, başımız dik. Hiç kimse bizi tutarsızlıkla suçlayamaz. 2001'den bu yana söylediğim, açıkladığım her şeyi ortaya koysunlar. Altına bugün tekrar imza atarım. Sayın Erdoğan'la ilgili böylesine ağır ithamlarda bulunup, dönüp dolaşıp 'Bizim adayımız Erdoğan'dır diyen bir zihniyet güven oluşturabilir mi? Ne dediği belli olmayan, dün kara dediğine bugün ak diyen, bugün ak dediğine yarın ne diyeceği belli olmayanın hiçbir lafına güven olmaz. O nedenle Sayın Bahçeli'nin herhangi bir sözünü güvenilir bulmak mümkün değil."

'Cumhur İttifakınız, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'yle cumhuru batırdı'

"Sayın Bahçeli'ye sesleniyorum: Size ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Hiç kaçış yok. 2001'de bu ülkeyi, bu milleti fakirleştirdiğiniz krizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Yazar kasalar Başbakanlık binasının önüne atıldığında, çalışma odanız o binadaydı. Millet açlıktan, yoksulluktan bitap iken başbakan yardımcısıydınız. Tek gecede 20'ye yakın banka battığında Devlet Planlama Teşkilatı'ndan sorumlu başbakan yardımcısıydınız. Millî gelirin üçte birini kaybettiğimiz hükûmetin ortağısınız. O tarihte gecelik faizler yüzde 7500'ü görmüştü. Yıllık enflasyon yüzde 70'leri geçmişti. Siz o enflasyona da yüksek faizlere de ortaktınız. Bugün ise vatandaşlarımızın boğuştuğu ekonomik ve hukuki krizlerin mimarısınız. Kaçış yok, kaçamazsınız. Cumhur İttifakınız, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'yle cumhuru batırdı."

'Sayın Bahçeli ülkeden habersiz, yerlerinden kalkmıyorlar'

"Çiftçimiz 'Ben hayatımda böyle bir dönem yaşamadım' diyor. Esnafımız 'Bu kadar büyük bir krizle karşı karşıya kalmadık' diyor. Sayın Bahçeli 'Kriz yok' diyor. Gerçekten ülkeden habersiz. Zaten bu hükûmet küçük büyük ortaklarıyla gerçekleri inkâr ettikleri için ülkenin sorunlarına çözüm bulamıyorlar. Ankara'da kapalı kalmasalar, bizim gibi gezseler, esnafla çiftçiyle dertleşseler belki görecekler ama yerlerinden kalkmıyorlar."

'Sayın Bahçeli, eserinizle övünmeye devam edin'

"Bugün en zengin ile en yoksul arasındaki fark 26 kata çıktı. Taraflı cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi başladı başlayalı, 3 milyon 200 bin kişi ilave olarak yoksulluk seviyesinin altına düştü. Sayın Bahçeli görmüyor mu? Açlık sınırının altında bir asgari ücret var. Sayın Bahçeli, bunlar sizin eseriniz. Öyle başarılı olduğu zaman 'sahipleneyim', kriz çıktığı zaman 'inkâr edeyim' yok... Siz 'Kriz yok' deyin ve eserinizle övünmeye devam edin..."

'Yine ortağı olduğu krizlerden ülkeyi biz çıkaracağız'

"Sayın Bahçeli, ittifak ortağı olduğunu unutmasın. Krizlerin ortağı olduğunu unutmasın. Bizlere sataşarak, hakaret ederek sorumluluktan kaçamaz. Ülkemiz bu hale düştüyse, Sayın Bahçeli ülkenin bütün sorunlarının sebebine ortaktır. Ama kendisine iyi haberim var: Tıpkı 2001'de onun ortağı olduğu krizden ülkeyi çıkarttığımız gibi; yine ortağı olduğu krizlerden ülkeyi biz çıkartacağız."

'Sayın Erdoğan; gücümüze, itibarımıza ve bağımsızlığımıza verdiğiniz zararın farkında mısınız?'

Ayrıca kürsüden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Para; tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler" ifadelerini kullandığı bir videoyu ve Türk Lirası'nın ABD doları karşısındaki değer kaybının grafiğini yayınlayan Babacan şöyle devam etti:

"Madem para bir ülkenin gücünü, itibarını ve bağımsızlığını simgeliyor; siz niye paramızı yere düşürüyorsunuz, pul ediyorsunuz? 2003-2015 döneminde dolar yıllık ortalama yüzde sadece 3,3 artmış. Bu artıştan ne gücümüze ne itibarımıza ne de bağımsızlığımıza zeval gelir. 2018-2021 arası kur yıllık ortalama tam yüzde 22 artmış. Bu sabah baktığımda dolar 9 lira 25 kuruşun üstünde idi. Bizim 1 liramız neredeyse doların onda birine inmiş. Sayın Erdoğan'a soruyorum: Gücümüze, itibarımıza ve bağımsızlığımıza verdiğiniz zararın farkında mısınız?"

'Ekonomimizin dünyada 21. sıraya düşmesi hezimetin resmidir'

"2002 yılında ekonomiyi devraldığımızda Türkiye dünyanın 21. büyük ekonomisiydi. Biz ne yaptık? Sıraları aştık, 2015'te 16. büyük ekonomi haline geldik. 2015'te yönetimden ayrıldık, ortak akıl ve istişare bitti. 2021 yılında bu yılın kurlarıyla hesap ettiğimizde Türkiye yine dünyanın 21. ekonomisi haline düştü. Bu, hezimetin resmidir. Bu resim, Sayın Erdoğan'ın eseridir. Sayın Bahçeli de buna ortaktır."

