Batı'ya açılan kapı 'Cumhuriyet'

Nilüfer'in dördüncü büyük mahallesi olan bu Cumhuriyet, kuruluşundan bu yana kadın muhtarlara emanet... Son iki dönemdir Dilek Tez'in temsil ettiği mahalle ilklerin ve hoşgörünün adresi olarak öne çıkıyor.

GÜNCEL, 07 Aralık 2015 Pazartesi, 09:03
Batı'ya açılan kapı 'Cumhuriyet'

Özel Haber - Hülya SAATÇİ

Şehrin Batı'ya açılan ve gelişime açık yüzünü oluşturan Nilüfer'in kadın muhtarlar tarafından yönetilen iki mahallesinden biri Cumhuriyet... 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde nüfus yoğunluğu baz alınarak Ataevler Mahallesi bölünmüş...

Bir bölümü Cumhuriyet, bir bölümü de Barış adını almış. 11 yıllık geçmişi olan mahalle kadın muhtarlarla yönetilmiş. Nilüfer'in dördüncü büyük mahallesi olan Cumhuriyet'in halen görevdeki muhtarı Dilek Tez, aynı zamanda Muradiye Mahallesi Muhtarı Vahide Kılıçkaya ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'nun yönetiminde görev alıyor. Tez, son olarak 5 Eylül 2015'te yapılan seçimlerde konfederasyonun Kadın Kolları Başkanı da seçilmiş...

Türkiye genelinde sayıları aralarında Bursa'daki 32 muhtarın da bulunduğu 632'ye ulaşan kadın 'uç beyi' ile bire bir iletişim halinde... Muhtarlar vatandaşın anında ulaşabileceği en uç beyi olduğunu ifade eden Tez, bu görevi üstlenen kişinin de dört duvar arasında mühür basan kişi olmadığını dile getiriyor.

MAHALLENİN 2. MUHTARI

18 yaşında bir deniz subayı ile evlenerek Bursa'dan ayrılan Dilek Tez, eşinin emekli olmasının ardından memleketi Bursa'ya dönüş yapmış. Önce çocukluğunun geçtiği Yıldırım'da daha sonra Nilüfer'e yerleşmiş ve o günkü adıyla Ataevler Mahallesi'nde yaşamaya başlamış. Nilüfer'e gelmek iki çocuk annesi Dilek Tez için adeta bir milat olmuş... O güne kadar ev ve çocuklarıyla uğraşan Tez, bir anda kendini sosyal yaşamın içinde bulmuş...

Bir de bunun üzerine 2004 yerel seçimlerinde Ataevler'in bölünme kararı alındığında oluşturulacak yeni mahalle için belirlenecek muhtar için seçim hazırlıkları eklenmiş ... Kuruluşu gerçekleşen Cumhuriyet Mahallesi'nin muhtarlık seçimi 17'si erkek 22 adayın yarıştığı kıyasıya bir yarışa sahne olmuş, ilk 3 sırada kadın adaylar yer almış... Muhtarlık seçimlerinde, 734 oy alan Uludağ Üniversitesi Öğrenci İşlerinde uzun yıllar hizmet veren Perihan Balcı ipi göğüslemiş ve azaları da biri emekli memur, üçü ev hanımı olan 4 kadından oluşmuş...

 

15 ÖĞRENCİYE BURS

Muhtarlığı evrak onay makamından çıkartıp icraat makamına dönüştüren ve kazançtan çok hizmeti ön plana çıkartan kadın Muhtar Perihan Balcı, hemcinsi azalarıyla birlikte mahalle sorunlarına çözüm üretmekle kalmayıp, onayladığı evrak karşılığında aldığı paralarla ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vermeye başlamışlar. O günlerin yaşamına çok şey kattığını, bu süreç içinde birçok yaşama dokunduklarını dile getiren Dilek Tez, "Sanılanın aksine bir yaptığımız işlerden aldığımız paralarla cebimizi doldurmadık. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı olarak ilk 5 yıl içinde 15 öğrenciye bugünün parasıyla yaklaşık 65 bin lira tutarında bir burs verdik. Ancak zamanla elimizden alınan yetkilerle biz burs alacak hale getirildik" diyor.

