Başkan Aktaş'tan 'su' açıklaması: Haziran ayında 15 tonluk fatura görürseniz şaşırmayın!

Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, su faturalarına ilişkin, "İlçe belediyeleri katı atık toplama bedellerinin hepsini bize fatura etti. Haziranda 15 tonluk fatura görürseniz şaşırmayın. Genele bakıldığında tüketimin yüzde 78'i 12 tona kadar. Bu alacaktan vazgeçmek için Bakanlar Kurulu kararı lazım. Nisan ayında oluşan farkı Haziran Temmuz Ağustos ayına dağıtmış olduk" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL, 05 Haziran 2020 Cuma, 12:31
Başkan Aktaş'tan 'su' açıklaması: Haziran ayında 15 tonluk fatura görürseniz şaşırmayın!

Dünya Çevre Günü münasebetiyle basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Alinur Aktaş, Hamitler'deki depolama tesisinin 30 yıllık kullanım süresinin 2027 yılında biteceğini, mevcut durumda yüzde 60 doluluk oranına rağmen buranın Botanik Parkı'na dönüştürüleceğini söyledi.

Hamitler Depolama tesisinin 12-13 mahalle 350-400 bin nüfusu çevrelediğini anlatan Başkan Alinur Aktaş, şehrin batı ve kuzey noktalarında araştırma yaptıklarını bundan sonra Hamitler'in botanik qarka dönüşeceğini belirterek, "Bunu seçim öncesi de söz vermiştim. Kısa sürede gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İnegöl Yenişehir İznik atıklarının bertaraf edildiği katı atık düzenleme sahası 2011 yılında faaliyete başladı. 2040 yılına kadar kullanılması hedeflenmekte. İnegöl düzenli depolamada mekanik ayırma biyolojik yakıt üretiminin tesisi ihale gerçekleştirilip çalışmalara başlandı. Ara istasyon ile İnegöl düzenli depolama sahasına giden atık yüzde 40 azalıp enerji üretimi gerçekleşecek. 130 milyon yatırım belediyeye külfet olmadan yüklenici tarafından yapılacak. Yenikent ve İnegöl'de metan gazından enerji elde ediliyor. 12,2 megavat elektrik üretimi gerçekleşme ile 60 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Gelişigüzel atık dökülen ilçelerdeki düzensiz alanlar kapatılıyor. 29 düzensiz depolama alanının 25 i kapatıldı. 325 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. 4 dağ ilçesini de kapatacağız.

2018 yılında bakanlık koordinasyonunda sıfır atık projesi kapsamında altyapı çalışmaları gerçekleştirildi. 2019 yılında sadece belediye binasında 9 ton atık tasarrufu ile 161 ağaç kurtarıldı. 7 ton plastik dönüşümü, 3 ton cam dönüşümü ile tasarruf sağlandı. Belediye binamız Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından sıfır atık belgesiyle ödüllendirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolle çevre bilinçlendirme eğitimleri veriyoruz. 22 okulda 1100 öğrenciye eğitim verildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak hava kirliliğini önleme, gürültü kirliliğini önleme gibi projeleri hassasiyetle uyguluyoruz. Dere kenarlarına kaçak hafriyat dökümünün önüne geçmek için 28 hafriyat depolama sahası oluşturuldu. Çevre katliamına yol açanlar havadan karadan takip altına alındı" dedi.

