Bakan Koca müjdeyi canlı yayından verdi! Yerli aşı üretimi ekimde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında yaptığı açıklamada, "Yerli aşı, acil kullanım onayına başvuracak düzeye gelmiştir. Ekim ayında seri üretim başlıyor" ifadesini kullandı.

GÜNCEL, 09 Eylül 2021 Perşembe, 18:25
Bakan Koca müjdeyi canlı yayından verdi! Yerli aşı üretimi ekimde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 100 milyon doza ulaşılmasının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca'nın açıklamasından satır başları:

Kutlanmaya değer bir gün saat 12.54'de toplam aşı dozu sayısında 100 milyona ulaştık. Aşı kampanyamız 13 Ocak'ta sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımıza örnek olmak üzere ilk aşıyı olmasıyla başlamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim. 100 milyon doz 84 milyona hayırlı olsun.

100 milyonuncu doz aşı Kocaeli Gebze'de bir hastanemizde yapıldı. 36 yaşındaki yurttaşımıza, aşıyı uygulayan hemşire arkadaşımıza, aşıyı uygulayan doktorumuza teşekkür ediyorum.

100 milyon doz ortak ve büyük bir başarının adıdır. 100 milyon doz için milyonlarca insan karar verdik harekete geçtik. Kararıyla, emeğiyle katkısı olan herkesi kutluyorum. Yeri geldiğinde yüksek yaylalara çıkan, aşı yapmak için tarlalara giden, aylarca dağ tepe demeden görev yapan sağlıkçı arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Salgına karşı daha fazlasını yapanların da başarısıdır 100 milyon doz. Açıklamaları ve saygınlıklarıyla aşılama sürecinin güç kaynağı olan bilim insanlarımıza hürmetlerimi sunuyorum. Bilim Kurulumuzun öncülüğünden daima gurur duyuyoruz.

Geldiğimiz nokta çok yüksek bir aşılanma hızının mümkün olduğunu gösteriyor. Bizler 84 milyon daha da güçlü dayanışmayı birlik ruhunu sağlayabiliriz. Bugün ortak hedefimiz toplum bağışıklığı için gücümüzü büyütme günüdür.

Şu dakikalar itibarıyla 100 milyon dozun bir hayli üzerindeyiz. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranı yüzde 63,8, 6 milyon 32 bin kişi ise tam doz aşısını yaptırmış durumda. 100 milyon başarısı büyük bir sonuca hazırlıyor.

Toplum bağışıklığı aşı dozlarının tam olmasıyla sağlanabilir. İlk doz aşısını olup ikinci dozu henüz yaptırmayan 11.3 milyon kişi bulunuyor. İkinci doz aşılarımızı yaptıralım. İlk doz aşının tek başına koruyuculuğu yok.

Beklediğimiz sonucu aşılarımızı tamamlayarak alabiliriz. Aşının zaman kaybetmeden tam doz yapılması hayat kurtarır. İlk doz ilk adımdır. İlk adımdan sonuç almayı ummak yanlış olur. Şu an Covid-19 sebebiyle yatan hastalarımızdan bir kısmı aşıları tam olmayan kişilerdir.

Aşılarınızı gerektiği gibi tamamlar tamamlanmaz vücudumuz hemen o gün güç kazanmış olmayacak. Hastalığı hafif geçirmek için hatırlatma dozu için 2 hafta geçmelidir. Hastanede aktif vakaların yüzde 90'a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir.

Yerli aşı, acil kullanım onayına başvuracak düzeye gelmiştir. Ekim ayında seri üretim başlıyor.

Soru-Cevap 

Yüzde 90'ının üzerinde delta varyantı var. Mu varyantı 2 vaka bildirildi. 2 vaka da İstanbul'da ayaktan takip edilen ciddi sorunu olmayan vaka.

İnaktif aşının takibinde 3.aydan sonra koruyuculuğunun kaybolmadığını koruyuculuğunun azaldığını görerek üçüncü hatırlatma dozunun uygulanması gerektiğine karar verdi. İsrail, Almanya ve ABD'nin de benzer yaklaşımları oldu. MRNA aşıları için hatırlatma dozu gerekli olacak gibi görünüyor. 8-9 ay sonra olabilir. İnaktif aşı olanlar için hatırlatma dozu son derece önemli. 15 milyon inaktif aşı yaptıran vatandaşımız var. 6 milyona yakını hatırlatma dozunu yaptırmış değil. Erken dönemde hızla yaptırmalarını önemsiyoruz. 

12 yaş grubu ile ilgili aşılama oranı yüzde 3'ü geçmedi, oran yüksek değil.

