Bakanlar Kurulu ardından açıklama! OHAL 3 ay daha uzuyor.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, MGK'nın tavsiye kararı doğrultusunda hava sahasının Kuzey Irak'a uçuşlara kapatıldığını, OHAL'in de 3 ay daha uzatılması yönünde karar alındığını söyledi.

GÜNCEL, 16 Ekim 2017 Pazartesi, 18:16
Bakanlar Kurulu ardından açıklama! OHAL 3 ay daha uzuyor.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan ve saat 16.28'de başlayan toplantı, yaklaşık 30 dakika sürdü.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklama yapıyor:

"Deniz Baykal'ın durumunun iyi olduğuna dair bilgi almış bulunuyoruz. Baykal'a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Umarız kısa sürede sağlığına kavuşur ve Meclis'te ülkemize ve milletine kaldığı yerden devam eder.

"YÜZDE 20 ZAM GERİ ALINDI"

ÇAYKUR Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde çay fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapma kararı almıştı. Bakanlar Kurulumuz bu konuyu da ele aldı ve yüzde 20 yapılan zammın geri alınması kararlaştırıldı. Bu çerçevede ÇAYKUR Yönetim Kurulu, Bakanlar Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda yapılan yüzde 20 zammı geri alacaktır ve çay fiyatları zamsız şekliyle bundan sonra uygulanmaya devam edecektir.

Türk Hava Sahası'nın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin bulunduğu yerlere uçuşa kapatılması konusunda Milli Güvenlik Kurulunda alınan tavsiye kararı doğrultusunda Bakanlar Kurulumuz, uçuşa kapatmıştır. Bundan sonra Türk Hava Sahası'nı kullanarak hiçbir uçak Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin bulunduğu yerdeki havaalanlarına uçamayacak ve oradan kalkan hiçbir uçak da Türk Hava Sahası'nı kullanamayacak.

İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın da Irak Hükümetine devri konusunda MGK tavsiyesi doğrultusunda devir çalışmalarının başlatılmasına karar verildi.

OHAL UZATILIYOR

OHAL'in uzatılıp uzatılmaması konusunda da MGK 3 ay uzatılması tavsiyesini Bakanlar Kurulu'na iletti. Bakanlar Kurulu da alınan tedbirlerin devamını sağlamak amacıyla OHAL'in 3 ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır. Ve karar TBMM Başkanlığı'na gönderilmiştir. OHAL bizzat hükümete ilan edilmiştir. Vatandaşımızın günlük hayatında bir değişiklik söz konusu değildir. Parlamentonun kabul etmesi durumunda OHAL 3 ay daha uzatılacaktır.

"BUNUN BİR SONUCU OLACAKTI"

Kuzey Irak Bölgesel Yöntemi'nin yaptığı gayrimeşru referandum sonrası büyük gerginlikler çıktı. Türkiye defalarca uyarıda bulundu. Bu uyarılara kulak tıkayan IKBY referandumu gerçekleştirdi. Bir sonucu olacaktı ve sonuçlar kendisini göstermeye başladı. Sınırdaki tatbikat devam ediyor. Türkiye kararlılığını ortaya koydu. Bugün alınan kararla da Türkiye hava sahası Kuzey Irak'a kapatılmıştır. Bundan sonra Türk hava sahasını kullanarak herhangi bir uçak Kuzey Irak'taki havaalanlarına iniş-kalkış yapamayacaktır.

Milli Güvenlik Kurulu'nda, halk arasında Habur Sınır Kapısı olarak bilinen İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın, Irak hükümetine devri konusunda çalışma başlatılması tavsiye edildi hükümetimize. Bakanlar Kurulumuz da bu tavsiye doğrultusunda karar aldı ve bu konuyla ilgili bakanlar, bakanlıklar, kamu görevlileri bu çalışmaları başlattılar. Tabii çalışmalar bittikten sonra bu kapı tamamen Irak hükümetinin kontrolüne geçmiş olacaktır ve orada da Türkiye'nin muhatabı Irak hükümeti olacaktır.

"TÜRKİYE'Yİ SON DERECE RAHATSIZ ETTİ"

Kerkük'ün tarihi derinliğine uygun demografik yapısının korunması gerektiğini belirtiyoruz. Teröristlere alan açıldığı haberleri Türkiye'yi son derece rahatsız etmiştir. Türkiye Irak'ın egemenlik haklarının korunmasına büyün önem vermektedir.

Irak hükümetinin Kerkük'e dönük attığı adım, esasında geç kalan bir adımdır. Çünkü orada Irak'ın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına, siyasi birliğine ve anayasasına karşı bir saldırı vardır. Bu saldırıyı defetmek üzere atılan adımı elbette önemsiyoruz. Bu adım atılırken de bölgenin tarihten gelen demografik yapısının korunmasının önemli olduğunu ifade ediyoruz.

"ANKARA WASHİNGTON'U DOĞRU BİLGİLENDİRMEDİ"

Türkiye-ABD ilişkileri çok güçlü sınamalardan geçti ve hiçbir dönemde vize krizi gibi bir hadise ile karşılaşmadık. 1 Mart tezkeresi yaşandı, başka olaylar yaşandı ama ABD bugünkünden daha çetrefilli sonuçların olduğu dönemde dahi vizeleri askıya almadı. Ankara'nın (ABD Başkonsolosluğu) Washigton'u doğru bilgilendirmediği gibi bir kanaat var bizde. Doğru bilgilendirse böyle bir karar alınmadı. Bu konunun görüşmelerle sürdürülmesi kararı alındı. Yarın Dışişleri, Adalet ve İçiçleri müsteşarları ile bir araya gelecek ABD heyeti. Bu krizin uzun sürmemesinin iki ülkenin de yararına. Bu krizin bitirilmesi esastır. Şu anda heyet geldi Türkiye'ye, yarın yetkililerle bir araya gelecekler. Biz diliyoruz ki bu kriz tamamen aşılsın ve ortadan kaldırılsın.

