Bakan Pakdemirli duyurdu: Saat 18.00'den sonra hesaplara yatacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, stokların yeterli olduğunun altını çizerken önlemlerden de bahsetti. Bakan at yarışlarının da Corona virüse bağlı olarak ertelendiğini duyurdu. Pakdemirli çiftçilere destek ödeneği hakkında da bilgi verdi.

GÜNCEL, 20 Mart 2020 Cuma, 12:22
Bakan Pakdemirli duyurdu: Saat 18.00'den sonra hesaplara yatacak

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından notlar;

* (Süper marketlerde yapılan stoklama hakkında) Tabii Türkiye'nin gıda stoğuyla ilgili hiçbir problem yok. Bazıları çok hazırlıklıydı. Bazıları istekliydi. Biz dedik ki stok seviyelerinizi arttırın. Ön hazırlık için bunu konuşalım. 11 Mart'tan itibaren geçen yılın aynı dönemine göre alışverişlerde yüzde 60-70 artış görünüyor. Vatandaşlarımız evde de olsa tüketilecek oran belli. Stoklanan kalemlerle alakalı daha fazla tüketemeyecekler sonuçta. 

TÜRKİYE'NİN GIDA STOKLARI YETERLİ

* Kendi kendine yeten bir ülke. Savunma sanayi kadar önemli diyorduk, hazırlıklı olmak gerekiyor. Biz tüm gayretleri gösterdik, gösteriyoruz. Kimse endişe etmesin. Et, süt, hububat kısmında her kısımda stoklar yeterli. Balıkta da 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan ülkeyiz. Yetiştiricilik ve avcılık noktasında bir eksiğimiz yok. Protein kaynaklarında eksik yok. Görürsek, gerekli tedbirleri alırız. Ne et, süt, makarnada eksik yok. Market raflarımıza gerekli takviyeler yapıldı. Bunlar hijyen, kolonya kısmındaydı. Özellikle üretim açısından etil alkol erişime problem kalmadı. 

* (Fiyatlar konusunda) Bizim strateji ofisinden aldığım bilgiler doğrultusunda bir fiyat artışı yok. Bazı besiciler Ramazan sebebiyle kesime gelen hayvanı ertelediğini görüyoruz. Müdahale gerekirse yetecek miktarın üstünde stoğumuz var. Bir miktar salam, sucuk, sosis bu kısma normalden daha ucuz fiyatlarla et verilmesi söz konusu oldu. Bunu da verdik. Üreticimizi zora sokmayacağız, spekülatif bir şey gördüğümüzde tüketicimizin yanında oluruz. 

* Türkiye'nin kabaca yıllık etin 4'te 3'ü kesime hazır bir şekilde bekliyor. Et süt kurumu depoları da yeterli. Fahiş artışlarda müdahalesini yaparız. 

* (Et ithali ile ilgili ve yurt dışından gelen insanlarımızın yanındaki evcil hayvanlar hakkında) Bu işin hayvanlar üzerinden geçtiğine dair kanıt yok. Tek bir vaka Hong Kong'ta bir köpekte. Pet hayvanlarıyla iç içe yaşayınca bir ihtimal taşıyıcı olabilir ancak ciddi bir risk görmüyoruz. Ancak egzotik hayvanların ithalatına engel koyduk. Bunların taşıyıcı olma ihtimali var. Ancak gıda kaynağımız hayvanlarla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yok. Ayrıca kanıt da yok. Afiyetle herkes gıdasını tüketebilir. 

81 İLDE TÜM İLÇELERDE DENETİM SEFERBERLİĞİNE BAŞLIYORUZ

* (Gıda satışı yapan yerlerdeki hijyen hakkında) 365 gün denetimimiz devam ediyor. Bugünden başlamak üzere 81 ilde denetimlerimiz yeniden başlıyor. Rehberlik ve eğitim amaçlı denetim başlatıyoruz. Belediyelerimiz de yapıyor. Ancak 81 ilde tüm ilçelerde denetim seferberliğine başlıyoruz. 

