Başkan Altepe: Bursa'da tramvaylar artık...

Bursa'daki trafik sorununa değinen ve projeler hakkında bilgi veren Başkan Altepe, bundan sonra yapılacak tramvayların yer altından geçeceğini belirtti.

GÜNCEL, 12 Nisan 2017 Çarşamba, 13:46
Başkan Altepe: Bursa'da tramvaylar artık...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın yeni ulaşım planlarının yer altından gideceğini belirterek, "Caddeler araçlara yetmediği için yerin üzerinden gidecek tramvay hattı yapmamıza imkan kalmıyor. Artık şimdiden sonra yeni yapacağımız hatları mecburen yer altına almak durumunda kalıyoruz" dedi. Başkan Altepe, kendi döneminde 68 köprü ve kavşak yapıldığını hatırlatırken, yeni tüneller, kavşaklar ve telli ve raylı sistemlerle trafiğin rahatlayacağını ifade etti.

Bursa'nın ulaşım planlaması için dünyadaki en iyilerle çalıştıklarını belirten Başkan Recep Altepe, "Sonunda önemli olan burada yatırımlar yaparak bütçeye uygun proje üreterek, bunları hayata geçirebilmek. Yoksa yerin altından gitmek, tüneller yapmak her zaman için düşünülebiliyor. Ama önemli olan bunları gerçekleştirmek. Bu konuda güç sahibi olmak. İmkan sahibi olmak da önemli. Şimdi Bursa'da tüm yatırımlar gerçekleşiyor. Bununla ilgili ulaşımla ilgili yollar yapılıyor. Binalar yıkılıyor, yeni caddeler açılıyor. Bir çok köprüler kavşaklar yapılıyor. 68 tane oldu köprü ve kavşak sayısı bizim dönemimizde.

Yeni tramvay hatları raylı sistemler metro hatları yapılıyor. Gün geçtikçe şartlar zorluyor. Normal yollar açıyoruz. Ama normal yollar artık Bursa'da boş yer yok. Mecburen binalar yıkıyoruz. Caddelerde tramvay hattı yapıyorduk ama artık caddeler araçlara yetmediği için yerin üzerinden gidecek tramvay hattı yapmamıza imkan kalmıyor. Bundan sonra yeni yapacağımız hatları mecburen yer altına almak durumunda kalıyoruz. İlk planlanan yer Yıldırım etabı.

Burada özellikle Gökdere'den Mimar Sinan istasyonuna kadar Davutkadı üzerinden Şevket Yılmaz Hastanesi'ne inmiş olacak. Bundan sonraki hatlarımızda üzerinde çalıştıklarımızda aynı şekilde yer altından gidecek. Dediğimiz gibi yerin üzerinde gidecek yer kalmadı. Mevcut caddeler yetersiz. Bunun yanında yeni açılacak yollar, tüneller var. Artık bazı caddeleri mecburen bazı bölgeleri, yer altından açmamız gerekiyor. Onlar yapılacak.

Bazı yerde viyadükler gerekiyor, üstten köprüleri, yolları atlayacak projeler yapıyoruz. Bir yandan telli sistemler hayata geçiyor. Mevcut teleferiğin Gökdere Parkı'na indirilmesi. Onun ihalesi tamamlanmak üzere. Bir yandan da Osmangazi Teleferiği, Maksem, Alacahırka, Kuştepe bölgelerine hitap eden Demirkapı hattımız, Pınarbaşı'ndan Kültürpark metro istasyonuna iniyor. Tüm bu bölgeler artık direkt metroya bağlanmış oluyor. Metrodan otobüse biner gibi Teleferik'e binecekler oradan da semtlerine ulaşabilecekler. Çünkü bu bölgelerde artık lastik sistemli ulaşımla ulaşmak kolay değil. Dar sokaklar. Telli sistemleri hızlandırıyoruz" dedi.

"ACEMLERİ İKİYE BÖLÜYORUZ"