BAŞBAKAN'IN IRAK ZİYARETİ

Türk askeri DEAŞ'la mücadele kapsamında Başika'dır. Irak Hükümeti'nin rahatsızlığını biliyoruz. Türkiye olarak iyi niyetimizi ortaya koyuyoruz. Irak'ın aleyhine Türk askeri bulunmadığını ifade ediyoruz. Türk askeri Irak'ın toprak bütünlüğünü bozmak amacıyla orada değildir. Başbakanımızın ziyaretinin iptali Başika ile ilgili değildir. Bu ertelenmiştir, iptal değildir.

"SEÇİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK YOK"

Uyum değişiklikleri yapma zarureti ortaya çıkmıştır. Adalet Bakanlığı bir çalışma yürütüyor. Seçim yasalarında uyum değişikliği için komisyon kuruldu ancak seçim sisteminde değişmesine dair bir çalışma olmadığını biliyorum. Seçim sistemi ve seçim barajına dair de bir değişiklik çalışması olmadığını ifade etmek isterim.

BAKAN KAYA HAKKINDAKİ İDDİA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya Hanımefendi hakkında bir televizyon kanalında gazetecilik, televizyonculuk, medyacılık, meslek etik ve ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan büyük bir iftirada bulunulmuştur. Bir defa bu iftirayı yapanları ve bu iftiranın dillendirilmesine zemin hazırlayanları buradan şiddetle ve nefretle kınadığımı açıkça ifade etmek isterim. Bu çok açık bir itibar suikastıdır. Bu çok açık bir hukuksuzluktur. Bu çok açık bir iftiradır ve bu çok açık bir ahlaksızlıktır.

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
2008 model Audı Q7 icradan satılıktır
Ankara'da 2008 model Audı Q7 icradan satılığa çıkarılıyor.
GÜNCEL
Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Zeynep Terzioğlu evlendi
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve Zeynep Terzioğlu düzenlenen nikah töreni ile hayatlarını...
GÜNCEL
Bursa sallandı!
Kandilli Rasathanesi'nden edinilen bilgiye göre, Bursa Gemlik Körfezi'nde sarsıntı meydana geldi.
GÜNCEL
14 emekli amiral adliyeye sevk edildi
Emekli 104 amiralin bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında yeni gelişme yaşandı. İfadeye çağr...
MAGAZİN
RTÜK Başkanı Şahin: Ceza verdik daha çok izlendi
Şarkıcı Hadise'nin Sıfır Tolerans isimli şarkısına verilen cezanın ardından konuşan RTÜK Başkanı ...
GÜNCEL
MSB paylaştı: Özel Kuvvetler'den sızma atlayışı
MSB'den Özel Kuvvetlerin gece paraşütle sızma atlayışına ilişkin bir video paylaştı.
Kayısı Kent ve Ticaret Merkezi projesi inşaatı yaptırılacak
Başkan Aktaş: Bu projeyle genç kardeşlerimizi yönetime dahil ediyoruz
AK Parti Bursa İl Başkanı Gürkan: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın övgülerine mazhar olduk
İnegöl'de çevre düzenlemeleriyle şehrin havası değişiyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa Valiliği duyurdu! Ramazan boyunca uygu...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursa'da trajikomik anlar... Çöpte bulduklar...

Bursa'da geri dönüşüm toplama işi yapan Kazım ve Mik...

Bu süreçte yapılacak iş değil... Bursa'da ma...

Bursa'da tinercilerin yaşadığı iddia edilen binada m...

Bursa'da sıra gecesine polis baskını! Bir de...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen iş yerin...

Dolar/TL yeni haftaya yukarı yönde başladı!

Dolar/TL yeni haftaya yukarı yönde başladı. Geçtiğim...

Bursa sallandı!

Kandilli Rasathanesi'nden edinilen bilgiye göre, Bur...

Gençlik nereye gidiyor? Bursa'da 'eyvah eyva...

Bursa'da bir grup arkadaşın sosyal medya fenomenliği...

Bursa'da güvercin kavgası kanlı bitti

Bursa'da dayı ve yeğen arasında güvercin bakma mesel...

Skandal... Bursa'da Türk Bayrağı'nı yere ser...

Bursa'da psikolojik sorunları olan bir kişi iş yerin...

Bakanlıktan 81 ile ramazan genelgesi! Düzenl...

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Te...

Bursa'da hareketli dakikalar... Polisi görün...

Bursa'da kısıtlama saatinde dışarıda bulunan iki kiş...

Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de şubat döneminde işsizlik oranı %13,4 olar...

Gelin ve damat, 'corona şarkısı' eşliğinde h...

İstanbul'un Sultangazi ilçesinde korona virüse aldır...

Bursa'dan hayati uyarı: Kanser riskini artır...

Diyetisyen Betül Ova, kanserin, sebebi bilinen ölüml...

Bursa'dan korkutan görüntü... Uzun kuyruklar...

Bursa'da Ramazan öncesi vatandaşlar çarşı pazarlara ...