BURSA SU SIKINTISI ÇEKMEYECEK

Su kaynaklarının tasarruflu kullanımına özen gösterdiklerini hatırlatan Aktaş, "DSİ verilerine göre yıllık kişi başı kullanılabilir su 1350 metreküp. Meteoroloji verilerine göre, 2019 sonbaharda geçen yıla göre yüzde 47 azaldı. Yağışlarda mevsim normali yüzde 53 azalma yaşandı. Bursa'da son 100 yılın en kurak 5.yılını, son 75 yılın en sıcak mayıs ayını yaşadık. Bursa'nın merkez ve ilçelerinin su sıkıntısı çekmemesi için tüm kaynaklarımızı seferber ettik. Son 1 yıldaki gerçekleşenlere ilâveten Bursa'yı 2050 yılında kesinlikle su sıkıntısı çekmeyecek şehir hâline getireceğiz. Çınarcık Barajı ile ilgili projeleri DSİ hazırlıyor. 6 ayda bitirilecek proje ile herhangi bir su sıkıntısı yaşanmayacak. Çınarcık Barajı'nın kapasitesi Doğancı ve Nilüfer Barajı'ndan çok fazla olacak. 2 yılda Gemlik, Mudanya, Kurşunlu ve Küçükkumla, Akçalar Mustafakemalpaşa ve Nilüfer'de de 7 noktada 305 milyon liralık atık su arıtma tesisi açılışı yaptık. Körfezdeki imalat çalışmalarıyla yerleşim yerlerinin atık suları arıtılıyor. Gemlik ve Mudanya'da denizin kirlenmesi engellenirken, Uluabat'ın korunması amaçlanmakta. İnegöl, Mustafakemalpaşa, Karacabey'de ihalesi tamamlanıp başlayacak çalışmalarla kayıp kaçak yüzde 50den yüzde 20ye düşecek. 400 milyon liralık altyapı yatırımı yapıyoruz" dedi.

BUGÜNDEN TEDBİR ALMAK ZORUNDAYIZ

Korona virüs salgını ile mayısta su tüketiminin yüzde 20 arttığını, yaz aylarında muhtemel susuzluk yaşamamak için altyapıya hız verdiklerini anlatan Başkan Aktaş, "Şehrin muhtelif noktalarında 50 su kuyusu açtık. 200 metre derinlikte saniyede 20 litre debiye sahip sağlıklı suya ulaşılırken, sorunsuz yaz geçirmek için çalışmalar kesintisiz sürüyor. Yeter ki Bursa'da hiç bir hemşehrimizin su meselesi olmasın. Nüfusumuz 3 milyona uaştı, hali hazırda 1 milyon 375 bin aboneye hizmet veriyoruz. Mevcut üretim yılda 154 milyon metreküp; tüketim 147 milyon metreküp. Buski'de 889 bin metreküp kapasiteli 812 su deposu mevcut. Büyükşehir belediyesi ile akıllı su yönetimine geçerek DSİ'nin belirlediği yüzde 25'in altında su kaybı yaşıyoruz.İçme yağmur suyu kanalizasyon yenilenmesiyle kayıp kaçak yüzde 20,48 olarak gerçekleşti. Bursalıların su israfından kaçınarak gelecek nesiller için işbirliği içinde olması gerekmektedir. Sorun yaşamamak için tedbirlerimizi bugünden almak zorundayız. Daha yeşil ve daha temiz Bursa için şehir genelinde atık yönetimi, iklim dostu yönetim, hava su toprak kalitesinin iyileştirilmesi, ağaçlandırma kampanyaları ve planlı şehirleşme açısından önemli çalışmalar, doğaya saygılı, tasarrufu esas alan anlayışı benimsiyoruz" dedi.

Sokağa çıkma ile tabiata fırsat verildiğinde hızlıca kendini yenilediğine şahit olduk diyen Alinur Aktaş, "Yunuslar sahillerimizde mutlulukla dans ederken, yeşilin adeta topraktan fışkırdığını gördük. temiz hava ve temiz su ile temiz gıdayı keşfettik. Her şerde hayır vardır düsturuyla geçmişte yaptıklarımızdan dersler çıkartarak bu süreci fırsata çevirmeliyiz" diye konuştu.