Varyantların sekans analizini yapıyoruz.  Sadece PCR kitleriyle değil sekans analiziyle kesinleştirilmiş oluyoruz. (Vefat ve vaka sayılarının neden yüksek olduğu sorusu) Bizim şu an 18 yaş ve üzeri yatan hastada yüzde 90'ı aşısını tamamlamamış kişiler. Aşısını tamamlamamış kişilerin toplam sayısı 26 milyon. Aşısını tamamlamış kişiler yaklaşık 36 milyon. 36 milyonun yaş ortalaması daha yüksek, ek hastalığı olanlar. Yaş ortalaması 46. 26 milyonun yaş ortalaması daha düşük. 36 milyon aşılanmamış olsaydı var olan hastane yükü, 2,5- 3 kat olacaktı. Bu farklılık neden oluşuyor? Yani aşılama bu kadar olmasaydı vaka sayımız 2,3 kat olacaktı, yaşla birlikte belki 4-5 kat olacaktı. 36 milyonun hastane yükü yüzde 10. Aşı bu kadar etkili. Vatandaşımız bir an önce aşısını olması toplumsal bağışıklık içerisinde son derece önemli görüyoruz. 

(Sahte aşı iddiaları) "Biz aşıları kimlerin yapması gerektiğini biliyoruz. Kime izin verdiğimizi biliyoruz. Bu aşıyı yaptıran birimleri yakın takip ediyoruz dijital ortamda. Bununla ilgili şu an somut bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi. Bununla ilgili olacağını düşünmek istemiyorum. Olursa da müeyyidenin güçlü olacağını. Yapılması gereken uygulamadan çekinmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum."

(Aşı karşıtlığı konusu) Ben o kelimeyi kullanmak istemiyorum. En fazla aşıyı ertelemiş olanlarımız olabilir. Şu an dünyada aşı doz miktarı anlamında 8. sıradayız. Bizden önce Avrupa ülkesi sadece Almanya var. Sanırım Almanya'yı da geçeceğiz. Türkiye olarak aşılama oranımız giderek artıyor. Bu anlamda sorunumuz olduğunu düşünmüyorum.

İnaktif aşılarda koruyuculuğunun 3.aydan itibaren azaldığını biliyoruz. Hatırlatma dozu ile inaktif aşıların 3.aydan itibaren koruyuculuğunu arttırmak gerekiyor.

ASAYİŞ
'Sazan Sarmalı' filmi gibi! Karı-koca 34 vatandaşı dolandırıp tatil yaptı!
Adana'da "dijital sazan sarmalı" yöntemiyle 34 vatandaşın 1 milyon 300 bin lira parasını dolandır...
ASAYİŞ
Başkentte uyuşturucu operasyonu: 290 gözaltı
Ankara genelinde uyuşturucu operasyonu yapıldı. Operasyon kapsamında 290 gözaltının gerçekleştiği...
GÜNCEL
Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası'nda sınav heyecanı
Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası'nda hafta sonu sınav heyecanı yaşandı.
YAŞAM
Gün sayıyor... Karacabey'in yeni gözdesi olacak
Bursa Karacabey Gençlik Merkezi gençlerin yeni gözdesi olacak.
EKONOMİ
Altın düşüşe geçti! 20 Eylül altın fiyatları
20 Eylül Pazartesi haftanın ilk gününde altın fiyatları aşağı yönlü ibreyi gösteriyor. Şu anda 48...
TÜRKİYE
Prof. Celal Şengör hakkında soruşturma
Celal Şengör'ün öğrencisini taciz ettiğini anlattığı video tepkilere yol açmış, öğrenciler ve kad...
Bursa'da sulama havuzuna düşen domuzlar kurtarıldı
Bursa'da uyuşturucu operasyonu! Gözaltılar var
Galatasaray, Alanyaspor'u geçemedi!
Başkentte uyuşturucu operasyonu: 290 gözaltı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kontrolden çıkan kamyonet sulama ka...

Bursa'da kontrolden çıkan kamyonet su kanalına çarpa...

Aşı karşıtı gazeteci Erol Kes Covid-19'dan y...

Denizli Son Nokta internet sitesinin sahibi olan ve ...

Eşler arasında sosyal medya krizi! Kızlık so...

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendir...

MB'nin faiz kararı öncesi dolar ve euro ne ...

Piyasalarda tüm gözler, TCMB'nin perşembe günü açıkl...

Rusya'da bir üniversiteye ateş açıldı: Ölü v...

Rusya'nın Sibirya bölgesinde bir üniversiteye ateş a...

Çukur'da dehşet! Kaçırdıkları gence 15 gün b...

Beyoğlu'nda Faslı iki gaspçı Ürdünlü gencin kaçırdık...

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan d...

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, görevinin so...

Bursa'da yağmur altında Canbay ve Wolker coş...

Bursa Kestel Belediyesi tarafından bu yıl 7'incisi d...

Bülent Ersoy'un mikrofonu açık kalınca.... '...

Bülent Ersoy ile Mustafa Keser'in sunduğu program ya...

Fahiş fiyatla mücadelede yeni gelişme: Hal Y...

Son günlerde marketlerdeki fahiş fiyatlardan dolayı ...

Bakan Koca duyurmuştu! İki doz aşılanma oran...

Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan aşılama ...

Prof. Celal Şengör hakkında soruşturma

Celal Şengör'ün öğrencisini taciz ettiğini anlattığı...

Gün sayıyor... Karacabey'in yeni gözdesi olacak

Bursa Karacabey Gençlik Merkezi gençlerin yeni ...

Altın düşüşe geçti! 20 Eylül altın fiyatları

20 Eylül Pazartesi haftanın ilk gününde altın fiyatl...

Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası'nd...

Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası'nda hafta ...