MUTFAKTAN UÇ BEYLİĞİNE

Dilek Tez, kendisinden önce görev yapan Muhtar Perihan Balcı, azası olarak 5 yıl görev yapmış.'Uç beyi'  Dilek Tez, muhtarlığa geçiş öyküsünü şöyle anlatıyor: "Cumhuriyet Mahallesi'nin ilk muhtarı olan Perihan Balcı, 5 yılın sonunda belediye meclisi üyesi olmak istediğini ve muhtarlığa aday olamayacağını söyledi. Bizden yani azalarında aday olup olmayacağımız sordu. Arkadaşlarım beni destekleme kararı aldı ve 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde mutfaktan çıkmayan ben muhtarlıktan çıkmayan birine dönüştüm." Muhtarlıktaki ikinci dönemini yaşayan Tez, son yerel seçimlerde oyların yüzde 72'sini almış. Her bireyin özünde desteklediği bir siyasi parti olmasına karşın, muhtarın siyasi bir kimliği olmaması gerektiğini vurgulayan Dilek Tez, "Bu bir gönül işi. Halkla kamu arasında bir köprü görevini üstlenen muhtarın siyasi kimliği olamaz. Her partiye, her görüşe eşit uzaklıkta olmalıdır" diyor.

MUHTARLIK STAJI YAPMIŞLAR

Muhtarlığın bir kitabı olmadığını ve izleyerek öğrendiklerini dile getiren Dilek Tez, azalık sürecinde kendi birimleri oluşuncaya kadar ayrıldıkları Ataevler Mahallesi muhtarının yanında 3 ay boyunca staj gördüklerini de söylüyor.

MÜSTAKİL EV YOK

İdari haritalara bakıldığında 'bir bardağı' andıran mahalle 5 bin 500'e yakın haneden oluşuyor. Cumhuriyet Mahallesi'nde müstakil ev hiç yok, 268 site ile 60 apartman bulunuyor. Bir ilkokul, bir ortaokul ile 1'i imam hatip olmak üzere 2 Anadolu lisesi mahalle sınırlarında eğitim veriyor. Bu liselerden biri verdiği eğitim ve sosyal projeleriyle eski adıyla Milli Piyango günümüzdeki adı ile Ahmet Erdem Anadolu Lisesi... Mahallede biri özel olmak üzere 2 anaokulu, 1 dershane bir de ilk, orta ve lise birimleri bulunan özel bir eğitim kurumu yer alıyor. Yapısal olarak pek çok sorununu çözüme kavuşturan mahallede,  şimdilerde ana gündem 'kentsel yenileme'... Ancak bu yenileme depreme dayanıksız binaların çoğunluğu nedeniyle değil de ömrünü tamamlamış, yorgun betonarmelerin yenilenmesi  anlamında...

NÜFUSU 22 BİN

Kayıtlı 18 bin kişinin yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi'nde, ikinci adres olarak kullanan 4 bin kişinin de eklenmesiyle sayının 22 bine ulaştığını dile getiren Muhtar Dilek Tez, 13 bin 626 seçmenin bulunduğu söylüyor. Mahallenin yarısını çalışan kesim, diğer yarısını ise emekliler oluşturduğunu belirten Tez, "Biz Ataevler'in çocukları gibiyiz. Mahallemizin eğitim ve gelir seviyesi yüksek, fazla sorunu olmayan, biraz daha sabırlı vatandaşlarımızın oturduğu, 'Evet her şey zamanla olur, her şeyin bir sırası var, büyüklerimiz biraz daha yoluna koymak isterler' diye düşünürler" diyor.

BAĞDAT CADDESİ ÖRNEĞİ

Bursa'nın yeni yaşam merkezi olan Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, geçtiği 6 mahalleyi de hareketlendirmiş. Bulvarın bir bölümünü Cumhuriyet Mahallesi sınırlarında yer alıyor. İzmir Yolu üzerinden FSM Bulvarı'na girildiğinde sağ taraf İhsaniye, sol taraf Barış Mahallesi... İlk trafik ışıklarına gelindiğinde sol tarafı Cumhuriyet Mahallesi'nde, sağ taraf yine İhsaniye sınırlarında... Mahallenin FSM Bulvarı'ndaki sınırı, ikinci trafik lambalarıyla son buluyor ve Fethiye Mahallesi başlıyor. FSM Bulvarı, 'bizim ön yüzümüz' diyor Muhtar Tez ve ekliyor: "Bir zamanlar bulvarın sol tarafı atıl halde, sessiz sakin, kuş uçmaz kervan geçmez haldeydi. Zamanla gidilen yapılaşmayla bulvarda kalan bölümümüz  cafeler, alışveriş merkezleri ile doldu... Birden canlılık ve hareket kazandı. Tıpkı İstanbul'daki Bağdat Caddesi konseptinde ...