Acemler kavşağındaki yoğunluğun İzmir yolunu kilitlediğini kaydeden Başkan Altepe, "Acemler kavşağından önce bir kol daha alıp viyadükle geçmek istiyoruz. Acemleri ikiye bölmek istiyoruz. Yani tamamen yükü azaltacağız. İzmir, Mudanya istikametinden gelenler Acemler Kavşağı'ndan önce de bir kolla yine ayrılmış olacak. Onun dışında değişik viyadükler var. Mesela Sıcaksu ile Çekirge Muradiye bağlantısı var. Üstten bağlantı şeklinde çalışma hızlandı. Sıcaksu bölgesinden direkt Kükürtlü'ye geçiyor. Oradan Kükürtlü, Çekirge, Muradiye, Hamzabey bölgesini, Çelebi Mehmet Bulvarı'na bağlamış oluyoruz. Beşyol Kavşağı başladı kısa sürede bitecek. Artık Beşyol Köprüsü'nden Yıldırım'a kadar gidebilecekler. Mevcut Ankara İzmir yolunu kullanmayacaklar. Bunlar yapılıyor. Bir yandan Karaman - Yeni Karaman arasında İhsaniye bölgesinde bir geçiş var. Yalova yolu İstanbul caddesi üzerinde Kemerçeşme tarafında yolun iki tarafında bir birine bağlayan Tuna mahallesi Kemerçeşme arası gibi orada bir geçiş var. Onlar yapılıyor. Panayır Kavşağı yapılıyor. Bu kavşak bittiği zaman zaten Panayır Kavşağı ile birlikte Yunuseli'ne doğru 3 tane köprü yaptık. O yol Recep Tayyip Erdoğan bulvarına bağlanıyor. Köprü bittiğinde Mudanya tarafından gelenler Yunuseli'ne Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı'ndan gelerek Yunuseli'nde Yeniceabat yolundan geçerek Panayır köprüsünden geçerek Yıldırım'a doğru Demirtaş kavşağından Yıldırım'a devam edebilecekler. Yine mevcut Ankara İzmir yolunu kullanmamış olacak. Stadyumun önündeki köprüyü genişletiyoruz. O da bitmek üzere, köprünün son çalışmaları yapıldı. Bir yandan Dikkaldırım, Beşevler tarafında kol tamamlanıyor. Onun da çelik imalatları yapılıyor. Dikkaldırım'dan gelenler direkt Mudanya Kavşağı'na girip çıkabilecekler. Devamlı faaliyet var" dedi.

"BUTTİM'DEN YILDIRIM'A KOLAY ULAŞIM SAĞLANACAK"

Buttim içerisinden Yıldırım'a gitmenin de kolaylaşacağını bu konuda adım attıklarını anlatan Başkan Altepe, "Buttim içerisinden Yıldırım'a gitmek kolaylaşacak. Yeni geçiş yolu açıyoruz. Buttim'den çıkarak direkt Demirtaş Kavşağı'na giden yola çıkış yaparak bu bölgenin de yükünü azaltacağız. Yıldırım'a kolay ulaşılabilecek. Her geçen gün yeni bağlantılar köprüler, viyadükler, raylı hatlar, alttan giden üstten giden telli hatlar devamlı trafiği rahatlatacak çalışmalara gayret ediyoruz. Her şey daha ulaşılabilir bir Bursa için" diye konuştu.

 

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Fransız dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı!
Fransız Charlie Hebdo dergisi yeni bir skandala daha imza attı. Daha önce Hz. Muhammed'e hakaret ...
DÜNYA
Trump'tan Dağlık Karabağ'da ateşkesin ihlaline yönelik açıklama!
ABD Başkanı Donald Trump, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan ateşkes hakkında konuştu. Tru...
GÜNCEL
Bakan Pakdemirli'den yangın açıklaması: Sabotaj ihtimali olabilir
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan ve henüz kontrol altı...
TÜRKİYE
Hakkari'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cilo Dağı Alandüz bölgesinde 4 teröristin etkisi...
SPOR
Futbolun 1 numarası koronavirüse yakalandı
Dünyada futbolun 1 numarası, FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun koronavirüse yakalandığı duyuruldu.
GÜNCEL
Yüz yüze eğitimde sınavlar nasıl olacak?
Milli Eğitim Bakanlığı, corona virüs salgını döneminde ölçme ve değerlendirme uygulamalarına iliş...
Memur-Sen Bursa Temsilcisi Yünkül'den Macron mesajı: Cinnetin boyutlarını gösteriyor
Koronavirüse yakalanan Eser Yenenler'den haber var
Gemlik Belediyesi bütçesi 150 milyon 300 bin lira
Dikkat! Başvuru için son tarih

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korku dolu anlar! Site çöktü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kolonları patladığı için...

Yaş 70, iş bitmemiş! Bursa'da yüz kızartan o...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına ...

Bursa'da koronavirüsten ölen gencin son sözl...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilyacılık yapan 33 yaş...

Bursa'da iki ilçede felaket! Böylesi ilk kez...

Bursa'nın Yenişehir İlçesine bağlı Çeltikçi-Çardaköy...

Bursa'da kocasını başka kadınla yakalayınca ...

Bursa'da aldatıldığını düşünen kadın eşini bir süre ...

Şoke eden anlar... Yüzüne tüküren kadını ite...

Kanada'nın Vancouver kentinde bir erkek yo...

Bursa Yavuz Selim'de MİT ve Jandarma'dan ter...

Türkiye'de gizlenen DEAŞ'lı terör örgütü üyesi ...

Bursa'da köylüler şaşkın ve çaresiz! Aniden ...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bankadan çektikleri 10...

Bursa'da liseli kızlar tekme tokat birbirine...

Bursa'da lise öğrencisi oldukları tahmin edilen iki ...

Bursa'da alacak verecek meselesi kanlı bitti!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında alacak verec...

Koronayı atlatanlarda korkutan bulgu: 10 yıl...

İngiltere'de yapılan bir araştırma koronavirüs salgı...

Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı! Ölü ...

Bursa'da iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazad...

Bakan Koca: 'Bursa en kritik günlerini yaşıyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının...

Bursa hastanelerinde alarm! Koronalı hastala...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın salgının başından b...

Bursa'da alkollü yola çıktı, iki kişi canınd...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, alkol aldıktan sonra ...