Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Haziran 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı. Listede Bursa'dan 14 firma yer alırken imalat sektörü yoğunluğu dikkat çekti.

EKONOMİ, 09 Ağustos 2019 Cuma, 06:04
Bakanlık yatırım teşvik belgesi listesi yayımlandı! Bursa'dan 14 firma var

N.Nuri YAVUZ

İmalat ağırlıklı olmak üzere, hizmetler, enerji, tarım ve madencilik gibi sektörlere haziran ayında ülke genelinde toplam 267 teşvik belgesi verildi. Teşvik belgesi alan firmalar toplamda 5 milyar 176 milyon liralık yatırım ve 10 bin 864 istihdam sağlayacak.

BURSA VERİLERİ

Söz konusu dönemde, Bursa'da 1'i yabancı sermayeli olmak üzere 14 şirket yatırım teşvik belgesi almaya hak kazandı. Bu şirketlerin 1'i hizmetler, 13'ü ise imalat sektörü olarak belirlendi. Haziran'da verilen 14 teşvik belgesiyle Bursa'da toplam 260 istihdam sağlanacak.

SÖZ KONUSU ŞİRKETLER

Fistaş fantezi iplik AŞ., 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için 4,2 milyonluk modernizasyon yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında Fistaş'a yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 Yatırıma Katkı Oranı (YKO), gümrük vergisi indirimi, KDV istisnası sağlandı.

ÜNS Tekstil, 'giyim eşyası dışındaki tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 8,1 milyonluk tevsi(Genişletme) yatırımına teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 3 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası uygulandı. Yatırım kapsamında istihdam sayısı 8 olarak açıklandı. 

İnegöl Elit Grup Özel Öğretim şirketi, hizmetler sektöründe 4,6 milyonluk 'Genel Ortaöğretim' yatırımı için teşvik belgesi aldı. Şirkete bu kapsamda 7 yıl sigorta prim hissesi, yüzde 80 vergi indirimi, yüzde 40 YKO, faiz desteği ve KDV istisnası verildi. Şirketin istihdam sayısı 47 olarak belirlendi.

Nuri Körüstan Makina, makine imalatına yönelik modernizasyon ve tevsi için yapacağı 15 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Firmaya bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği, KDV istisnası uygulandı. Bu kapsamdaki istihdam 12 olarak tespit edildi.

Burmar Yapı Malzemeleri, metal yapı malzemeleri imalatına yönelik yapacağı 4,2 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete KDV istisnası uygulandı. İstihdam 15 olarak açıklandı.

Turgay Dişli Makina, 'mil yatağı, dişli, dişli takımı ve tahrik tertibatı' imalatı için yapacağı 1,1 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda firmaya 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası yapıldı.

SKS Işıl Otomotiv Sanayi, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı için yapacağı 3,7 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Firma bu kapsamda 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği uygulandı. İstihdam 12 olarak duyuruldu.

Yabancı sermayeli İnoxflow Metal,  'pompa, kompresör, musluk ve vana' imalatı için 4,5 milyonluk yeni yatırımına teşvik belgesi aldı. Belge kapsamında şirkete 6 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği verildi. Bu kapsamda sağlanacak istihdam 50 olarak açıklandı.

Orven Kauçuk Makina, 'motorlu kara taşıtları ve bunların motor parçalarıyla ilgili ve aksesuarları' imalatı modernizasyonu için yapacağı 2,6 milyonluk yatırıma teşvik belgesi aldı. Bu kapsamda 6 yıl sigorta primi işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 YKO, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 5.

Texco Boya Apre Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. İstihdam 3. Grup Tekstil Sanayi, 'tekstil elyafının hazırlanması ve iplik haline getirilmesi; tekstil dokumacılığı' için yapacağı 4,2 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası sağlandı. İstihdam 3 olarak belirlendi.

Turkuaz Tekstil, 'başka yerde sınıflandırılmamış tekstil ürünleri' imalatı için yapacağı 3,8 milyonluk tevsi yatırımına teşvik belgesi aldı. Şirkete KDV istisnası verildi. İstihdam 45 olarak açıklandı.

Hardem Tekstil, 'tekstilin aprelenmesi' için yapacağı 31,8 milyonluk yeni yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete, 3 yıl sigorta prim işveren hissesi, yüzde 55 vergi indirimi, yüzde 20 YKO, gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası verildi. 50 istihdam sağlanacak.

Kadriye Gençbayrakdar, 'metal eşya imalatı' için yapacağı 3,2 milyonluk tevsi yatırıma teşvik belgesi aldı. Şirkete gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası uygulandı. İstihdam 10 olarak tespit edildi.

2 BELGE İPTALİ

Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından daha önce Bursa'da teşvik belgesi verilen 2 firmanın belgesi iptal edildi. Bunlar; Hanamaya Soğutma ve Agrozon Tarım/Hayvancılık olarak belirlendi.  İki firma içinde belge iptal gerekçesi açıklanmadı.

ASAYİŞ
42 ilde terör operasyonu! 641 kişi gözaltına alındı
İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK/KCK üyeleri ve destekçilerine yönelik 42 ilde gerçekleştiril...
ASAYİŞ
Bitmediler... Bursa'da jandarmadan suçüstü!
Bursa'nın İznik ilçesinde izinsiz kazı yapan 5 kişi jandarmanın operasyonuyla suçüstü yakalandı.
SPOR
Bursaspor Altay deplasmanında...
TFF 1.Lig'in 11'inci haftasında Bursaspor, Altay deplasmanına çıkıyor. Bornova Aziz Kocaoğlu Sta...
GÜNCEL
Koronavirüs definleri görüntülendi! Kefenlenip tabuta koyulana kadar...
Türkiye'nin en çok vaka ve ölüm oranına sahip İstanbul'daki Kilyos Mezarlığı görüntüledi.
GÜNCEL
Bursa'da acı gün! Koronayı yendi, kalp yetmezliğinden öldü!
İnsani Yardım Derneği (İHH) Karacabey Temsilcisi Hüseyin Kahraman, yakalandığı korona virüsü atla...
GÜNCEL
Yoğun bakıma alınmıştı! Yılmaz Vural'ın ailesinden yeni açıklama!
Sevilen teknik direktör Yılmaz Vural yeniden koronavirüse yakalandı ve yoğun bakıma alınmasının a...
Melisa Sözen veda etti! 'Güle güle git, yolların açık olsun'
Arızalı televizyonun izini sürdü, 8 sene sonra zafer kazandı
İznik'in kurtuluşunun 100.yıl dönümü... Cadde ve sokaklar bayraklarla donatıldı
Öykü Çelik'in 'mini etek' çıkışı olay oldu!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da 'Yan baktın' dehşeti...Suriyeli 3 s...

Bursa'da yan baktın kavgasında genç adam, kavga etti...

Bursa'da cezaevi önündeki cinayet anının gör...

Bursa'da cezaevine oğlunu ziyarete giden Sadık Çayır...

Bursa'da 251 adet çikolata çaldı...O anlar k...

Bursa'da hırsızlık için bir markete giren 4 şüpheli,...

Irak karıştı! 3 protestocu öldü, 70 kişi yar...

Irak'ın güneyindeki Zikar vilayetinde (Nasiriye) Sad...

Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin yeni i...

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyük Birl...

Harç ücretleri artıyor! Pasaport, ehliyet, t...

Milyonları ilgilendiren düzenleme bugün resmen açıkl...

Bursa'da yürek dağlayan kaza! Kendi acısını ...

Bursa-Ankara karayolunda iki otomobilin karıştığı ka...

Polis midibüsü şarampole devrildi! Şehit ve ...

Mersin'in Tarsus ilçesinde polis midibüsünün şarampo...

Yoğun bakımda olan Yılmaz Vural hakkında açı...

Teknik direktör Yılmaz Vural, Covid-19 sebebiyle has...

Yoğun bakıma alınmıştı! Yılmaz Vural'ın aile...

Sevilen teknik direktör Yılmaz Vural yeniden koronav...

Maradona'ya yakın isimlerden servetiyle ilgi...

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi '10 numarası' ...

Bursa'dan Ağrı'ya büyük sürpriz! Hayatlarınd...

Bursa'da bir anaokulunun minik öğrencileri, Ağrı'nın...

Birden ortaya çıkıyor! Koronavirüs hastaları...

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya gel...

İŞKUR desteği... Bursa'da 7'si engelli, 3'ü ...

İŞKUR, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işveren...

11 ördek ve av malzemeleriyle yakalandı! Bur...

Bursa'da Uluabat Gölü civarında kaçak avlanan bir ki...