1 MİLYAR 572 MİLYON 500 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

* (Çiftilere destek hakkında) Desteklerimiz hakkında da kimlik numarasının kimlik numarasına göre ödemeler yapılacak. Bugün son numarası 0 olanlara bugün başlanacak. Saat 18.00'den sonra ödenecek. Toplam 1,5 milyar lira desteğimiz var. Mazot desteği, dane mısır desteği, hububat bakliyat desteklerimiz var. Ayrıca kimlik numarası 2 ile bitenler 27 Mart'ta, 4 olanlar 3 Nisan'da ve 6-8 olanlar 10 Nisan'da saat 18.00'den sonra ödenecek. 

* 503 projeye hibemiz var. 450 milyon liralık bir yatırım olacak. Hibeler için internetten sonuçlara bakabilirler. 42 ilde 16 yatırıma da destek sağlıyoruz. Yığılma olmasın diye Haziran ayına başvuruları çekeceğiz. 

ÜRETİMİN STOKLANMASI NOKTASINDA SORUN KALMADI

* (Kolonya talebi hakkında) Şu anda bizim sanayi, enerji ve bizim bakanlıklarımızın ortak çalışması neticesinde kolonya sektörüne aktarılan stok 5-6 aylık stoğu aktarmış olduk. 3 ay erteleme sebebiyle bu durum. Etil alkolün 3 aylığına harmanlamasını ertelenmesi sektörü çok rahatlattı. Talepleri çok hızlı karşılıyoruz. Üretimin stoklanması noktasında sorun kalmadı. Bu bir senelik stok neredeyse. 

* (At yarışları hakkında) At yarışlarını erteledik. Minimumda bu hareketlerin olmasını istedik. Bu yüzden erteledik. Şu anda herhangi bir tarihle ilgili karar almadık. Corona virüs seyrine göre alma düşüncemiz var. 

* (İhraç edilemeyen ürünler hakkında) Dünya Corona virüsle yaşamayı öğrenecek. İç piyasada sağlıklıysa tüketilmesi konusunda sakınca yok. Biz hem üretimi hem de tüketimi dengeleyecek şekilde maksimum üreticiye zarar vermeden bu üretimin sağlanması konusunda tedbir almaya çalışıyoruz. Tüketici ve vatandaşlarımızın nasıl sürdürülebilir olarak sağlamasının gayreti içindeyiz. Türkiye büyük ülke, bundan daha iyi günler yaşayacağız. Gıda güvenliğinden ders alacağız, ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Çok motive bir çiftçi kesimimiz var. Tarım hasılamız 275 milyar liraya çıktı. Onlar ürettikçe tüketicimize gıda ve tarım ürünlerine ulaştırmaya devam edeceğiz. 

ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN BİR KİTAPÇIK HAZIRLADIK

 * (Bilim Kurulu hakkında) Aldığımız tedbirler hakkında kitapçık yaptık. Tüketici ve üreticiye yönelik neler yapılmasına dair çok hızlı bir çalışma gerçekleştirdik. Önemli olduğunu düşündük. Sağlık Bakanlığı'na bağlı olmasa da biz de bir Bilim Kurulu oluşturduk. Yapmamız gereken tüm tedbirleri aldık. Yola devam ediyoruz. Bunlar dağıtılıyor. Bizim 83 milyona değen bir kurulumuz hem sosyal medya üzerinden hem de özellikle vatandaş eliyle yapılmasına da inanıyoruz.

* Özellikle WhatsApp gıda ihbar hattını kurmuştuk, buradan gelen soruları kabul ediyoruz. ALO 174 hattımız var zaten biliniyor. Böyle bir hat meydana getirdik. Burayı aklınıza gelen her şey için şikayet, öneri, hijyen, Corona virüsünde gıdalar nasıl hazırlanmalı, her türlü soru sorulabilir. 7 gün 24 saat açık bir hattımız. 

* (Sosyal medya hakkında) Biz israfın her türlüsüne karşıyız. Corona virüsü olmasaydı lansmanımız vardı. Su kaynaklarımız hakkında çok önemli bir kampanya planlıyorduk. Büyük toplantılar ertelendiğinden bunlar da ertelendi. Sosyal medyayı daha etkili kullanmamız gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Biz il toplantıları yapıyorduk. Şu anda yapamıyoruz. Zaten Cumhurbaşkanımızın da genelgesi var. Biz bunu video konferansla yapalım dedik. Benim de dahil olacağım toplantılar yapacağız. En güzeli yüz yüze gelmek ama virüs tehlikesi atlatılana kadar bu şekilde devam edeceğiz. 