Bu arada FSM Bulvarı oluşturulurken, 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi'nin bir eksikliğine de dikkati çeken Tez, "Bulvar oluşturulurken, bölgedeki çınar ağaçlarının yollara zarar vereceği göz ardı edilmiş. Dikilen çınarların kökleri zamanla yürüyüş yollarına sonrasında da asfalta kadar yayılmış. Durum böyle olunca da kullanılan yollarda deformasyona yol açtı, yürüyüş yolunu kullanan vatandaşlarımızdan çokça şikâyet almaya başladık. Eğer bulvar düzenlemesi yapılırken, yürüyüş yolları asfalt yerine parke taşlarla döşenmiş olsaydı, olası deformasyonda bölgesel olarak yenileme yapılabilir, bozuk alanlarda taşlar sökülüp, deforme olan alan temizlenir, yol düzgün bir hale getirilebilirdi" diyor.

KARMA PROJE OLMALI

Yaklaşık 3 yıl önce FSM Bulvarı'na yönelik Büyükşehir Belediyesi'nin bir projesi olduğunu hatırlatan Muhtar Tez, "Hazırlanan 3 proje halkın bilgisine sunulmuş ve 'nasıl bir bulvar istiyorsunuz' diye sorulmuştu. Bu konuda bulvarın sınırlarında barındıran 6 mahallenin sakinleri 3 projenin yeniden harmanlanacağı dördüncü bir proje oluşturulması yönünde karar vermişti. Ancak ne olduysa büyükşehir ve ilçe belediyesi arasında bir türlü uzlaşı sağlanamadı" diyerek konuyu farklı bir alana taşıyor.

BELEDİYEDEN DESTEK

Nilüfer Belediyesi'ne muhtarların yıllardır çözülemeyen sorununa yönelik bir öneri sunduklarını hatırlatan Muhtar Tez, "Muhtarlıklar vatandaşın anında ulaşabileceği uç beyleriz. Pek çok kuruma ulaşmadan danışma merkeziyiz. Bu konuda Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e bir teklif sunduk. Merkezi alanlarda belediye ait danışma noktaları gibi hizmet birimleri var. Uygun muhtarlıklarda bu hizmet birimlerinin faaliyet göstermesini istedik. Sıcak baktılar ve Şubat 2014'te yapılan Nilüfer Belediye Meclisi toplantısında ilçe sınırlarında yer alan köy ve mahalle muhtarlıklarının su, elektrik, doğalgaz gibi giderlerinin belediye tarafından karşılanması kararı çıktı. 5393 Sayılı Belediye Kanunu gereği alınan kararla ilçe sınırlarındaki muhtarlık binaları, Nilüfer Belediyesi Mahalle İletişim Merkezi'ne dönüştürüldü. Nüfusu 5 bini aşan mahallelerde yer alan iletişim merkezlerinin hem bakım ve onarım dâhil olmak üzere tüm genel giderleri karşılanmaya başlandı, hem de merkezde belediyenin tüm hizmetlerini yürütecek hem de muhtara yardımcı olacak belediye personeli bulundurulmaya başlandı. Zaten vatandaşın sürekli geldiği yer muhtarlıklardı. Böylece bu iletişim merkezinde hem muhtarlık hem de hizmet birimleriyle birlikte daha hızlı ve kaliteli hizmet verilemesinin önü açılır" diyor.

İLK TDP UYGULAMASI

Toplum Destekli Polis (TDP) uygulaması Türkiye'de ilk kez Cumhuriyet Mahallesi'nde başlatılmış ve ülke geneline yayılmış. Muhtar Dilek Tez, "Mahallemizde başlattığımız uygulama önce Bursa'ya ardından tüm Türkiye'ye yayıldı. Şu an 80 şehrimizde hizmet veriyor. Toplum Destekli Polis uygulaması mahallemizde pilot bölge olarak başlandı. Muhtarlık olarak polisimizle birlikte çok güzel çalışmalara destek verdik. Sorunlar oluşmadan, mağduriyet oluşturmadan sorunun önüne geçilmesi amacını taşıyor. Bu çalışmalar belediyeler, emniyet ve muhtarlıklardan oluşan üçlü sacayağının ortak iş birliğiyle hayata geçirildi. Bunlardan biri eksik olduğunda bu proje tam anlamıyla sonuç vermez. Şu anda uygulama kapsamında sitelerdeki bilgilendirme çalışmaları tamamlandı. 'Ağaç yaşken eğilir' sözünden yola çıkarak eğitim kurumlarına yönelik bilgilendirme çalışmalarına başladık" diyor.