SU FATURASI AÇIKLAMASI

Başkan Aktaş su faturalarıyla ilgili sorulara da açıklık getirerek, "Biz Ocak Şubat Mart ayında tüketim neyse bunu üçe böleceğiz. Ortalamasını alacağız" demiştik. Yüzde 50sini nisanda fatura ettik. Mayıs ayında yüzde 80'inini faturalandırdık. Ocak, Şubat, Mart ortalaması 10 metreküp ise yarısını nisanda fatura ettik. 12 metreküp tükettiyse 7 metreküp fark buradan oluştu. Mayıs ayında yüzde 80 okuma yaptık. 8 metreküplük fatura gönderdik. 4 metreküp fark ile iki aylık 11 metreküp oluştu. 11 metreküpü üçe böleceğiz. Haziran ayından itibaren yansıttık ama 15 metreküpten fazla faturalandırma yapmadık. Kalan açığı ise Temmuz ve Ağustos'a ekleyeceğiz. İlçe belediyeleri katı atık toplama bedellerinin hepsini bize fatura ettiler. Nihayetinde Haziran ayında 15 tonluk fatura görürseniz şaşırmayın. Genele bakıldığında tüketimin yüzde 78'i 12 tona kadar. Bu alacaktan vazgeçmek için Bakanlar Kurulu kararı lazım. Nisan Ayında oluşan farkı Haziran Temmuz Ağustos ayına dağıtmış olduk" diye konuştu.
 

GÜNCEL
Türk Dünyası'nın kalbi Bursa'da atacak
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, (TÜRKSOY) tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan ...
ASAYİŞ
Bursa'daki geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı!
Bursa'da buzdolabı hurdalarının toplandığı geri dönüşüm deposunda yangın çıktı. Alev alev yanan t...
EKONOMİ
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
Marmarabirlik 2021-2022 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 20,10 l...
GÜNCEL
Yargıtay'dan emsal karar! Kusursuz eş de nafaka ödeyecek
Boşanma sonrası geçim sıkıntısı yaşayan tarafları ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay Huku...
TÜRKİYE
Dışişleri Sözcüsü'nden F_35 projesi açıklaması
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "F-35 projesi çerçevesinde ABD'ye yaklaşık 1,4 milyar d...
EKONOMİ
Bitcoin'de değer artışı! 21 Ekim Bitcoin ne kadar oldu?
21 Ekim haftanın dördüncü gününde Bitcoin ve diğer kripto paralardaki son durum yatırımcılar tara...
Bursa İnsan Kaynakları ve Eğitim Platformu, Osmangazi'de buluştu
Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü dozun etkinlik oranı açıklandı!
RTÜK, şifresiz yayınlanacak spor olayları listesini güncelledi
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da aracın camına asılan yazı şaşkına ç...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde 'park yapılmaz' tab...

Bursa'da üç ilçede su kesintisi olacak

BUSKİ'dan yapılan açıklamaya göre Bursa'nın Osmangaz...

Merkez Bankası'nın 'faiz' kararının ardından...

Merkez Bankası yüzde 18 olan politika faizini yüzde ...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Ku...

Polislerin sabır sınavı! 'Kusura bakmayın be...

Aksaray'da uçurumdan sulama kanalına düşen ve burnu ...

CHP'li vekilden çarpıcı EYT açıklaması

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 200 bine yakın EYT...

Gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı!

Merkez Bankasının faiz kararı sonrasında gram altın ...

Yok artık! Camiden çalmadıkları bir bu kalmıştı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bir camiden çamaşır ...

Bursa dağ ilçelerinde yol çilesi

Bursa'yı dağ ilçelerine bağlayan kara yolunda sürücü...

Bursa'da 'hakkınızda soruşturma var' diyerek...

Bursa'da kendini polis olarak tanıtıp 'Hakkınızda so...

Bursa'da oğlunu öldürmekle suçlanan eski fut...

Bursa'da, 5 yaşındaki oğlu Kasım Toktaş'ı tedavi gör...

Bursa'da karton toplayan kadın, yüklü miktar...

Bursa'da çocuğuyla birlikte karton toplayan Afgan uy...

DEVA, Gelecek Partisi ve Türkiye Değişim Par...

Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki kritik görüşmede...

Bursa'da 300 polis ile geniş çaplı asayiş uy...

Bursa'da 300 polisin katılımıyla yapılan asayiş uygu...

Bakanlık acı haberi duyurdu! 1 asker şehit oldu

İçişleri Bakanlığından Tunceli'de devam eden Eren-7 ...