VATANDAŞLARIMIZ ENDİŞE ETMESİN

* Bunun yanında sosyal medyayı iyi kullanmalıyız. Bununla ilgili minik bannerlar hazırlayarak buzdolabında nasıl saklanmalı, gıda nasıl yıkanmalı gibi şahsi paylaşımlarda bulunuyoruz. 

* (Stoklar, hijyen ve ABD-Avrupa kaynaklı haberlerde bu virüsün 1,5 seneyi bulabileceği hakkında) Vatandaşlarımız endişe etmesin. Günlük alışveriş yapsın. Çok stok tarihi geçen ürün demek. Panik yapacak bir şey yok. Yumurta, et, süt bakliyat hiçbir şeyde stok problemi yoktur. Gerekirse uzarsa ihracat tedbirleri alırız. Marketlere de stoklanmak amacıyla gitmek doğru değil, günlük ihtiyaçlarına vatandaşlarımız gitmeli. Stoksuz da bu iş sürer. Türkiye buna hazır, Türkiye büyük ülke. Ben bunu hızlı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Ben sorun görmüyorum olmayacak da ekstra çaba gerekirse ihtiyaç stoklarımızı arttırırız. Şu anda ihtiyacın üstünde stoklarımız var. Son kullanma tarihlerine dikkat edin. 

GÜNCEL
Başkan Aktaş duyurdu: Toplu ulaşımda zorunlu olacak!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yarından itibaren pazar yerleri marketler gibi toplu şekilde bulunan al...
GÜNCEL
THY: 20 Nisan'a kadar iptal edildi
Koronavirus önlemleri kapsamında 30 büyükşehire araç giriş ve çıkışının yasaklanmasının ardından ...
GÜNCEL
BURULAŞ'tan flaş açıklama! Kullanıma kapatıldı
BURULAŞ resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yeni tedbirler kapsamında 20 yaş altınd...
GÜNCEL
İçişleri genelgeyi yayınladı! Bursa dahil 31 kentte giriş çıkışlar durduruldu
İçişleri Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafı...
ASAYİŞ
Bursa'da 2300 yıllık Tevrat'ı satarken yakalandı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde jandarma ekipleri 2300 yıllık Tevratı satmaya kalkan şahıs ile satın a...
GÜNCEL
Bursa'da koronvirüste toplam vaka ve can kaybı sayısı belli oldu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı tabloya göre, Bursa'da 3 Nisan 2020 tarihi itibariyle...
Müthiş çikolatalı kek tarifi
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban birinci sırada!
26 yaşındaki genç feci kazada can verdi
Karacabey'deki masalsı hikâyenin baş aktörü Yaren Leylek, evlere konuk oluyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursalı ünlü iş insanından kötü haber! Koron...

Bursa Teleferik A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı İlker C...

Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu duyurdu! Ödemele...

Bursa Valiliği'nde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetle...

Kahreden haber... Bursa Kulübü'nün oyuncusu ...

TFF Kadınlar 3. Lig takımlarından Bursa Ağaköyspor K...

Bursa'da 'pes' dedirten koronavirüs tuzağı!

Sosyal medyadaki yalan paylaşımlar ve düzenlenen tez...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'daki vak...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantıs...

Bursa'da bir fabrika daha üretimi durdurdu!

Koronavirüs nedeniyle birçok fabrika üretimi durdurd...

Bursa'da koronvirüste toplam vaka ve can kay...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı tabloya ...

Bursa firması Coşkunöz'den flaş karar!

Coşkunöz Holding, Metal Form fabrikasındaki faaliyet...

Bursa Valiliği'nden flaş virüs tedbirleri! A...

Bursa Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında ye...

Bursalıları tedirgin eden görüntülere Sağlık...

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıl...

Başkanı Aktaş'tan flaş su faturası açıklamas...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, su f...

Bursa'da 63 kişi karantinaya alındı!

Yurt dışından Bursa'ya dönen 63 kişi, korona virüs t...

Domates salçası sayesinde koronavirüs kaptığ...

Yeni Zelandalı bir kişinin, yurtdışı seyahati sırası...

Elektrik ve doğal gaz sayaçları 3 ay okunmay...

EPDK, corona virüs salgını nedeniyle elektrik ve doğ...

Başkan Aktaş ve eşi bağış kampanyasına katıl...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, sosyal medy...