DEVLETİN KAÇAK İŞÇİSİ

Muhtarların kendilerine ait bir yasaları olmadığını, yapılan düzenlemelerin de yetersiz kaldığını belirten Muhtar Tez, halkın oyu ile seçildikleri için vatandaşın muhtarlardan beklentisi sınırsız olduğunu dile getiriyor. Başıboş kedi ve köpeklerden gürültü yapanlara, çöp toplanmasından otobüs durağının yerinin belirlenmesine varana kadar pek çok konunun ilk muhatabı olan muhtarların yaşam koşullarını ise "Biz devletin kaçak işçileriyiz" diyerek anlatıyor. Tez, muhtarların ödenek konusunda yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Yargılanırken devlet memuru olarak kabul edilen muhtarlar; sosyal güvence ve maaş gündeme geldiğinde 'Sizin 945 lira ödeneğiniz var. Bu parayla SGK primlerinizi, elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet giderlerinizi karşılayıp üstüne de örnek vatandaş olarak yaşayın' deniliyor. Biz bu ödeneğin 445 lirasını SGK primi olarak ödüyoruz. Sosyal güvencemizi kendimiz ödemek zorundayız. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanamıyoruz.  Siz kaymakamlık adına devlet memuru, belediyeler adına da halkla ilişkiler temsilcisi gibi çalışırken, sosyal güvencelerini de kendilerine verilen ödenekten karşılamak zorundasınız. Sizce bu adil mi?"

TOPLANTI VE SAĞLIK ALANI

Artan nüfusun sosyal tesisi ihtiyacını karşılamakta zorlandıklarını ifade eden Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Tez,  toplantı ve eğitim alanlarının eksikliğinden yakınıyor. Çeşitli kursların ve eğitimlerin verileceği, mahalle sakinlerini bir araya getirecek etkinliklerin düzenlenebileceği bir yapılanmaya ihtiyaç duyduklarını belirten Tez, bu ihtiyacı giderecek Nilüfer Belediyesi'nin aldığı Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nin yeni düzenlemeyle devreye gireceği günü iple çektiklerini dile getiriyor. Mahallenin bir diğer sorununun Barış Mahallesi'nden gelen vatandaşlara da hizmet veren Cumhuriyet Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi (ASM) olduğunu hatırlatıyor. 25 bin kişiye hizmet veren ASM'nin muhtarlık ve zabıta merkezi arasında sıkışıp kaldığını dile getiren Tez, "Barış Mahallesi'nden 8 bin vatandaşımız mahallemizdeki ASM'den yararlanıyor. Komşu mahalle bize geldiği için mahalle sakinlerimizin bir bölümü Fethiye'deki ASM'ye gitmek zorunda kalıyor. Bu mağduriyetin önlenmesi için sınırlarımız dâhilindeki boş bir alanın bölgenin ortak sağlık merkezi olarak kullanıma açılmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı'ndan seçim öncesinde bu konuya sıcak baktığını, Barış Mahallesi'nde ASM ihtiyacını gidermek için ortak bir sağlık kompleksi yapılacağı ilettiler. Ancak bu konuda henüz somut bir adım atılamadı" diyor

DİYALOG PERSONELİ

Nilüfer Belediyesi'nin mahallelere yönelik bir çalışmasından da söz den Muhtar Tez, eskiden vatandaşların mahallede gördüğü olumsuz bir durumu direkt olarak muhtarlığa bildirdiğini anlatıyor. Belediyenin devreye soktuğu 'diyalog personeli' uygulaması kapsamında görevlendirilen bir kişinin, sabah 08.30 ila 17.30 saatleri arasında mahalleyi karış karış dolaştığını, gözlemlerinin yanı sıra olası sorunları ve şikâyetleri topladığını belirten Tez, daha sonra alınan bu notların ilgili birimlere muhtarlık ya da iletişim merkezi görevlisi tarafından iletildiğini söylüyor. Hatta bu görevlinin ilettiği sorunun çözümünü de takip ettiğini, bir anlamda 'eli, gözü ve kulağı' olduğunu dile getiren Tez, böylece iş yükünün azalttığını da dile getiriyor.

