Başkan Aktaş'tan kentsel dönüşüm çıkışı: Çözümü hep başkalarında arıyoruz!

Deprem Haftası etkinliğinde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, riskli bir bölgede yaşadığımızı hatırlatıp, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Başkan Aktaş ayrıca kentsel dönüşüm konusunda eleştirilerde bulundu. Bursa Valisi Yakup Canbolat ise "Afet anında muhtarlar bizim gözümüz kulağımız olacak. Mahalle sakinlerinin, toplanma alanlarını bilmesini sağlamalısınız. Mahallenizdeki riskli grupları tespit etmelisiniz. Yine gönüllü ekipler oluşturmak için mahalle sakinlerini teşvik etmelisiniz" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL, 02 Mart 2020 Pazartesi, 13:38
Başkan Aktaş'tan kentsel dönüşüm çıkışı: Çözümü hep başkalarında arıyoruz!

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 1 - 7 Mart Deprem Haftası Muhtarlar Buluşması programında, deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalarda mahalle muhtarlarına düşen görevler anlatıldı. Programın açılışında konuşan İl Afet Durum Vekili Mehmet Ali Gerdan, afet yönetiminin mahallede başladığını hatırlatarak, bu konuda mahalle muhtarlarına da önemli görevler düştüğünü belirtti. Bursa'da 17 ilçede de afet anında kullanılacak toplanma alanlarının belirlendiğini ifade eden Gerdan, bu alanların mahalle halkına anlatılması, alanların takibi veya toplanmaya müsait başka alanlar olması halinde bunlarında da AFAD'a bildirilmesinin muhtarların görevi olduğunu hatırlattı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Elazığ depreminde bizzat yerinde tanık olduğu bir gerçeği hatırlatarak, depremin değil kalitesiz yapılan binaların öldürdüğünü vurguladı. Elazığ'da yan yara duran iki binadan birinin yerle bir olduğunu, birinin ise sapa sağlam ayakta kaldığını dile getiren Başkan Aktaş, "Kış geldiğinde aracımızın ona göre bakımlarını yapıp, kış lastiklerimizi takıyoruz. Yine mevsime göre kıyafetimizden ayakkabılarımıza kadar her şeyin bakımını yapıyoruz. Lakin ömrümüzü geçirdiğimiz, çocuklarımızla, ailemizle, sevdiklerimizle yaşadığımız evlerle alakalı ise '30-40 yıllık evlerimizi devlet alsın, metrekareye metrekare versin hatta daha fazla versin' yaklaşımı içinde çözümü hep başkalarında arıyoruz. Bu anlayış yüzünden kentsel dönüşümde sonuca gidemiyoruz. Hal böyle olunca 3-4 katlı binalar yerine 13-14 katlı binalar yapıyoruz. Sonunda da trafik problemi, sosyal donatı alanı ve yeşil alan yetersizliği ile yaşadığımız şehri kâbusa çeviriyoruz. Bu konuda mutlaka kendimizi revize etmeliyiz" diye konuştu.

"Her an hazırlıklı olmalıyız"

Elazığ ve Malatya depreminde tüm ülkenin seferberlik havasına girdiğini, Bursa olarak da depremin hemen ertesi günü bölgeye 3 TIR yardım malzemesi ve bir arama kurtarma ekibi sevk ettiklerini dile getiren Başkan Aktaş, "Ben 1999 depreminde belediye başkanı değildim. Gönüllü olarak deprem bölgesine gidip, çalıştım. O dönem maalesef ortada devlet yoktu. İmkanlar kısıtlıydı. Ülke 1 hafta 10 gün sonra kendime gelmeye başlamıştı. Ancak son yaşadığımız depremlerde hamdolsun anında 3 bakanla, tüm kurum ve kuruluşlarıyla devlet olay yerinde görev başındaydı. Deprem kuşağında bir ülkeyiz. Bursa olarak da riskli bir bölgedeyiz. Deprem sırasında değil, daha deprem olmadan gerekli önlemleri almalıyız ve her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız" dedi.