'Koskoca ülke koca bir Survivor seti gibi'

"Bugün 30'lu yaşlarının ortalarında olan arkadaşlarım çok iyi hatırlar. Gençler, sırt çantasını alıp harçlıklarından biriktirdikleri parayla Avrupa turu yapıyordu. Şimdi bırakın yurtdışında gezmeyi, bugün gençler kendi ülkelerinde kalacak yurt bulamıyor, ev kiralarını ödeyemiyorlar. Sadece gençler değil arkadaşlar, her yaştan insan 'Geçinemiyoruz' diyor. Senelerce kamuya hizmet ederek çalışmış memurlarımıza, emekliliğinde reva görülen hayat, açlık.  'Emeklilik hayali' diye bahsedilen sohbetler bile yok oldu. Emeklilerin şimdiki hayali; elektrik faturasını ödeyebilmek, doğal gaz faturasının altından kalkabilmek, ay sonunu getirmek. Koskoca ülke koca bir Survivor seti gibi. Üç kuruşla hayatta kalmaya çalışan insanların ülkesi olduk."

'Bizim dönemimizde mısır tarlasında çalışanlar 1 ayda oyun konsolu alabiliyordu'

"Telefon, tablet ve oyun konsolu gibi ürünlerin fiyatlarında inanılmaz bir artış var. Play Station'ı, iPhone'u gençlere lüks görmek bize düşmez. Gençlerin hakkıdır. Bunlar lüks değil. Geçtiğimiz günlerde YouTube'da bir videomuzun altında bir vatandaşımız demiş: Bizim ekonomi yönetiminde olduğumuz dönemde, "Yazları mısır tarlasında günlük 75 lirayla çalışıp, bir ayda en son model oyun konsolunu alabilmiştim' diyor. 'Ama şu anda bir doktor, bir aylık maaşıyla alamaz' diyor. Biz gençlerin dünyadaki akranlarıyla benzer hayatlar yaşayacağı, benzer hayaller kuracağı bir Türkiye istiyoruz."

SPOR
Frutti Extra Bursaspor'dan flaş açıklama
Frutti Extra Bursaspor: "Basketbol Kulüpler Birliği'nin kurulması noktasında fikir birliğine varı...
GÜNCEL
İnegöl'de 11 milyonluk yatırım için imzalar atıldı
İsaören Mahallesinde İsaören ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile TKDK iş birliğiyl...
GÜNCEL
Osmangazi'de su kesintisi
Bursa'nın Osmangazi ilçesinde su kesintisi olacak
EKONOMİ
Gram altın fiyatlarında yeni rekor
Gram altın küresel altın fiyatlarındaki yatay hareketlere rağmen yurt içinde dolar/TL'nin yüksek ...
ASAYİŞ
Bursa'da feci kaza! Kadın sürücü büyük şok yaşadı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde kavşakta cipe çarpan motosikletin sürücüsü Murat Karakoç (29), ağır ya...
GÜNCEL
Bursa'da ayı kurtarma operasyonu
Bursa'da dereye düşerek yaralanan ayı, İnegöl Belediyesi, Jandarma ve Orman Genel Müdürlüğü ekipl...
Tamer Karadağlı'ya gönderme! Bir anda arkasını döndü
Bursa Şehir Hastanesinde kapalı akciğer kanseri ameliyatları başladı
Son dakika... Yemeksepeti çöktü
Bakan Karaismailoğlu'ndan zam açıklaması: Yüzde 20 ile yüzde 70 aralığında!

En Çok Okunan Haberler

Kepazelik... Cinsel organını gösteren tacizc...

Sultangazi'de iddialara göre bir kadına cinsel organ...

900 çalışanını Zoom üzerinden 3 dakikada kov...

İnternet üzerinden mortgage kredisi veren Better.com...

Sedat Peker'in avukatı Barkın'dan 'gözaltı' ...

Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, daha önce yaptı...

Motorine zam geldi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere moto...

Bursa'da akıma kapılan işçiyi toprağa gömdüler

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çalışırken akıma kapılan ...

Akaryakıtta zam beklentisi! Uzman isim açıkl...

Döviz kurlarındaki yaşanan yükselişin ardından, ay b...

İstanbul'da güpe gündüz "pes" dedirten olay!...

Esenyurt'ta bir şahıs, sokak ortasında pantolonunu i...

Bakan Karaismailoğlu'ndan zam açıklaması: Yü...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bil...

Instagram'dan yeni duyuru! Merakla beklenen ...

Instagram, gençler için adım atıyor. Instagram'ın ba...

Prof. Dr. Ceyhan: 'Aşılı, aşısız herkese izo...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyo...

Bursa'da kilometrelerce kuyruk... 'Çok memnu...

Uludağ'dan gelen ucuz ve doğal suyu bidonlarına dold...

Dolandırıcıların yeni tuzağı: 'Karekod' uygu...

Pandemiyle birlikte çok sık kullanılmaya başlanılan ...

Bursa'ya 100 yataklı Spastik Çocuklar Hastanesi

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye'n...

Görülmemiş olay! Düğünde damada pompalı tüfe...

İstanbul Beylikdüzü'nde dünya evine giren bir çiftin...

Asgari ücrette ikinci toplantı başladı! Türk...

Doğrudan 7 milyon vatandaşı dolaylı olarak birçok ça...