ÇEVRECİ MAHALLE

Nilüfer Belediyesi'nin Gazi Caddesi'nde yol ve tretuvar düzenlemesine ilişkin hazırladığı proje, mahalleli ile belediyeyi karşıya getirmiş. Proje; caddede trafik akışının daha sağlıklı işlemesi adına çoğunluğunu meyve ağaçlarının oluşturduğu yol boyunca orta refüj bordürünün kaldırılarak, ağaçlandırmanın yolun iki yanında yapılmasını içeriyormuş. Cumhuriyet Mahalle Komitesi üyeleri bölgede yapılacak çalışmaya yönelik hazırlanan tasarında caddeyi süsleyen ağaçların kaldırılmasına tepki göstermiş. Sonuçta mahalle sakinlerinin istediği olmuş ve caddenin iki yanında yer alan bisiklet ve yaya yollarında yarım metrelik daraltmaya gidilmiş.

ASAYİŞ BERKEMAL

Bugüne kadar asayiş sorunu yaşamayan Cumhuriyet Mahallesi'nde son 2-3 yıl içinde neredeyse 'sıfır' düzeyde olan suç oranının değiştiğini belirten Muhtar Dilek Tez, özellikle evden ve araçtan hırsızlık vakalarının arttığını ifade etti.

Kaynak: Yenidonem

SAĞLIK
Koronavirüsün yeni belirtileri ortaya çıktı!
İspanya'da La Paz Üniversite Hastanesi ve Madrid Sağlık Hizmetleri departmanına bağlı doktorların...
SAĞLIK
DSÖ'den hamilelere aşı uyarısı: 'Yaptırmayın...'
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Amerikan ilaç ve biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından geliştirilen...
DÜNYA
'Türkiye'ye yaptırım' sinyali vermişti! ABD Senatosu onayladı
ABD Senatosu, ABD Başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakanı olarak atadığı Antony Blinken'e onay verd...
DÜNYA
İsveç'te Türk asıllı subay 3 aydır kayıp
İsveç'in başkenti Stockholm'de 18 Kasım 2020'de kaybolan 31 yaşındaki Türk asıllı Deniz Komando S...
DÜNYA
Trump kaldırmıştı! Biden yönetiminden Filistin kararı
ABD'de yeni göreve gelen Joe Biden yönetimi, önceki Başkan Donald Trump döneminde askıya alınan F...
GÜNCEL
Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama!
Dışişleri Bakanlığı: "Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da sivil yerleşim birimlerini hedef aldığ...
Mutluluğun parayla satın alınabileceği kanıtlandı!
Bursa'da 'HES' kuyruğu! Son tarih 31 Ocak...
Murda'ya Tarkan'dan şok: Ya klibi kaldırın ya da size dava açacağız!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'yi tanıtacak 19 şefi seçti!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Dizi oyuncusu Bursa'da sahte içkiden hayatın...

Arka Sokaklar, Payitaht, Eve Dönüş, Vatanım Sensin g...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Survivor yarışmacılarının haftalık ücreti or...

Yeni platformu Exxen ile çok konuşulan ünlü televizy...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Uludağ' genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, Uludağ'daki skandal görüntülerin...

Bursa Valiliği'nden kritik uyarı! Kuvvetli e...

Bursa Valiliği, yarın şehirde kuvvetli rüzgar beklen...

Bursa'da donmuş süs havuzu üzerinde 'yürürüm...

Bursa'da donmuş havuzun üzerinde yürüyebileceğini id...

Yedi içti kaçtı! Türkiye, Uludağ'ı karıştıra...

Instagramda'da 286 bin takipçisi bulunan Buket Güler...

Bursa Valiliği yeni önlemleri açıkladı! 14 g...

Bursa Valiliği, son 10 gün içerisinde Brezilya'dan ...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Bursa'da koronavirüsü 1 dakikada öldüren bur...

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, birçok ...

Bursa'da kısıtlamada korkunç kaza! Araç kağı...

Bursa'da kısıtlama vaktinde aşırı hızlı olduğu iddia...

Bursa'da yapılacak maç öncesi yürek burkan o...

Türkiye 2. Basketbol Ligi'nde mücadele eden ve hafta...