"Muhtarlar gözümüz kulağımız"

Bursa Valisi Yakup Canbolat da Bursa'nın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde olduğunu hatırlatarak, MTA verilerine göre Bursa'da aktif 7 fay hattı bulunduğunu söyledi. Doğal afetlerle mücadeleden sadece bir kurum veya bir makamın sorumlu olmadığını vurgulayan Canbolat, "Toplumun en alt biriminden en üst birimine kadar vatandaşların tamamı bu çalışmaların bir parçası olmalı. Afetle mücadelenin temelini, toplum tabanlı tüm önlemleri almak oluşturmalı. Bu bağlamda muhtarlar mahallelerini çok iyi bilmeli. Mahallesinin her köşesine hakim olmalı. Afet anında muhtarlar bizim gözümüz kulağımız olacak. Mahalle sakinlerinin, toplanma alanlarını bilmesini sağlamalısınız. Mahallenizdeki riskli grupları tespit etmelisiniz. Yine gönüllü ekipler oluşturmak için mahalle sakinlerini teşvik etmelisiniz. Başarı ancak, herkesin üzerine düşen görevi ciddiyetle yapmasıyla mümkün olacaktır" diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Arif Karademir ise deprem dışındaki afetlerin çoğunun insan kaynaklı olduğunu, bilimsel gerçekler üzerinden şehirlerin inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Afet öncesi, afet sırasında ve sonrasında yapılacaklarla ilgili hem Bursa Teknik Üniversitesi hem de Uludağ Üniversitesi'nin her türlü çalışmayı yaptığını ve yapmaya devam edeceğini hatırlatan Karademir, elde edilen bilimsel verilerin yerel idareler tarafından sahiplenilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Toplantının açılış konuşmalarının ardından Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Bayhan da yapı güvenliği, konut alırken dikkat edilecek hususlar, deprem öncesi, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri içeren bir sunum yaptı.

 

YAŞAM
Bursa'da trafik polisinden örnek davranış
Bursa'da trafik polisi aracından "Evde kal" çağrısı yapan trafik polisi, asfalt üzerindeki ölü fa...
GÜNCEL
Türkiye, KKTC ve İran'a maske ve tulum hibe ediyor
Türkiye, korona virüs seferberliği döneminde yavru vatan KKTC ve komşu ülke İran'a tıbbi hibede b...
GÜNCEL
Bursa'da toplu taşıma araçlarına sıkı denetim!
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından toplu taşıma ara...
GÜNCEL
Demet Sağıroğlu'ndan korkutan açıklama: Kimseye bildirmedim
Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı paylaşımda, "Çevremizde bir çok kişinin testi maal...
TÜRKİYE
Rektör ve ailesine corona virüsü teşhisi koyuldu!
Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, kendisine, eşine ve oğluna cor...
TÜRKİYE
Seyahat izin belgesi nasıl alınır?
Corona virüsü sebebiyle şehirler arası otobüs taşımacılığına sınırlar getirildi. Buna göre valili...
Halk kütüphanelerinden en çok ödünç alınan kitaplar açıklandı!
Bilinen en etkili antioksidan!
Netflix'in tartışmalı dizisi 'Messiah' hakkında dikkat çeken karar!
Bir film festivali daha koronadan dolayı ertelendi

En Çok Okunan Haberler

Bursalı ünlü iş insanından kötü haber! Koron...

Bursa Teleferik A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı İlker C...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan görevden ...

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bak...

İkisi emniyet müdürü 15 poliste corona pozit...

Emniyet Teşkilatı'nda şu ana kadar ülke genelinde ar...

Ece Üner patladı! 'Bu toplum adam olamıyor'

Rize'de sokak ortasında eski kocası tarafından sosya...

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Corona virüsü sebebiyle şehirler arası otobüs taşıma...

Fransa'nın en genç kurbanı! 16 yaşındaydı...

Başlangıçta koronavirüsün sadece belli bir yaşın üst...

Demet Sağıroğlu'ndan korkutan açıklama: Kims...

Şarkıcı Demet Sağıroğlu, Instagram'dan yaptığı payla...

İsrail ordusundan Gazze'ye hava saldırısı

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi...

Kredi kartı faizleri düştü!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartlarında...

Yüksek Hızlı Trenler için önemli karar!

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında şehirler...

Kuzey Irak'ta 8 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Metina ...

Rektör ve ailesine corona virüsü teşhisi koy...

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Duru...

Latin Amerika'da Corona virüs vaka sayısı 11...

Latin Amerika bölgesinde Corona virüs vaka sayısı 11...

Koronavirüste vaka sayısı kaç oldu? İşte Tür...

Dünya genelinde yeni tip corona virüs salgını nedeni...

Bursa'da toplu taşıma araçlarına sıkı denetim!

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğ...